Dostların Mektuplarıyla Yaşamak (10)

ONUNCU MEKTUP

30.04.1980

Sayın Abdülkadir Güler Bey,

Sizlere çoktan beri mektup atamadığım için özür dilerim. Adresinizi bilmiyordum. Ankara’ya gittiğimde İrfan Bey’den ( İrfan Ünver) aldım. Fakat yine bir türlü fırsat bulup atamadım.20 yıldır Adana’dayım. Hacı Bayram Karakolunda yazı işlerine bakıyorum. Sizleri çok özledim. Can dostum Ankara’da iken sizinle azda olsa biraz görüşüp tanışmak fırsatını buldum. Fakat ondan sonra bu yana bir türlü sizlerle görüşüp bol bol sohbet etmek nasip olmadı.

18.8.1980 günü Kahramanmaraş’ta keşif uçağının düşmesi neticesi küçük biraderim Hava Astsubayı gözümün nuru kardeşim şehit oldu. Daha bir türlü kendime gelemedim. Allah dostlara can sağlığı versin.(Onu da rahmetle analım). Malumunuz ben daha önce halk şiirlerimde Âşık Sefil GÜLHANİ mahlasını ile şiir yazıyordum. Şimdi ise Sefil kelimesini kaldırdım. Sadece GÜLHANİ mahlası ile şiirler yazıyorum. Sizlere birkaç karşılaşma ile bir adet de şiir gönderiyorum. Âşık Ahmet Poyrazoğlu iyi bir öğretmendir. Halen Atatürk İlkokulu öğretmenidir. Adresini aşağıya yazıyorum.07,5.1980 günü Eskişehir’de yapılacak olan Yunus Emre Uluslararası Şairler Şölenine katılacağım. Bu törene davetliyim. İrfan Ünver’den öğrendim. Sizleri de davet ettiklerini İrfan  ÜNVER  Bey’den öğrendim.  Kısmet olursa Eskişehir’de kucaklaşırız.23.5.1980 ‘de Silifke Festivalinde olacağım. Mektubuma son verirken selam eder, sizlere iyi günler dilerim. Allah’a emanet olunuz. Ümit dolu, neşe dolu mektubunu beklerim benim canım kardeşim.( Aşık Gülhani’ nin dediği gibi ben de bu şölene  davetli olarak katıldım ve dediği Eskişehir’de gibi   Eskişehir’de kucaklaştık (  A.GÜLER ).

Âşık GÜLHANİ / P.K.289 –ADANA

Âşık Gülhan’ın bana göndermiş olduğu şiiri burada sizlerle paylaşmak istiyor ve rahmetle anıyorum.

AĞLAMAYI SEVİYORUM

Ağlamayı seviyorum

Gülmek bana gelmiyor ki

Kime desem inanmıyor

Dertlerimi bilmiyor ki

Duyan olmaz feryat etmem

Yaram derin rahat yatmam

Tetik çekip kurşun atmam

Hedefini bulmuyor ki

Mecnun çölü boşa gezmiş

Ferhat kaderine kızmış

Felek yazım kara yazmış

Çok yalvardım silmiyor ki

Ah eyleyip yaşlar döktüm

Ümit ile yola baktım

Hasta oldum neler çektim

İnsan kolay ölmüyor ki

Hasret yağmuru yağalı

Kahpe dünya hep ağalı

Anamdan doğdum doğalı

Neden yüzüm gülmüyor ki

Haydi kader biraz dayat

Zaman bozuk yıllar bayat

Ömür denen kısa hayat

Kolay kolay dolmuyor ki

GÜLHANİ’ yim düştüm ele

Çile çekmek fazdır kula

Öldüğümü duysa bile

Yâr saçını yolmuyor ki.

Gürünlü Âşık GÜLHANİ

ÂŞIK GÜLHANİ:

Halk Ozanımız Gürünlü Aşık Gülhani, şiirlerinde toplumsal l ve  sosyal konulara da yer    vermiştir.  Bazı taşlamaları da vardır.  AĞALAR için  yazmış olduğu  bir taşlamasını sizlere sunmak istiyorum. Bir bakalım  Gürünlü Aşık GÜLHANİ  neler yazmış?

AĞA NE DEMİŞ? 

Hakkâri’nin çopur yüzlü ağası

Her gün bana tavuk getirin demiş

Açıkgözün   biri itiraz etmiş

Hemen falakaya yatırın demiş

Zavallının benzi beti sararmış

Vücudu simsiyah teni kararmış

Dudağı patlamış gözü morarmış

Küstahı karşımdan götürün demiş

Beş avradı varmış elli torunu

Nasıl olsa düşünmüyor yarını

Arpayı samanı yıllık ürünü

Şu atımın şu da katırın demiş

Bu haberi bize getirdi Mıstık

Gülhani’yim hemen küfürü bastık

Altıma çift döşek başıma yastık

Siz de kuru yerde oturun demiş….

Gürünlü Âşık GÜLHANİ

      ( Perişan Hallerim / Şiirler -1973)  Ankara. 

Gürünlü Âşık GÜLHANİ; Saz şairi (D. 15 Mayıs 1940 (nüfusta 1944), Şeref (Ayvalı) köyü / Gürün / Sivas – Ö. 16 Mart 2014, Ankara). Asıl adı Mehmet Kargı’dır. İlkokulu köyünde, ortaokulu Gürün’de bitirdikten sonra emniyet teşkilatında görev aldı. 1987’de komiser olarak emekli oldu. Âşıklıkla ilgili hiç kimseden ders almadan kendi kendisini yetiştirdi. Gülhanî, manevi yönden Kangallı Âşık Emsâlî’ye bağlanıp onu üstat edindi.

Şiirleri Diyanet, Gardaş (Sivas), Hakses, Sivas Folkloru, Gülpınar,  Yeni Defne, Bilinç (Magosa), Bahçe, Meşale, Çağrı (Konya), Türk Folkloru, Karınca dergilerinde, Milliyet, Hergün, Devrim, Gündem vb. gazetelerde yayımlandı. Konya Âşıklar Bayramı (1973), II. İstanbul Festivali Âşıklar Şöleni (1974), Silifke Festivali (1976, 1977, 1978) ve Adana Karacaoğlan Şöleni (1976)’ne katıldı. 7 Mayıs 1974’te bazı âşıklarla birlikte Halk Ozanları Kültür Derneğini kurdu.

1983’te halk ozanları arasında düzenlenen yarışmada ikinci oldu. Selçuk Üniversitesinin 1989 yılında düzenlediği 3.Âşıklar Şöleni’nde en güzel memleket şiiri dalında Âşık Ruhsati Ödülünü aldı. 16 Mart 2014 Pazar günü Ankara’da hayata gözlerini yumdu.

Eserleri: (Şiir): Perişan Hallerim (1973), Gürünlü Âşık Gülhanî (1976), Allah İçin (1983), Birlik Olunca (1984), Gönül Ağlayınca (1990), Ben Beni Bilince (1992). 

KAYNAK: İhsan Hınçer / Saz Şairleri, Âşıklar: Gürünlü Âşık Gülhanî (Türk Folklor Araştırmaları, Nisan 1972), Âşık Hüseyin Çarıkman / Halkın Sesi Halk Ozanları (1975), Necdet Buluz / Halk Pınarından Damlalar: Sefil Gülhanî (Bahçe, Şubat-Mart 1976), İrfan Ünver Nasrattınoğlu / Gürünlü Âşık Gülhanî (Memleket, 26.1.1981), Saim Sakaoğlu / Gürünlü Âşık Gülhanî (Türk Folkloru, sayı: 44, Mart 1983), Süleyman Yağız / Yürü Bre Hızır Paşa (1983), Âlim Yıldız / Sivaslı Şairler Antolojisi (2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Nail Tan / “Âşık Gürünlü Gülhani” (Hayat Ağacı dergisi, sayı: 25, s.  96-97, Abdülkadir Güler, Gürünlü Âşık Gülhani’ yi anıyoruz / Milliyet Blog/ 10 Haziran 2014

Abdülkadir Güler Halk Şairi Âşık Gülhani ve şiirleri/ Milliyet Blog

  06 Ağustos 2018

-*  Yazımız devam edecek aziz dostlarım.

Bu konuda beni  arayan can dostlarıma   teşekkürler.

---------------------------------------------

NOT: Sökemizin   değerli  Avukatlarından Osman ÜNSAL ‘ı  da kaybettik.    Sevgili  kadim dostum   Av. Osman ÜNSAL’a Allah tan rahmet ve   başta ailesi olmak üzere    tüm sevenlerine  ve meslektaşlarına baş sağlığı  diliyorum. (A.GÜLER)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.