OSB ve Katlı Kavşak

Organize Sanayi Bölgesi, yanında yakınında bulunan outlet ve yerleşim alanları ile insan, araç ve yük trafiği artan, büyüyen bir bölge.

Bu bölge, her geçen gün sayısı artan ağır tonajlı araçların giriş ve çıkışına sahne oluyor.

Outlet mağazalara giriş çıkışlarda ve dönel kavşak çevresinde kaza riskini en aza indirmek için, bu bölgedeki trafiğe önlem alınması, düzenlenmesi şart.

Önümüzdeki aylarda, yıllarda, hem hammadde, malzeme girişi, hem de üretilen ürünlerin sevkiyatı sırasında, zaten yetersiz durumdaki kavşak ve karayolu üzerine büyük ölçüde taşıt yükü eklenecek.

Otogar trafiğinin de aynı bölgeye taşınacağı düşünüldüğünde, bu yol, hem yaya, hem araç trafiği açısından tamamen yetersiz kalacak.

Buna bir de, Söke-Milas Karayolu’nun, yaz aylarındaki yoğun trafik yükünü de eklediğinizde, ortaya içinden çıkılmaz trafik ve araç kuyrukları eklenmiş olacak.

Şehir mezarlığı önünden başlayıp, az ilerideki Outlet mağaza kavşağından, Söke’nin diğer ucundaki outlet mağazalara kadar da bu yük artarak ve sıkışarak devam edecek.

Bu yol boyunca varolan yerleşim yerlerinin, turizm ve tarıma aynı anda hizmet veriyor olması yükü daha da artırıyor.

Geriye dönüp baktığımızda, bölgedeki trafik sorununu çözmek amacıyla, akıllı kavşaklar, trafik ışıkları ve levhaları ile düzenlemeler yapılmış olsa da, problem çözülemediği gibi, akıllı kavşakların kendileri de bir süre sonra probleme dönüştüler.

Araç sürücülerinin, dönel kavşakta öncelik hakkının kimde olduğun konusunda bocalamaları, bilenlerin de kurallara uymamaları bunda etkili oldu.

Ortaya çıkan sorunlar nedeniyle de, kavşaklarda pek çok kez düzenleme çalışmaları yapıldı. Özellikle Yenidoğan ve Novada kavşağında buna sıkça şahit olduk.

Söke-Milas Karayolu üzerinde problem oluşturan üç önemli nokta var. Birincisi: Şehir mezarlığının yanındaki outlet mağazalar önündeki kavşak. İkincisi: Bağarası Kavşağı. Üçüncüsü: Yenidoğan Kavşağı.

Bunlardan ilk ikisi için kesin ve uzun ömürlü çözüm “Katlı Kavşak” projeleridir. Söke OSB’nin günlük araç giriş çıkışı, önümüzdeki dönem içerisinde yüzlerce tır ve kamyon trafiğine ulaşacak. Bu sayı zaman geçtikçe daha da artacak.

Buna bir de, turizm sezonunda artacak araç yükünü ekleyin. Yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçların yaratacağı kaosu daha şimdiden görebilirsiniz.

Tüm bunları göz önüne aldığınızda, ne karayolunun bu trafiği taşıması, ne de mevcut kavşakların buna cevap vermesi mümkün değil.

Burada yapılacak katlı kavşak projesiyle, trafik akışının ilk adımı hızlandırılabilir. Hemen ardından benzeri uygulamanın Bağarası kavşağında uygulanmasıyla akış devam edecek, Yenidoğan kavşağında yapılacak benzeri uygulamayla da bu bölgedeki trafik sorunu tamamen ortadan kaldırılıp, trafik akışının makul bir düzeyde ve kesintisiz sağlanması için gerekli altyapı oluşturulmuş olacaktır.

YENİ ÇEVRE YOLU ŞART

İleri dönemde tüm bunlara ilaveten yeni bir çevre yolu projesinin hayata geçirilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bu hem projelendirme süresi, hem de maliyetleri açısından hemen devreye alabileceğimiz bir çözüm yolu olmayacağı için, en azından yeni bir çevre yolu projesi hayata geçirilinceye kadar, yol boyunca trafiğin kesintisiz ve problemsiz devam edebilmesi adına daldı battı veya katlı kavşak projelerinin hayata geçirilmesi gerekiyor.

Ayrıca bunlara ilaveten yol boyunca yapılacak karayolu düzenlemeleri; trafik ışığı, tabela ve yol çizgileri, refüjlerle de, geçici olarak bu yükü taşıyacak güvenli ve modern bir karayoluna kavuşulmuş olacaktır.

Bunlara ilaveten, Yeni çevre yolu ile Sazlı kasabası da yoğun trafik yükünden kurtarılmış olacaktır.

HEMZEMİN GEÇİT

Bu bölgede yapılacak çalışmalarda, hemzemin geçit için de gerekli önlemlerin alınması şart. Çünkü zaman içerisinde OSB’de kurulu firmaların demiryollarını, yoğun yük taşımacılığı için kullanacağı bir döneme de gireceğiz. Bugün belli saatlerde ve kısıtlı ölçüde yapılan yolcu taşımacılığının üzerine eklenecek olan yük taşımacılığı, karayolunun gün içinde geçici olarak daha çok kapatılması anlamına gelecek. Yük vagonlarının ve lokomotiflerinin park ve bakım alanından OSB’ye gidiş dönüşleri nedeniyle demiryolu trafiği de artacak.

Bugünden hızla planlama yapılarak, bölgedeki sanayi kuruluşlarının yük taşımacılığı talepleri göz önünde bulundurulmalı, gelişen ve büyüyen sanayinin karayolu ve demiryoluna ilave yükü şimdiden azaltılmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Özgezici - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.