Latmos’ta Yaşamak

Söke Çavdar Köyü (Mahallesi) Söke’nin en büyük  köylerinden birisidir. Bin beş yüzü aşan nüfusuyla Beş Parmak Dağları (LATMOS) eteklerinde, 650-700 m. Rakımlı alanda yerleşik, fıstık çamlarının yoğun olarak yetiştiği, oksijen deposu olan, güzel bir köyümüzdür.

12 yaşıma kadar, çocukluğumun geçtiği Latmos’ta yaşadım. Benzersiz, muhteşem kaya figürleri oyun  alanlarım oldu. Büyüdükçe, sanki yüzyıllar ötesinden bana yaşam kaynağı olan, doğal güzellikleri paylaşarak soluk alıp verdim. Ancak, 15-20 yıldır onlarca maden şirketinin binlerce tonluk dinamit bombalarıyla saldırıya geçmelerinden bu yana, doğa tüm canlılarıyla ve 8000 yıllık kaya resimleriyle birlikte vahşice katledilmektedir. Rüzgar, basınç, sıcak-soğuk, gibi iklim koşullarının etkisiyle  500 milyon yıldır oluşumu süren, eşsiz   büyüklü-küçüklü, sanki mimar eli değmiş gibi, çeşitli yaratıklarla benzeşen kaya figürleriyle açık hava müzesi (jeo Park) görünümlü Latmos Dağları insafsızca talan edilmekte, yaklaşık 40.000 yıllık özgeçmişi olan, kutsal zeytin ağaçlarımız yok edilmektedir. Homerosun  gölgesinde oturarak dinlendiği sırada dile gelen, bolluk, bereket ve ana sütüne eş değer yağı ile şifa kaynağı olan zeytin ağacı “Siz yokken burada idim, Siz gittikten sonra da burada olacağım”diyerek zeytin ağacının kutsallığını ve ölümsüzlüğünü belirtmiştir. İşte böyle Kur’anda adı geçen üç kutsal ağaçtan biri olan, kutsal zeytin ağaçlarımız, yeri göğü inleten tonlarca dinamitle havaya  uçurularak katledilmektedir. Bilinmelidir ki, zeytin ağacını söken, kesen, kıyan kişiler lanetlenirler, çünkü zeytin ağacı, cennet emanetlerindendir.

ATATÜRK VE ZEYTİNCİLİK: “Uygarlığın temelinde ağaç, çiçek ve yeşillik bulunmaktadır. Bunlar olmadan uygarlığın korunması olası değildir. Yeşillikle her şey tamamlanır, gözle görünür bir rahatlama, elle tutulur bir gelişme içine girilir” M. Kemal ATATÜRK. Ve yine Atatürk’ün emirleriyle İtalyadan Petrini adında bir teknik eleman getirilerek çalışmaları bizzat kendisi de takip eder. Buna karşın, Nizamettin Turgay, Kadri Akçal, Adil Aytuna 2 yıl  için İtalya’ya  gönderilirler. Eğitimlerinden sonra Tarım Bakanlığı’nda “Zeytin bakım fen memuru”olarak  görevlendirilirler.

Söke Kadastro Mahkemesinde, 2005/17 Dosya Nolu dava, yerel mahkemece “Ormandır denilerek” yüz binlerce aşılı zeytin ağaçlarımız, maden şirketlerinin talanına bırakılmıştır. Büyük Önder M. Kemal ATATÜRK’ün “Zeytin ve zeytinciliğe” çok önem verdiğini hatta 1925 ten itibaren araştırmalar yaptığını, 3573 sayılı yasayı tasarladığını, ömrü yetmediğinden yasanın ancak, 1939 yılında yasalaştığını biliyoruz. Halen yürürlükte olan bu yasanın 20. Maddesine göre zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 km mesafedeki alanlarda “bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılması ve işletilmesini engelliyor. Zeytincilik Burada “Zeytincilik sahaları daraltılamaz”deniliyor.     

Yaklaşık 6500 dekarlık ve Çavdar köylüsünce yüz yıllardır temizlenip bakılan, aşılanıp imarı yapılan, deliceleri zeytinlik haline getirip çok güç koşullarda katma değerler üreterek, yaşadıkları ıssız toprakları “ VATAN” yapabilmişlerdir. Aynen ATA’mızın istediği gibi.                                                        

Söz konusu 2005/17 Dosya No:lu dava halen İzmir Bölge Mahkemesinde incelenmektedir. Topraktan çıkarılan hiçbir maden kutsal zeytin ve zeytin yağından daha değerli olamaz. Rant uğruna Beşparmak Dağları (Latmos) ve zeytinlik alanlarımız talan edilmesin eğer ki devlet aklı varsa….

Ali Rıza  OGAN

E. Matematik Öğret. 

İletişim : 05058053755

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Konuk Yazar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.