Dostların Mektuplarıyla Yaşamak (9)

Ankara, 25. 4. 1977

Sevgili kardeşim Abdülkadir,

Önce Kıbrıs, sonra Almanya seyahatlerim nedeniyle bir süre içinde olsa dostlarımı ihmal ettim. Ama dostlarım da uzun süre sessiz kaldılar, hani…

       Nasılsınız, aziz kardeşim? Sağlıklı ve mutlu olduğunuzu duymak beni gerçekten sevindirmektedir. Bu durumun sürmesi de en büyük dileğimdir.

Ankara’ya tayininiz sorunu geçenlerde Güzide- Bilal Taranoğlu çiftiyle görüştük. Bir vesileyle karşılaştığımızda sizin de kulaklarınızı çınlattık. Ancak, bu sorunun enine, boyuna düşünülmesi gerektiği kanısına vardık. Yani, öncelikle geçim durumu sorunu. Zira Ankara’da başta kiraları olmak üzere her şey alabildiğine pahalıdır. Ama bu bir sorun değilse, o takdirde ivedilikle Taranoğlu ailesine yazmanız ve tayin konusunda yardımlarınızı etmeniz gerekecektir.  Zira bu konuda en güçlü dostunuz onlardır.

Bu vesileyle selam ve sevgilerimi sunuyorum, sağlık ve mutluluğunuzun sürekli olması bir kez daha diliyorum. Değerli kardeşim.

Ağabeyiniz / İrfan Ünver NASRATTINOĞLU   

***     ***    ***

Not : 1976-1977 yılında Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nden mezun olmuştum. Tayininim konusunda yukarıda yazdığın Nurettin Güler, İrfan Ünver Nasrattınoğlu ve manevi annem Güzide Taranoğlu ile birlikte yazışmalarım olmuştu. Yapılan görüşmeler sonunda tayinim Diyarbakır Merkez Ortaokulu’na Türkçe öğretmeni olarak yapıldı. Bu okulda 1980‘e kadar Türkçe öğretmeni ve müdür yardımcısı olarak görev yaptım.

---------------------

İrfan Ünver NASRATTINOĞLU:

Folklor araştırmacısı. 18 Aralık 1937, Afyonkarahisar doğumlu. Hava Astsubay Okulu (1955) mezunu. Yirmi yıl Hava Kuvvetlerinde çalıştıktan sonra kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 1976’dan itibaren çeşitli gazetelerde çalıştı.1981 yılından itibaren Folklor Araştırmaları Kurumunun başkanlığını yaptı.

İlk yazısı, 1954 yılında Türkeli gazetesinde (Afyonkarahisar) çıktı. Sonraki yıllarda makaleleri Türkeli, Afyon, Zafer, Mücadele (Diyarbakır), Anadolu, Güney, Orta Doğu gazeteleri ile Türk Folklor Araştırmaları, Sivas Folklor, Türk Folkloru, Erciyes, Hisar, Ilgaz, Gülpınar, Size, Güneyde Kültür, İçel Kültürü, Ses, Yeni Defne dergilerinde yayımlandı. Çok sayıda ödül aldı.

Azerbaycan Mehmet Emin Resulzade adına Devlet Üniversitesi tarafından ve Moldova-Komrat Devlet Üniversitesi tarafından İki fahri doktora beratı ve fahri profesör payesi (1999) verildi. Yine çeşitli ülkelerde akademi üyelikleri vardır. Hakkında üniversitelerde tezler hazırlandı. Türk Basın Konseyi, Azerbaycan Yazarlar Birliği, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti, İLESAM, Moldova Yazarlar Birliği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Yazarlar Birliği gibi birçok derneğin üyesidir.

ESERLERİ : (Araştırma-İnceleme-Derleme):

Afyonkarahisarlı Şairler Yazarlar Hattatlar (1971), Afyonkarahisar Şiirleri Antolojisi (1972), Afyonkarahisar Efsaneleri (1973), Anamın Afyonkarahisar Yemekleri (1974), Afyonkarahisar’da Evlenme Töreleri (1974), Bütün Yönleriyle Afyonkarahisar (1975), Afyonkarahisar Folklorundan Damlalar I (1976), Gürünlü Âşık Gülhani (1976), Samsunlu Âşık Kemali Bülbül (1976), Âşıkların Diliyle Atatürk (1976), Afyonkarahisar Folklorundan Damlalar II (1977), Ali Çetinkaya (1977), Fahriye Tufan Hikâyesi (Güngör Özmen’le, 1977), H. Cahit Öztelli Kaynakçası (Nail Tan’la, 1979), Kardeş Libya-Gezi Notları (1980), Âşık Veysel (1981), Destan Atatürk (Ayhan İnal’la, 1981), Afyonkarahisarlı Şâir Çizmecioğlu Vehbi (1981), Makedonya ve Struga ‘81 / Gezi Notları (1981), Kooperatifçi Atatürk (1981), Yunus Emre Şiirleri Antolojisi (1981), Macar Müzikolog Bela Bartok (1981), Azerbaycan Cumhuriyeti Gezi Notları (1982), Volgograd Dün-Bugün, Gezi Notları (1983), Urumçi’den Pekin’e / Çin Gezi Notları (1983), Kapı Komşumuz Bulgaristan / Gezi Notları (1983), Âşık Veysel’e Deyişler (H. İvgin’le, 1983), Çağdaş Kuzey Azerbaycan Şiiri Antolojisi (1984), Karınca Dergisi Bibliyografyası (N. Tan ve H. İvgin’le, 1984), Çağdaş Uygur Şiiri Antolojisi (1985), Dost Romanya / Gezi Notları (1985), Afyonkarahisar Ağzı (Mehmet Ünver’le, 1986), Posoflu Âşık Zülâli (1987), Dünkü-Bugünkü Polonya / Gezi Notları (1987), Azerbaycanlı Şâir Refik Zekâ Handan (1987), Azerbaycanlı Şâir Nebi Hazri (1988), Barışçı Başkan Ceauşescu (1988), Çağdaş Özbekistan Şiiri Antolojisi (1988), Kazakistan Çağdaş Uygur Şiir Antolojisi (Şekür Turan’la, 1989), Ölümünün 100. Yıldönümü Nedeniyle Şâir Eminescu (1989), Görkemli Türkmen Ozanı Mahdumkulu (1990), Makedonyalı Şair Trajan Petrovski ve Şiirleri (Nusret Dişo ile, 1990), Mevlâna’nın Torunu Sultan Divanî ve Afyonkarahisar Mevlevî Dergâhı (1990), Yunus Emre Şiirleri Güldeste (Tahir Kutsi ile, 1991), Sevelim-Sevilelim / Yunus Emre Şiirleri Güldestesi (Güven Tanyeri ile, 1991), Çağdaş Moldovya Şiiri Antolojisi (1992), Çağdaş Gagauz

Şiiri Antolojisi (1992), Doğumunun 110. Yıldönümü Dolayısıyla Âşıklardan Yüce Ata 1954 yılında Türkeli gazetesinde (Afyonkarahisar) çıktı. Sonraki yıllarda makaleleri Türkeli, Afyon, Zafer, Mücadele (Diyarbakır), Anadolu, Güney, Orta Doğu gazeteleri ile Türk Folklor Araştırmaları, Sivas Folklor, Türk Folkloru, Erciyes, Hisar, Ilgaz, Gülpınar, Size, Güneyde Kültür, İçel Kültürü, Ses, Yeni Defne dergilerinde yayımlandı. Halen yazmaya ve araştırmaya devam ediyor ve Türk Folklor Araştırmaları Genel Başkanı olup, Ankara’da oturuyor.

Kaynak: Abdülkadir Güler,  Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu’ndan  / Bir kitap Daha, Milliyet Blog 12 Aralık 2018

------------------------------------

NOT: Söke’ mizin sevilen  öğretmenlerinden Eski Köy Enstitülü  çınarlarından HASAN İNCE’ yi kaybettik.( 90 Yaşında idi )  Başta İNCE Ailesi  olmak   tüm   meslektaşlarına ve sevenlerine  başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun...

(A.GÜLER)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.