Dostların Mektuplarıyla Yaşamak

ALTINCI MEKTUP

Emrullah Evli,

Gazeteci, şair, yazar

Subaşı Mah. No:

12- Ordu 

5 -10. 1975

Sayın Abdülkadir Güler,

Yönetmekte olduğunuz Diyarbakır’da yayımlanan Mücadele gazetesindeki “ Sanat ve Kültür”  sayfanızı elime ulaştıkça zevkle okuyorum. Gazetenizin sanat sayfasına ben de sanat ve edebiyatla ilgili yazılarımla yazmak istiyorum. Yazılarıma yer verilen sayfaları pul mukabilinde açık adresime gönderirseniz kıvanç duyarım. Size her sayının karşılığını posta pulu ile ödemek isterim. Tabi zamanınız müsait ise. Yazılarımın neşredilen saygıları ikişer adet gönderirseniz memnun olurum. 

Alakanızı bekler, şimdiden teşekkürlerimi iletirim.

Selamlar…

Emrullah EVLİ

Gazeteci, şair, yazar

Subaşı Mah. No: 12- Ordu 

1974- 1980 yılları arasında Diyarbakır’da idim.  O yıllarda Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nde öğrenci iken, Diyarbakır’da yayımlanan Mücadele gazetesinde  “Dicle‘de Sanat”   sayfasını yönetiyordum. Bu sayı 15 günde bir çıkıyor.  Demek ki sesimiz ta Ordu’ya kadar ulaştı.  Emrullah Evli’nin şiirlerine ve bazı edebi makalelerine yer verdiğimi hatırlıyorum. Gazeteleri ona gönderdim, para da göndermemesini istedim. Çünkü bu işi parayla yapmıyordum. Yıllar sonra Ordu’ya tayinim çıktı. Emrullah Evli’ yi aradım lakin kavuşmak mümkün olmadı. Şimdi nerelerde olduğunu bilmiyorum. Aradan 47 yıl geçti. Bana bilgi veren olursa sevinirim.

YEDİNCİ MEKTUP

Halk şairi Şemsi Yastıman Kırşehirli’ dir. Benim de bir yanım Kırşehirli’dir. Bundan böyle Şemsi Yastıman’la bir dostluğumuz vardı.  Bana telefonda  “bacanağım” diye hitap ederdi.( 10 Temmuz 1923 Kırşehir - I0 Temmuz 1994 Lâpseki )

Bir ara onun bir şiirini (Memleket Hasreti) aşırıp, çalan kendi köşesinde yayınlayan birini görünce Şemsi Yastıman’a bir mektupla bilgi verdim, Şemsi Yastıman’ın konu ile ilgi bana gönderdiği mektubunu aynen sunuyorum:

24. 11,1976

Kıymetli Üstadım,

Zaman zaman, kıymetli yazılarınızı kavi gazeteler okuyor ve bana yolluyorsunuz. Bunları alp okuyorum. Çok çok seviniyorum. Teşekkürler ederim.  Hele bu son yolladığınız Başkent gazetesindeki (Kırşehir Güldestesi) başlıklı yazınız çok esaslı. İyi dokunmuşsunuz. Herkes yerinde sağolsun.  Mehmet Önder Bey de belki fakiri unutmuş olabilir. Lakin bile bile yaptı ise o zaman Tevfik Fikret üstadım şu çok yerinde sözünü hatırlatırım:

Öyle bir nehr-i muazzam gibi cuş etmişsin ki,

Fakat eyvah “ çorak yere akıp gitmişsin. 

Bu âlem böyledir azizim, kimi metheder, kiki zem eder. Kimi de unutur. Kimi tanıtır, ben ise unumu eledim, eleğimi astım. Bundan sonra göverip bostan mı olacağım?

İçten ilginize tekrar tekrar teşekkürlerimi sunar, size ve muhterem eşiniz hemşiremin bacımıza hörmetlerimi sunar, yeğenlerimin gözlerinden öperim.

El baki Cenap-ı Allah’a emanet olalım.

Şemsi YASTIMAN

------------------------------------

Şemsi YASTIMAN:  Şemsi Yastıman, Türk halk müziği sanatçısı. Türk Halk Müziği’ne kaynak kişi ve derleyici kimliği ile emeği geçmiş büyük halk sanatkârıdır. Asıl adı “Mehmet Galip Şemsettin” olan Şemsi Yastıman, “Şekerci Ahmed Ağa” ve “İlhamiye Hatun”un oğlu olarak dünyaya geldi. Saza ve söze ilgisi küçük yaşlarda başladı. 

Şemsi Yastıman’dan Söz ederken onun “Memleket Hasreti”  adlı şiirinden de bir iki dörtlük sunmak istiyorum:

Ölmez sağ olursam bu yaz inşallah

Sılayı bir daha görmek istiyom

Çuğun’a varınca ya ağşam,  zabah

Topraklara yüzüm sürmek istiyom.

Kaman’ı, Mucur’u, Çiçekdağı’nı

Kımdam Dinekbağı, hem Özbağı’nı

Köylü, kentli, hastasını, sağını

Görüp bir muhabbet kurmak istiyom.

Hacı Bektaş, Ahi Evran Sultanı

Aşık Paşa, Kaya Şeyhi cananı

İmarette neslim Şeyh Süleyman’ı

Aşk ile bağrıma sarmak istiyorm.

Ne büyüktür zevki yurdu görmenin

Kaç senenin hasretine ermenin

Dört bir yanda methedilen Terme’nin Şifalı suyuna girmek istiyom.

…………………………………..

Kim sorarsa yazdın bunları niye?

Gelecek nesile kalsın hediye

Kırşehir’de doğdum Türkmen’im diye

Her yerde göğsümü germek istiyorum.

              Şemsi YASTIMAN

          1962- Beşiktaş / İSTANBUL 

Şemsi Yastıman, 10 Temmuz 1923’te Kırşehir’de doğmuş ve bu topraklarda büyümüştür. Memleketin değişik yerlerinde yaşadıktan sonra, bundan 27 yıl önce, 10 Temmuz 1994’te doğduğu günde Çanakkale Lâpseki’de Hakk’ın rahmetine kavuşmuş ve oraya defnedilmiştir. Kendisi ‘Memleket Hasreti’ şiirinde ‘İmarette neslim Süleyman’ı aşk ile bağrıma basmak istiyorum.’ dizeleriyle Kırşehir ve Şeyh Süleyman Türkmani’ye özlemini ifade etmiştir. Bu şiirindeki sözlerinden hareketle, ailesinin onayı da alınarak içinde bulunduğumuz imarette, Şeyh Süleyman Türkmani’nin yanı başında bağrına basmak üzere kabrini buraya nakledilmiştir. “ Memleket Hasreti” adlı şiiriyle ünlenmiş bir halk şairdir. Rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Geniş bilgi:

1-Abdülkadir Güler, Ölümünün 23. Yılında Şemsi Yastıman’ı Anıyoruz, Milliyet Blog  01 Mart 2017

2-Abdülkadir Güler,  Kırşehirli Şemsi Yastıman ve Şiirleri,

Milliyet Blog  04 Mart 2017 

3-Abdülkadir Güler, Ölümünün 23. Yılında Şemsi Yastıman’ı anıyoruz, Söke Ekspres 04 Mart 2017      

         .................................

Yazımız devam edecek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.