Bu Dünya’dan Bir Ali Fuat Ulutürk Geçti-2

Eğitimci şair ve   yazar Ali Fuat Ulutürk’ün  bana göndermiş olduğu değerli mektubunu aynen sizlerle   paylaşıyorum:

İzmir, 17.10.2010

Nur’u aynım Sn.

Abdülkadir GÜLER’e,

5 Ekim 2010 tarihli yeni Hâkimiyet (doğrusu / Güney Hâkimiyet gazetesi olacak  / Adana )  haftalık gazetesinin  “GÜL BAHÇESİ )  sütununda neşredilen “ Altın Şiirin Kanatlarından Ali Fuat Ulutürk) hakkındaki nezih ve pek nefis duygu ve düşüncelerinizin hüsnü ile yoğrulan beyanlarınızı sonsuz bir hazla okudum…

Bendeniz, sonsuz özlem ve aşkla (UMMANA) kavuşma gayretiyle Hak’ta iman, iz ’an ve vicdanla coşan sarhoş bir (damlayı ) inşallah vasıl oluruz…

Güler’in gül zarında, bir bülbülü şeydayım,

Allah, Resul, Kur’an’a bir âşık’ ı gedayım…

Sizleri daha fazla rahatsız etmek istemediğim gibi, durumum da sözü uzatmaya müsait değildir. Affınızı dilerim. 

Kutsal değerlerimizin mahsulü, çok aziz vatan ve şerefli milletimizin bağrı yanık, erdemli ve cömert evladı, mefkûrece muallim (öğretmen) fedakâr evladı kardeşim Abdülkadir Güler’i kalbi muhabbet ve özlemlerle bağrıma basarak gözlerinden öper, zahmet ve hizmetlerine mukabil sonsuz şükran ve saygılarımı sunarım.

Dualarımla… 

Ali Fuat ULUTÜRK

                                 ***   ***   ***

Ali Fuat Ulutürk, mesleğinin yanı sıra şiirle de uğraşıyordu. 30 yıl orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra üç şiir kitabını yayımlandı.  Ülküm, Bir Milletin Destanı, İslâm ve İnsan… O şiir konusunda şöyle diyordu:

“ Şair, daldan dala koşan, her ağacın dalları arasında gelişi güzel yuva yapan kuşlardan değildir. Reklama, medyatik konulara fazla önem vermeyen, kendi halinde şiir kozasını özenle ören bir kişiliğe sahiptir. “ Ali Fuat Ulutürk şiirlerini inceleyen, sık dokuyan bir özelliğe sahipti. Daha çok dini ve milli hamasi konularda şiirler yazıyordu. Haktan ve hukuktan yana idi.  Bir şiirinde:

Hakk’ı sevme sırrına, ermenin meyvesidir,

Şiir, şairin ruhu, yurt, millet sevgisidir.

Birlik için bir çağrı, adaletin sesidir,

Mumdan süzülen baldır, bilenler için,

Hakk’a ulaşan haldir, gerçek manadır şiir. 

----------------------------------------------

Nefsin heva hevesi, yok olur mısralarda,

Hakk’ın adil gür sesi, haykırır kıtalarda.

Kanatlanır gönüller, dolaşır, semalarda,

İkilikten birliğe, varan yoldadır şiir,

Ölümden dirilişe, geçen hallerdir şiir.

Bu dizelerde görüldüğü gibi şair Ali Fuat Ulutürk birlik ve beraberlikten yanadır. Ali F. Ulutürk, 1933 Diyarbakır doğumludur. Şiir ve millet sevgisini Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Süleyman Nazif’ten almıştır.  Hazreti Mevlana, Ahmet Yesevi, kimi zaman Yunus Emre ‘ye olan bağlılığını ifade etmiştir. “YUNUS”  adlı şiirinde örneğin şöyle diyor:

Yıllarca coşarak çağladın Yunus,

Durmadan ummana akarak Yunus

Müminin gönlünde tahtını kurdun

Cihana sevgini saçarak Yunus

Gönüller evini diyerek yaptın

Her türlü nifakı fitneyi yıktın

İnsanı yüreğine basarak aktın…

Burada Koca Yunus’un “Gönüller Yapmaya Geldim”  şiirine bir yerde nazire yapıyor. Evet, eğitimci şair, yazar Ali Fuat Ulutürk Türk Edebiyatı coğrafyasında önemli bir değerdir. Onun vefat ettiğine çok üzüldüm, ikinci bir üzülmem de ölümünden sonra verdiği telefon ve adrese göre hiçbir yakınından bir bilgi ve yanıt alamadım. Türk milletine, bu aziz vatanın toprağına ve taşına hayran bir yazın eriydi. Onun bize vermiş olduğu şiirleriyle her zaman saygıyla anacağız.

Bir ağabey olarak tanıdığım Ali Fuat ULUTÜRK’ ü saygıyla ve rahmetle anıyor, başta ailesi olmak üzere, tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.

     ŞAİR HASAN UĞUR TAŞÇI’YI DA KAYBETTİK

Türk Edebiyatının, Türk şiirinin önemli isimlerinden Hasan Uğur Taşçı’nın ölüm haberini Güncel Sanat Dergimizin Sayı: 85, Temmuz-Ağustos 2023 tarihli sayısında üzülerek öğrendim. Adı geçen dergide başta Arslan BAYIR, Osman ÜNAL, Nurbanu KAPLAN, Sevin SEZGİN ve Türkan Söğüt GEZER gibi değerli sanatçılarımız şair ve yazar Hasan Uğur TAŞÇI hakkında bilgi görüşlerini, şiirleriyle acılarını ve özlemlerini dile getirip başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.

Şair, yazar Hasan Uğur TAŞÇI’nın hastalığı sırasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesine getirdiklerini öğreniyorum. Nasıl haberim olmadı? Çok üzüldüm doğrusu, ben Söke’de oturuyorum, gidip yanında olur, ona hizmet ederdim. Hatta evime de götürebilirdim. Benden 50 km uzakta vefat ediyor, haberim olmuyor… Vefatının son günlerinde yanında olmayı çok isterdim…    

Şair Hasan Uğur TAŞÇI ile, değeri şair, yazar kadim dostum Arslan Bayır’ın yönetiminde 15 yıldır gururla yayınına devam eden GÜNCEL SANAT Dergisinin hazırlamış olduğu Kaygusuz Abdal Adına düzenlenen 5.şiir yarışmasında (28.4.2015)  Antalya – Alanya’da almış olduğum ödül töreninde tanışma, tanıma fırsatını bulmuştum. Coşkulu, sıcak ve sevecen bir insandı. Birkaç kez daha telefonla görüşmemiz oldu. Hata bir iki kez daha Alanya’da görüşmemiz oldu. Onun ölümü Türk Edebiyatı için bir kayıptır. Başta değerli eşi Ayşegül Hanımefendiye, çocuklarına olmak üzere tüm sevenlerine ve Güncel Sanat Dergisi mensuplarına başsağlığı diliyor ve şair dost Hasan Uğur TAŞÇI’ yi saygıyla, rahmetle anıyor, mekânı cennet olsun diyorum.

Sözümü koca Yunus Emre’nin çok sevdiğim bir şiiriyle noktalamak istiyorum:

Sular hep aktı geçti

Kurudu vakti geçti

Nice han, nice sultan

Tahtı bıraktı geçti

Dünya bir penceredir

Her gelen baktı geçti…     

Yunus EMRE

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.