Dostların Mektuplarıyla Yaşamak (13)

ON ÜÇÜNCÜ MEKTUP

 10 Nisan 1981 – İzmir

            Sayın

             Abdülkadir GÜLER,

         30.3.1981 tarihli, dostluk kokan mektubunuz ve iyi dilekleriniz için teşekkürler. Değerli dostlarım dan aldığım mektuplar arasında bir hemşerimin mektubunu görünce, duyduğum mutluluğu anlatamam.  Özellikle yıllar öncesinden şiirle kozasını örmüş, o acılarla dolu şiir mutluluğunu tatmış ozandan geliyorsa, bu daha yüce bir değer taşır.

         Yerel şövenist değilim, ama insan doğmuş ve çocukluğunu geçirmiş olduğu talihsiz topraklardan bir selam alınca, elinde olmadan, kapanan gözleriyle orda ki temiz havayı ve yozlaşmış insanların özlemiyle irkilir. Bu irkiliş bir korku değil, yaşanan ve bellekte silinmez izler taşıyan çocuksu anıların gündeme gelmesindendir.

         Sizin de şiir çalışmalarınızın ve okumayı çok arzuladığım “DİCLE KÖPRÜSÜ”  yapıtınızın olmasına sevindim. Şiir tutkusu apayrı bir tutku.  Ahmet Arif’in  “sevdası” gibi. Vazgeçilmez ve doyuma ulaşmaz. Nereye giderseniz giden hep yanınızda, içinizdedir. Sıkıştığınız anda da gene ellerinizde.Artık yaşantımızdan bir parça, yansımızla pekişmiş gibi.

         Dostum şiirlerinizi okumak isterdim.  Bana çalışmalarınız hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Her şeyde olduğu gibi geri bıraktırılmış bölgemizin sanat alanında da durağan olduğunu, Mart ayı ortalarında somut olarak gözlemledim. Diyarbakır’da sanat dergisi veya yerel gazetelerin sanat sayfalarının olup olmadığını bilmiyorum.  Mardin’deki görüşmelerim sırasında bu tür çalışmaların gerekliliğine inandım. Ama sizin de bildiğiniz gibi ekonomik yapı etken oluyor.

Yerel gazetelerle ilişkiye girip bir sanat sayfasını, açmak istediğimi, bana yardımcı olmalarını istedim.  (Yakında yanıt gelir diye düşünüyorum).   M.E. M. Görevli bulunan edebiyat hocamla da bu konuda  görüştüm.  Abone bulmak için bir ortam hazırlanmasını ve bu konudaki görüşünü bildirmesini rica ettim.  Sizce bu görüşümde başarılı olabilecek miyim?

             İzmir’de şair, yazar dostum Yaşar AKSOY’ la 1980 yılında yayınladığımız “Kocatepe” şiir düşün dergisinin 5.Sayısını ekonomik yetersizliklerden dolayı çıkaramadık. Umutlu başlamamıza rağmen, süreç içinde yitirdik. Özellikle son aylarda Türk yazınının içine girmiş olduğu bunalımlarının sonucu yayınına ara veren dergiler arasına girdik. Bundan dolayı biz de dergiyi kapattık.

Size şimdilik 1979 basımlı “^Andaç Yerle Gök “ şiir betiğimi ve  “Kocatepe” Şiir dergisinin 4. Sayısını gönderiyorum.  Ulaşacağına umarım. “ DİCLE KÖPRÜSÜ”  şiir betiğinizle ilgili açıklamalarınızı beklerim. Dostça selamlarımla. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

                                                     Ümit Yaşar IŞIKHAN

         ------------------------------ --------------

Ümit Yaşar IŞIKHAN:

Şair, yazar, çevirmen. 1 Temmuz 1957, Mardin doğumlu. Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın ağabeyidir. İzmir Çınarlı Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi (1977) ile 9 Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu (1992)’nu bitirdi. Akçay, Ayvalık, Foça, Güllük, Bodrum ve Datça’da (1992-2011) Liman Başkanı olarak görev yaptı. 2011 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığında uzman olarak görev aldı. hayatını ve çalışmalarını İzmir'de sürdürmektedir.
 

Işıkhan’ın ilk şiiri 1975 yılında Bestelenmiş Şarkı ve Türkü Sözleri Antolojisinde yayımlanmıştı. İzmir’de “Temmuz” edebiyat dergisini ve 8 dilde ve 68 ülke temsilciliği ile Türkiye’nin ilk uluslararası kültür-sanat dergisi “ Homeros” u yayınladı. Daha sonra Yaba Edebiyat, Temmuz, Homeros  dergileri ile Ege’de Bugün gazetesinde (2013-14) şiir ve yazıları yayımlandı. Kimi şiirleri bestelenerek seslendirildi. Yeni Sanat (İzmir 1995), Temmuz (İzmir, 186-87) ve Homeros (İzmir, 188-89) dergilerini çıkardı, yayın yönetmenlikleri ile sanat danışmanlıklarını yaptı. 2010-14 yıllarında TRT Belgesel, İzmir Sky, Kanal 35 ve Ada Tv.de programlar yaptı. Arapça ile Süryaniceden şiirler çevirdi. Toplu şiirleri Adı Özgürlüktü adıyla 2008 yılında Azerbaycan / Bakü’de yayımlandı.

Cumhuriyet’in 50. Yılı Şiir Yarışması 1.lik ve 3.lük (Mardin 1973), 1979 Hasan Tahsin Şiir Yarışması Mansiyon, 1980 Yaba Dergisi Halk Ödülü Şiir Dalı Mansiyon, 1980 Yaba Dergisi Halk Ödülü Araştırma Dalı Mansiyon, 1986 Ekin Edebiyat Dergisi Şiir Özel Ödülü, 1997 ‘Yeni Asır’ Şevket Bilgin Köşe Yazarlığı 3.lük Ödülü, 1998 ‘Menemen’in Sesi’ Deneme Yarışması 1. Ödülü, 2008 Azerbaycan Vektör İlimler Akademisi / Dünya Barışına ve Edebiyatına Katkı Uluslararası Ödülü, 2010 Birleşmiş Milletler Rusya Temsilciliği Dünya Barışına Katkı Onur Ödülü ile Avrupa Üniversitesi Bilimsel Çalışmalar Fahri Doktora Beratı (2010) sahibidir.  Birleşmiş Milletler Uluslararası Ödül Komitesi' tarafından da  'Dünya Kültürüne ve Sanatına Hizmet Üstün Nişanı' ile ödüllendirilmiştir.

Guinness rekorları kitabına giren “Okunabilir, dünyanın en küçük şiir kitabının sahibidir. Söz konusu kitap, son devrimci  Commandante Carlos’a armağan edildi. Azerbaycan Bakü de bulunan “Minyatür kitaplar müzesinde Türkiye’yi temsil etmektedir.

Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği (Kurucu Başkan, 2008), Dünya Sanat Olimpiyatları Türkiye Komitesi (Kurucu Genel Sekreter, 2012), Uluslararası Kültür Sanat Diyalogları (Kurucu Genel Sekreter, 2014), Uluslararası PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ile Bilim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (BESAM) üyesidir.

ESERLERİ:

ŞİİR: Kamçılanan Umutlar (1976), Andaç Yerle Gök (1979), Sevdamda Ülkem (1083), Bir Pencerede Kırk Bahar (1986), Adın Can Olsun (1987), Adı İllegal Veya Çoğul Yalnızlıklar (1996), Nitekim Aşk Vardı (Toplu şiirler: 1, 2007), Nitekim Aşktan Sonra Hüzün (Toplu şiirler: 2, 2007).

ÖYKÜ: Sığınaklarda Hüzün Şarkıları (1987), Kalbim Irak’ta Kaldı (2007).

KAYNAKÇA: Yılmaz Odabaşı / 1975-2000 Son Çeyrek Yüzyıl Şiir Antolojisi (2. bas. 2001), Mensur Sabahoğlu / Kalbim Irak’ta Kaldı (Söyleşi, Damar, Ağustos 2004), İhsan Işık / TEKAA (2006, 2009), Bilgi Formu ve teyidi (2017).

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.