Kahramanmaraş'tan Mektup Var

Aşağı yukarı 80 gün önce Kahramanmaraş merkezli Pazarcık, Hatay, Antakya, Adıyaman, Malatya, İskenderun, Elazığ, Mersin, Şanlıurfa,  Diyarbakır gibi illerimizde ve adı geçen illere bağlı ilçelerde büyük bir deprem felaketi yaşandı. Buna asrın felaketi diyenler de var. Kayıplarımız 50 binden fazla oldu, 100 bina yakın insanımız yaralandı, 250 binden fazla binalar yerle bir oldu.

Kahramanmaraş sanat ve kültür bağlamında şair ve yazarların harman olduğu yerdir. Bağrında yüzlerle şair ve yazar,  müzisyen yetişmiştir. Bunlardan hemen aklıma gelenleri yazıyorum. Nuri Pakdil  (1934-2019), Alaeddin Özdenören (1940- 2003), Hayati Vasfi Taşyürek (1931-1990) A. Rahim Karakoç ( 1932- 2012), Bahaeddin Karakoç ( 1930- 2018), Cahit Zarifoğlu( 1940- 1987) ve halk ozanlarımızdan Âşık Mahzuni Şerif (17 Mayıs 2002)  aklıma geliyor.

Bunları saygıyla ve rahmetle anarken 22 yıldan bu yana zevkle okuduğum ve takip ettiğim ALKIŞ Dergisinden söz etmek istiyorum. Alkış 2 Aylık Kültür Sanat Dergisi masamın üzerindeki sayı: ( Yıl.  22, Sayı:27, Ocak- Şubat 2023), Sahibi Dr. Oğuz PAKÖZ, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nihat YÜCEL, Yayına Hazırlayan Serdar YAKAR, Danışma Kurulu: Doğan ARIK, Habib KIRMIZIKAYA, Ercan KOZANOĞLU, Abdulhâkim EREN.  Kapak / İç tasarım: Tayyip ATMACA ve Kapak fotoğraf: Aslıhan PAKÖZ görülüyor. İletişim:  Yenişehir Mah, Trabzon Cd. No.62, Karabekiroğlu AP. Kat: 6, No: 4, 46.100 Dulkadiroğlu – KAHRAMANMARAŞ

Meydana gelen bu depremden dolayı özellikle kadim dostum Dr. Oğuz PAKÖZ’ ü telefonla çok aradım, Nihat YÜCEL’i aradım.  Hiç birinden bir cevap alamadım.  Acaba onlar da bu deprem felaketine mi uğradılar diye düşündüm. Bu kez Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı / Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığına 12.04. 2023 tarihinde bir dilekçe yazdım.  Geçmiş olsun dileğinde bulunduktan sonra Alkış Dergisi Dr. Oğuz PAKÖZ ve Yazı İşleri Müdürü Nihat YÜCEL’ den bir haber alamadığımı belirttim.  Bana 20.04. 2023 tarihli gelen yazılı mektubu aynen siz değerli okuyucularımla üzülerek paylaşmak istiyorum.  Ne yazık ki Dr. Oğuz PAKÖZ ve Nihat YÜCEL’ i kaybettik.  Bunlarla birlikte başka şair ve yazarlarımız da vardır. Bana gelen mektup:

                                      T.C.

KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı

Sayı. E.18.464.589-622,03-130195

Konu: Bilgi Talebiniz

20.04.2023

Sayın Abdülkadir GÜLER

Yeni Kent Güzelevler Sitesi, 5 Blok, No: 3 / 6, Söke – AYDIN

İlgi:  12.04.2023 tarihli dilekçeniz,

İlgide kayıtlı dilekçe ile 06 Şubat 2023 tahinde yaşanan deprem neticesinde hayatını kaybeden şair ve yazarlara ilişkin talebeniz edilmekte olup ilimizde yaşanan depremde hayatını kaybeden Kahramanmaraşlı şair ve yazarlara ait bilgi ekte sunulmuştur. Bilgilerinize rica ederim.

Duran DOĞAN

Kültür ve Spor ve Turizm Dairesi Başkanı

EK: İsim Listesi:

Depremde Hayatını Kaybeden Şair ve Yazarlar:

1-Abdülkadir ÖZKAN

2-Ahmet Doğan İLBEY

3-Ali ŞANVERDİ

4-Ercan KOZANOĞLU

5-Fahri YILMAZ

6-Fatma VİŞNE

7-Fazlı BAYRAM

8-Ferhat AĞCA

9-İdil Övgün ARMUT

10-Mesut AKBEN

11-Murat AKKURT

12-Nihat YÜCEL

13-Oğuz PAKÖZ

14-Recep Şükrü GÜNGÖR

15-Salih CEYLAN

16-Yaşar ALPARSLAN

***    ***     ***

Bu yazıdan anladığıma göre Kahramanmaraş şair ve yazarlarımızdan 16 kişi bu deprem felaketi nedeniyle vefat etmiş, bunlardan üçü ALKIŞ Dergisinden Dr. Oğuz Paköz Nihat Yücel ve Ercan Kozanoğlu’nun da kayıplarımız arasında olduğunu öğrendim. Çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Adı geçenleri rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

ALKIŞ dergisinin giriş bölümünde Dr. Oğuz Paköz şunları yazıyor:

ALKIŞTAN:

Değerli Dostlar,

Birinci Dünya Savaşı sonunda Sevr Antlaşması ile ülkemizin büyük bir bölümü işgal edilmişti. Maraş’ı da önce İngilizler sonra da Fransızlar işgal etmişlerdi. Maraşlı bu işgal paçavrasını parçalayıp egemenlerin suratına atmıştır. Kurtuluş Savaşında Maraş’ın işgal güçlerine karşı koyması büyük bir destandır. İşgalcilerin taslarını, taraklarını ve dahi yerli işbirlikçilerini toplayarak, atlarının, katırlarının ayaklarına çaput bağlayarak bir gece yarısı kaçmak zorunda bırakması çok büyük bir başarıdır. Bu utkunun (zaferin) büyüklüğünün ve bütünlüğünün bugün bile tam olarak anlaşıldığı söylenemez. (…) Rahmetli Oğuz Paköz yazısına devam ederek: Maraşlı her yerden yardım aldı ama savaşın omurgası, eli kolu, ayağı, gözü kulağı ve dahi yöneten beyni Maraşlıydı. Maraşlı 12 Şubat’tan sonra kabuğuna çekilmemiş, başta Antep olmak üzere komşu illerin kurtuluşuna maddi, manevi ve asker olarak yardıma koşmuştur. Ne de olsa Maraşlı kurtuluşun bilincinde olmuştur. Bütün bunların Atatürk’ün Samsun’a çıkışından beş ay sonra, Sivas Kongresinin hemen arkasından yapıldığı düşünülürse 12 Şubat’ın önemi daha iyi anlaşılacaktır. 12 Şubat utkusuyla Maraş kendini kurtarmış, Kuvayı Milliyeyi sömürgeci uluslara muhatap saydırmıştır. 12 Şubat, Türk Kurtuluş Savaşında sömürüye ilk direniş, ilk başkaldırış, ilk utkudur ( ilk zaferdir) Maraş gazidir, şanlıdır, onurludur, kahramandır”  diye yazıyor Dr. Oğuz Paköz.  Bundan dolayı Maraş Kahramanmaraş unvanı almıştır.  Maraş’a Türk Kurtuluş Savaşı sırasında halkın gösterdiği direnişten dolayı 7 Şubat 1973’ten itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kahramanlık unvanı verilerek adı Kahramanmaraş olarak değiştirildi.

Bu giriş yazısından sonra  Alkış’ın devamlı yazarlarından  Serdar Yakar’ın Maraş’ın   Kurtuluş Savaşında verdiği   milli  mücadeleyi   akıcı ve yalın bir  Türkçe ile  anlatıyor. Rahmetli Nihat Yücel’in  “Aşıklarla Geçen Yıllar -1- Aşıklar Toplantısı ve basın Açıklaması” başlıklı yazısı da ilgimi çekti. İstanbul’da Tarla Aylık Sanat ve Kültür dergisini uzun yıllar çıkardığı kadim dostum Gazeteci yazar – şair Dr. Tahir Kutsi Makal’ı anmasına   sevindim, dillerine sağlık diyorum…

Şimdi devamlı abonesi olduğum ve bir kısım şiir ve yazılarımın da yer aldığı Alkış Dergisinin en son sayı: 127 Ocak-Şubat 2023. Sayıda şiir ve yazılarıyla kimler var, bunları da bir hatıra bağlamında buraya almak istiyorum:

Bu yazıdan sonra ALKIŞ Dergisinde yer alanlar:   

   Oğuz PAKÖZ, Serdar YAKAR, Celalettin KURT, Ahmet DULKADROĞLU, Nihat YÜCEL, Mevlut KILINÇ, Necati DEMİR, Şaban ÖZBİLİCİ, Lütfi BİLİR, Mehmet UYSAL, Hasan KISA, Ayşegül Taşkın ERKAN, A. Özmen KILINÇ, Rasim DENİZ, Ali ÇANKAYA, Turan YILDIRIM, Hüseyin BURAKÜS, Ercan KOZANOĞLU, Adil BAŞOĞUL, Dilek Eker ÖZYURT,  Tahir GÖRENLİ, Hanifi YILMAZ,  Cuma TAŞDEMİR, Harika UFUK, Âşık Ali TAŞ, Ahmet H. KOÇ, Rıdvan YILDIZ, Faik KUMRU, Aslıhan PAKÖZ. 

Son söz olarak,  Kahramanmaraş’ta yaklaşık 22 yıldır sanatımıza, kültürümüze hizmet eden ALKIŞ Dergisi, Türk Edebiyatı coğrafyasında büyük emekleri olmuştur. Derginin kurucularından Dr. Oğuz Paköz ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nihat Yücel, Danışma Kurulunda yer alan Ercan Kozanoğlu’nun kayıpları büyük üzüntü verici olmuştur. ALKIŞ Dergisinin kapanmamasını yürekten diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke, cuma

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Adil Başoğul - Sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair ve yazar dostlarımı hiç unutmadım.

Anılarına saygıyla.

Rahmetle ve huzurlu uyusunlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 16:26