Şimdi Ne Yapılmalı?

Söke Belediye başkanı Sayın Levent Tuncel’in vefatı sonrası Söke belediye meclisi toplandı ve yeni belediye başkanını Sökeliler adına seçti.

Seçimin hemen ardından Büyükşehir ve Söke Belediyesi yetkilileri bir araya geldiler ve “güçbirliği” fotoğrafları ortaya çıktı.

Daha sonrasında, uzun yıllardır kaderine terk edilmiş bir görüntü veren Söke cadde ve sokaklarında tamir, tadilat ve temizlik çalışmaları başladı.

Meydanlar, ana caddeler, park ve bahçe ve çocuk oyun alanlarında bir yenilenme hareketi başladı.

Uzun zamandır, bazı yerlerde neredeyse boyumuza yaklaşan ot, çöp, moloz ne varsa bu çalışmalarla birlikte yavaş yavaş şehirden uzaklaştırılmaya başlandı.

Bu şehirde insanların yaşıyor olduğu yeniden hatırlandı.

Bunlar Söke için umut verici.

Fakat şu ana kadar yapılanların tamamı “rutin, klasik” belediyecilik hizmetleri.

Söke’nin, Sökelilerin yıllardır bu hizmetleri ağır aksak almasının sorumlusu Sökeliler değil.

Ne sinek sivrisinek, ne ot çöp moloz, ne de otopark ve benzeri sorunlar Sökelilerin bir bütün olarak sorumluluğunda değil. Bireysel olarak herkesin tabi ki bu sorunlarda sorumlulukları var. Fakat sorumluluğunu yerine getirmeyen vatandaşı denetleyecek ve gerekenleri kanunlarda gösterildiği şekilde yapacak kişiler Sökeliler değil.

Sökeliler bu sorunların sadece paydaşları.

Söke’de yaşayan vatandaşlar, sorunlarının çözümü ve gelişip büyümesini arzu ettikleri Söke için, seçim zamanı geldiğinde sandığa gidiyor ve şehri onlar adına yönetmesi için de seçimlerini yapıyorlar.

Sonrası seçilenlerin karnesine olumlu ya da olumsuz not olarak yansıyor.

Şimdi toparlayacak olursak, yeni başkan ve ekibi Söke’de gözle görünür, elle tutulur alanlarda bir çalışma seferberliği başlattı.

Bu da bizim, yıllardır olmasını istediğimiz şeyler olduğuna göre, bu çalışmaları görmezden gelmek ya da küçümsemek bize yakışmaz. Planlayandan, irade gösterenden, sahada alın teri dökene kadar hepsine teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Yukarıda kısaca bir durum tesbitinde bulunduğuma göre, şimdi ne yapılmalı? Sorusunun cevabı için Söke’nin tamir, tadilat, bakım, onarım ve temizlik çalışmaları sonrası beklentilere bir göz atalım.

Söke, günümüzde 49 mahalleye, iki buçuk göle, büyük menderes nehrine ve bir denize sahip.

Denizi olan bir şehir Söke.

Tarım, turizm, gastronomi, kültür ve sanat şehri olmayı hakeden bir şehir Söke.

Burası işlenmemiş, hakettiği değerlerin uzağında kalmış ve hem nüfus, hem altyapı, hem üst yapı yatırımları açısından bir çok eksiği olan bir şehir.

Fakat bunların hiçbiri umutsuzluğa kapılması için yeterli değil.

Katma değeri yüksek, her yönüyle potansiyeli olan bu şehrin, planlama, uygulama isteği ve çok çalışmaya ihtiyacı var.

Hangi konuda olursa olsun, bireysel menfaati olan insanlar yerine, bilgisi, donanımı ve Söke sevdası olan insanları “Gelişmiş ve Büyümüş Söke” hedefi altında toplamak ve her zamankinden daha çok çalışmak gerekiyor.

Söke’nin günübirlik sorunları olduğu kadar, kısa, orta ve uzun vadeli sorunları da var.

Söke’nin “Tarım Kenti” kimliği ile sorunları başka,

Söke’nin “Turizm Kenti” olarak sorunları başka,

Söke’nin “Öğrenci Kenti” olarak sorunları başka,

Söke’nin “ Sanayi Bölgesi” olarak sorunları başka,

Söke’nin “Gelecek Vizyonu, Hedefi” açısından sorunları başka.

Yer altı, Yerüstü otoparklarından, yeni bir çevre yoluna, akıllı kavşaklardan, alt ve üst geçitlere, daldı battılara, sinyalizasyondan, tarım ve turizm yolu yatırımlarına, fen lisesi, yüksek okul, fakülte binalarına, Sokak hayvanlarının “rehabilite merkezlerine” kavuşturulmasına, parklarının sil baştan yenilenmesine, meydanlarının Söke’ye yakışır hale getirilmesine, tarım, turizm ve sanayi yatırımların çeşitlendirilmesine, karayollarının ve demiryollarının daha işlevsel olarak kullanılmasına, ses ve toz taşınımlarını önlemek için OSB başta olmak üzere, çevre yolu ve benzeri alanların hızla ağaçlandırılmasına, çarşamba pazarı gibi alanların hafta sonları bir gün “kadınların üretimine”, diğer gün “oto pazarına” dönüştürülüp, katma değerinin artırılmasına kadar onlarca yüzlerce yapılması gereken şey var.

Bunlar için de, iyi planlama, bütçe ve çok çalışacak insanlara ihtiyaç var.

Söke insanı genel olarak çalışkandır. Yeter ki Söke bir kalkınma hedefi belirlesin. Yeter ki Söke katma değerini artıracak çalışmalara “ama”sız başlasın.

O zaman bu şehrin enerjisi ve sinerjisi Söke’yi hakettiği yere taşımaya yetecektir.

Şimdi ne yapabiliriz?

Bugünün sorusu değil, geçmişin sorusu olabilseydi keşke.

Umarım sonraki yılların sorusu olmaz.

Söke için çalışırsak, Söke ve Sökeli kazanır. Sökeli olmak Sökeli doğmak da değildir. Bunu unutmamak gerekir.

O zaman herkes elini taşın altına koymalı ve bir ucundan katkı sağlamalı Söke’ye.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Özgezici - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.