Dostların Mektuplarıyla Yaşamak (11)

ON BİRİNCİ MEKTUP

Kıbrıs’tan şair ve öğretmen dostum İlter Veziroğlu’ndan mektup var. 27 Mart 1980 yılında annem vefat etmişti. Bu arada Kıbrıs’tan şair İlter Veziroğlu ile mektuplaşıyordum. O da bir taziye bağlamında bana bir mektup göndermişlerdi. Veziroğlu’nun mektubunu aynen sunuyorum.

İlter VEZİROĞLU

Kıbrıs - Mehmetçik köyü-

6 Haziran 1980

Canım Kardeşim Abdülkadir Güler,

29 Mayıs 80 tarihli (1980) mektubunu bugün aldım. Başınız sağ olsun. Tanrı annenize mağfiret ihsan eylesin. Nur içinde yatsın.

Annenin kıymetine paha biçilmez. Ona paha biçilebilir mi ki? O her şeyden yüce, her şeyden kutsal bir varlıktır. Ben anneye bu şekilde değer veriyor ve seviyorum.

Bir sevgili dost her zaman bulunabiliyor, ama anne yitirilirse, bir kez daha ele geçebilir mi ki?  Sizlerin de annenize bu denli, değer vermeniz, sevmeniz beni çok duygulandırmıştır.  Bu konuda da ortak bir yanımız var demektir.

Bu yüzden acınızı paylaşıyorum. Gerçek dost da bence kişilerin kıvançta ve tasada ortak olmalarıdır. Anneme selam ve geçmiş olsun dileklerinizi ileteceğime emin olunuz. Ankara’dan GÜLPINAR dergisi bana devamlı gelmediği için, bu haberi ancak şimdi öğrenebildim. Bu konuda Güzide Taranoğlu hanımefendiye birkaç kez yazı yazmıştım. O diyor ki muntazaman gönderiyorum, her halde postada kayboluyor, ya da aşırıyorlar kimi kez kanımca.

“AĞAÇ BAYRAMI” isimli kitabı henüz yayınlayamadım. Maddi sorun meselesi. İnşallah ilerde, bunu da yayınlamak imkânını bulur, çıkınca size de göndereceğim.

Kemalist Ülkü’nün Nisan sayısı size geldi mi? Mayıs sayısını aldığım halde, Nisan ‘ı daha alamadım.

Canım kardeşim, mektubuma istemeyerek son veriyor, sizin ve çocuklarınızın gözlerinden öper, değerli yengemize saygılarımı sunarım.

İlter VEZİROĞLU

Şair- yazar- öğretmen

Kıbrıs- Mehmetçik köyü

------------------------------------

İlter VEZİROĞLU:

1941’de Kıbrıs’ın Mehmetçik (Galatya) köyünde doğan İlter Veziroğlu’nun babası Hasan Veziroğlu’dur. Annesi ise Kurtuluş köyünden Hüseyin Emir Mehmet Efendi’nin kızı Rahime Hanımdır. Babası Hasan Veziroğlu, o yıllarda köyün tek olan bakkalını işletmektedir. Daha küçük yaşta iken  yazmaya başlamıştır ve samimi bir Atatürkçüdür.  Yazılarının yer aldığı  yayın organlarından bazıları:

İlter Veziroğlu; Varlık dergisinde (1962-68); Necdet Evliyagil’in Ajans Türk Dergisi’nde (1975- 81); İsmail Hakkı Baltacıoğlu’nun Yeni Adım dergisinde (1982), Şemsi Belli’nin Antoloji dergisinde (1982); Fevzi Halıcı’nın Çağrı dergisinde (1976-85); kadın – sanat – turizm dergisi  Ana’da (1977-1990); Kemalist Ülkü dergisinde (1976-95); müzik – kültür – turizm dergisi Mızrap’ta (1982-87); meslek – kültür – aktüalite dergisi Postel’de (1977-85); siyasi – edebi – fikir dergisi Gülpınar’da (1977-95); fikir – sanat – aktüalite dergisi Güvercin’de (1969-71); zirai mecmua – tarım – hayvancılık dergisi Çiftlik’te (1969-85); kadın dergisi Gönül Kadınında (1976-81) yılları arasında yazılmıştır.

İlter Veziroğlu’nun asıl vasfı gazeteci olmasına karşın, şairlik yönü de vardır. İlk şiir denemesini 1960’da Gündem gazetesinde yayımlandığını belirten Veziroğlu, o günden bugüne sayısı binleri bulan şiirler yazmıştır.

Bugün her biri bir yerde olan şiirlerinin küçük bir kısmı kitaplaşmıştır. “Yine Sana Vurgun Olacaktık” ismini taşıyan kitap şairin Atatürk şiirlerini içermektedir. 1979’de yayınlanan kitabın önsözünü ünlü Türk şairi Cahit Külebi kaleme almıştır.

Külebi’nin “Atatürk konusunda yazılmış şiir betikleri arasında kendisine özgü bir yer” kazanacaktır şeklinde takdim ettiği kitap, 48 sayfa hacminde olup Talim Terbiye Dairesince okullarda satılması uygun bulunmuştur.

1961’den bugüne Kıbrıs’ta yayınlanan Halkın Sesi, Bozkurt, Devrim, Nacak, Savaş ve Hürriyet Kıbrıs isimli gazetelerde köşe yazarlığı; Türkiye’de ise Son Havadis, Yeni Gün, Tasvir ve Hâkimiyet gazetelerinin Kıbrıs muhabirliğini yaptı. Türkiye’de başta Varlık Ajans Türk, Kemalist Ülkü, Eflatun, Çaba, Size, Çiftlik, Karınca, Pos-Tel, Günün Kadını ve Folklor Araştırmaları dergilerinde, Kıbrıs’ta ise Beşparmak, Uyarı, Şölen, H gibi birçok dergide ve antolojilerde şiirleri ve sanatsal yazıları yayınlandı. Veziroğlu, ayrıca yıllarca Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasının yönetiminde bulundu. Mehmetçik Türk Çiftçiler ve Spor Birliğinin de başkanlığını yaptı. Türkiye’de ise çeşitli seminerlerde Kıbrıs Türk Kültürü ve halk folkloru konularında bildiriler sundu. Uluslararası basın kartına sahip olan Veziroğlu İnternet Gazeteciliği yapmaktadır.

Kaynak:

1-Yıldız, Osman. (2019). “İlter Veziroğlu”, “Kıbrıs Türk Edebiyatı Tarihi (1571 – 2017)”, II. Cilt Şiir I, Kıbrıs Türk Edebiyatı Araştırma ve Tanıtma Projesi Yayını: Ankara.

2-Nasratınoğlu oğlu, İrfan Ünver. (1994). “Atatürk İçin Türkiye Dışında Yazılan Şiirler – Güldeste”, T.C. Kültür Bakanlığı Atatürk Dizisi Yayınları: Ankara. Yazımız devam edecek...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.