Asrın Felaketi Yaktı Geçti - 2

Derginin 32. Sayfasında beni üzen bir haberle üzüldüm ve yüreğim yandı. OŞYAD Üyesi, T.C. Kültür Bakanlığı Halk Şairi Selahattin ÖLMEZ 6 Şubat 2023 depreminde Osmaniye’de Hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendim. 1 ay önce de eşini kaybetmişlerdi. Şairimiz Selahattin Ölmez ve muhterem eşine Allah’tan rahmet diliyor ve “GÖTÜRDÜ BENDEN” adlı şiirinden bir iki dörtlüğünü sunarak bir kez daha rahmetle anmak istiyorum:

Sonsuzluk rüzgârı çok acı çekti

Aldı sırdaşımı götürdü benden

Yalancı dünyadan ilgiyi kesti

Aldı yoldaşımı götürdü benden.

Özümde gönlümde mecalim bitti

Çektiğim çileler canıma yetti

Cananım dünyada gözümde tekti

Aldı paydaşımı götürdü benden.

Ruh bedenden çıktı gönül ağladı

Gözlerime baktı yürek dağladı

Melek oldu uçtu arşı boyladı

Yareni cennete götürdü benden. (s.3)

                             Selahattin ÖLMEZ

Gönül Eri dergisinde çoğunlukla Asrın Felaketi deprem ile ilgili şiirler vardır.  Eserlerinin çoğunu severek okuduğumu belirtmek isterim. Altını çizdiğim şairler ve şiirleri: Talip KAZGI / Gavurdağlı TALİBİ  / Ozan AZABİ /,Mehmet DEMİREL / Ahmet İPEK ve Halk Ozanı Maralı ( Şaziye Çeliker’i görüyorum)   Halk Ozanı Maralı’yi yakından tanıyorum. Birçok şairler Şöleninde bir araya geldik. Sazı ile sözü ile Türkiye çapında bir halk ozanıdır. “KEDERDEYİM” adlı değişinden bir iki dörtlüğünü buraya almak istiyorum:

Altı Şubat günü düşürdü gam’a

Binlerce canımız göçtü de gitti

Koca koca betonlar kıydı da cana

Mezarı yapanlar kaçtı da gitti.

Yıktı, viran etti onca şehiri

Giden canlar heyhat, gelir mi geri

Bomba yağdı sanki evden içeri

Beşik gibi sallayıp açtı da gitti.

Feryatlar yükseldi çığlıklar sessiz

Kahramanmaraş’ta, canlar nefessiz

Adıyaman’da hüzün davetsiz

Ülkeme acılar saçtı da gitti. (s:7)

                   Ozan Maralı (Şaziye ÇELİK)

Bir başka sayfada Erol Evirgen’in 19.2.2023 günü kaleme aldığı “ALTINDA KALDIM”  şiirinden de bir iki dörtlük almadan geçemiyorum. Şiirin bu güzelliğine inanın hayran kaldım. Gerçekten tümü ile halk şiirine uygun bir Yunus Emre,  bir Âşık Emrah, bir Dadaloğlu ve bir Karacaoğlan gibi seslenerek depremle ilgili duygu ve düşüncelerini bizlere sunuyor. Şairimiz şiirini yazmış, adet yerini bulsun diye yazmamış,  oya işler gibi, dantel işler gibi bu özgün esereni adeta ter dökerek kaleme almışlardır. Özellikle bu has duygularından dolayı yürekten kutluyor, adı geçen şiirinden bir iki dörtlükle merhaba diyorum:

Elazığ, Sakarya, Hatay, Elbistan,

Depremle yıkıldı altında kaldım.

Can vererek giydik yakasız fistan,

Depremle yıkıldı altında kaldım.

Parça parça oldu binlerce yürek

Ne kolonlar kaldı ne kiriş, direk,

Mahşer dedikleri bu olsa gerek,

Duvarlar yıkıldı altında kaldım.

Cennet’ten bir kare diye sattılar,

Pazarlarken bin bir takla attılar,

Binaları yere doğru attılar,

Temeller yıkıldı altında kaldım.

Affeyle Rabbimiz bu nasıl ezgi,

Fay kırığı bir tek Türk’e mi özgü,

Kalplerimiz durdu düz oldu çizgi,

Demirler yıkıldı altında kaldım. (s.18)

                                  Erol DEVİRGEN

Bunlardan başka Kütahyalı Nöbetçi Şair ( Şahin ERTÜRK), Kadir FİDAN,( Dağların Şairi), Fatma Özger BİLGİÇ, Mustafa TOPAL, Erol DEVİRGEN, Erzurumlu Âşık PÜRYANİ, Birdal Can TÜFEKÇİ, Dertli Ozan Halil KURU,  Halime GÜRBÜZ, Ahmet ŞAFAK, Yahya BİLİCAN, Sedat GÜNAY, Melahat ÖZÇOBAN,  Âşık BATURİ,  Orhan BABAYİĞİT, İzzetin KANAT, Öz Ali YILMAZ, Rabia BARIŞ, İbrahim CUMA,    Orhan BABAYİĞİT, Erdoğan ÖNER, Ali GEDİK, İbrahim CUMA ve Ülker AYGÜN gibi şairlerin şiirlerini severek okuduğumu belirtmek isterim. Ayrıca “İmzalı Kitaplarım “ başlığı altında kısa bir tanıtımla yazı yazan can dost Aleni ALİ, Faruk KOÇ ve Gönül Eri’ nin arka kapağında bizleri deprem acılarıyla yasa bağlayan, Gazi Hüseyin KILBAŞ’ın şiiriyle son buluyor.  Cümlesini yürekten kutluyorum. Dergide yer alanlardan / cümlesinden söz etmek isterdim. Yazmadıklarım beni lütfen bağışlasınlar. Cümlesinin ellerine, yüreklerine sağlık…

Yazım bir hayli uzadı. Sözün özü, sanatçı dostlarımızdan Gündüz AYDIN Salihli’de Türk kültürüne hizmet veriyor.  Manisa’dan / Salihli’nin adını Anadolu’ya onurla taşıyor. Kayda değer hizmetlerde bulunuyor.

Bu hizmetlerini alkışlamak gerekir.  Geçmiş yıllarda Sevgi Yolu dergisini de aşağı yukarı 15 yıl çıkarmaya çalıştı. Bu arada birçok Antolojiler yayınladı. Genç şairlerin adını, bilinmedik yeni kuşakların yetişmesine kucak açtı. Onların eserlerini gün ışığına çıkardı. Şimdi 8 yıldır Gönül Eri Sanat ve Kültür dergisiyle Türk kültürüne Türk şiirine ve Türk Edebiyatına hizmet veriyor. Ayrıca Salihli de şiir şölenlerini kimi zaman hazırlıyor. Ben de bu etkinliklere bir kaç kez katılmıştım.  Gündüz Aydın’ın eserlerini,  şiirlerini ve özellikle sözünü ettiğim GÖNÜL ERİ Dergisini sanat ve şiir severlere sağlık veriyorum 2 ayda bir çıkıyor.

Açık adresi: [email protected], Tel:  0542. 427. 86.61. Abone bedeli: 150 liradır.  İdare merkezi:  Eski Cami Mah. 26. SK. Nu:1. Salihli / MANİSA.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# cuma

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.