6 Eylül Söke’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu Ve Söke Ekspres Gazetesi’nin Kuruluş Yıldönümü

Bugün ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünü kutluyoruz.

Bildiğiniz gibi Milli Mücadele döneminde Söke üç kez Yunanlıların işgaline uğramış, ilk işgal 1 Mayıs 1920, ikinci işgal 2 Şubat 1921 ve üçüncü işgal 21 Nisan 1922’de İtalyanların Söke’yi boşaltmaları üzerine aynı gün gerçekleşmiş,Yunanlılar Türklere ait ev ve işyerlerinin bir çoğunu yağmalayıp kaçmışlardı.

İtalyanlar 18 Mayıs 1919 Pazar günü işgal ettikleri şehrimizde, 21 Nisan 1922 Cuma sabahı saat yediye kadar toplam 2 yıl, 11 ay, 3 gün kaldılar.

Yunanlılar 21 Nisan 1922 Cuma günü, İtalyanların şehri boşaltmasıyla birlikte Söke’yi işgal ettiler. Yunan işgali 4 ay 11 gün sürdü. Yunanlılar 5 Eylül 1922 Salı akşamı Söke’nin bazı yerlerini yakıp yıkarak şehri terk ettiler.

Sayın İsmail Caner Genç’in “Söke Tarihi” isimli internet sitesinde “http://www.soketarihi.com” Söke’nin Türk Askerlerince Kurtuluşu Telgrafı başlığı altında şu telgraf metni yer almaktadır. “Menderes müfrezesinden alınan muh¬telif tarihli raporlara nazaran Menderes boyundan çekilmekte olan düşman Nazil¬li'yi yakmış ise de kuvvetlerimiz seri bir müsademede, sonra şehre girerek harîkin tevessüüne meydan vermeden söndürmüştür. Keza bu mıntıkada düş¬manın ateşlediği diğer birkaç köy daha kıtaatımız tarafından söndürül¬müş, bir onikibuçukluk top, külliyetli mühimmat ve kıymetli eşya iğtinam olunmuştur.

Aydın  mıntıkasında düşman 6.9.1338 (1922) SÖKE' yi tahliye etmiş ve kıtaatımız işgal eylemiştir.

Düşman ric'at ettiği her sahada kadil, ihrak ve yağmaya devam etmiş ve tekmil Hıristiyan unsurunu beraberinde İzmir'e götürmüş ise de bun¬lardan bir kısmı İzmir'de yakalanmıştır.))”

Geniş bilgi ve kaynakça için ilgili http://www.soketarihi.com sitesini ziyaret edebilir, Söke Tarihi hakkında daha geniş bilgi ve belgeye ulaşabilirsiniz.

Söke 6 Eylül 1922 tarihinde düşmanı topraklarından söküp atmış, emperyalist güçlere karşı gücünü ve milli mücadeledeki kararlılığını göstermiştir.

Sökemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünü kutluyor, şehit ve gazilerimizin kahramanlıklarını bir kez daha minnetle anıyorum.

SÖKE EKSPRES GAZETESİNİN

62. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Söke’deki basın hayatı 1950’li yıllarda başladı. O yıllarda yayımlanan birkaç gazete bir iki yıl içinde yayın hayatlarını sürdüremeyerek kapandılar.

1962 yılının 6 Eylül’üne kadar da uzun soluklu, Söke’nin, Sökelinin benimsediği sahip çıktığı bir gazete olmadı.

Söke Ekspres Gazetesi, başta Zeki Yavaş, Şevki Gemicioğlu, Mahbup Kılıç, Halil Özşarlak’ın önderliğinde yayın hayatına başladı. Gazetenin ilk Yazı İşleri Müdürlüğü görevini Halil Özşarlak üstlendi. Sütunlarını Ahmet Güçsav, Kerim Yalçınkaya gibi yazarlara açan gazete, Halil Özşarlak’ın da kaleme aldığı yazılarla güçlü bir yazı ailesine kavuştu. Zaman içerisinde bu yazı ailesi genişleyerek pek çok usta kalemi Söke Ekspres Gazetesi çatısının altında toplamayı başardı. Gazete, gördüğü ilgi ve saygın yayın çizgisini “Her şey Daha Güzel Bir Söke İçin” sloganıyla birleştirmeyi başardı.

Zaman içerisinde gazete Muharrem Bora’nın sahipliğine geçerken, Muharrem Bora’nın başarıyla yürüttüğü gazetenin yönetimini, Bora’nın genç yaşta vakitsiz ölümüyle birlikte Kerim Yalçınkaya devraldı.

İlerleyen yıllarda, ekonomik koşulların yanında, yetişmiş personel konusunda da sıkıntılar ortaya çıkınca, gazetenin içinde emek vermiş, daha sonra kendi matbaasını kurmuş olan Yılmaz Kalaycı tarafından 1992 yılında devralındı.

1992 yılından bu yana kesintisiz olarak yayın hayatına devam eden gazete, Söke’de ilklerin de öncüsü olmayı başardı. Söke’ye getirilen ilk dizgi makinası intertype ile kurşun harfleri kumpasta dizmekten kurtulup, daha hızlı hazırlanan bir gazetenin temeli atıldı. Daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte yine aynı yıl 1992 yılında bilgisayar teknolojisine geçerek, gazetenin bilgisayarda, dolayısıyla digital ortamda hazırlanmasını sağladı. Gazete bu teknolojiyle ofset baskı tekniğine geçmiş oldu.

Sonrasında ilçenin ilk gazete internet sitesini de hayata geçirerek, gazetenin sadece ilçede değil, tüm ülkede ve dünyada okunabilir hale gelmesini sağladı.

Bugüne kadar bünyesinde pek çok araştırmacı, eğitimci, yazar, çizere yer vermesinin yanında, hem okuyucu mektuplarına, hem de genç kalemlere tereddüt etmeden köşelerinde ve sütunlarında yer verdi.

Bugüne kadar Söke Ekspres Gazetesi’ni bir okul olarak kabul eden pek çok genç, bu gazete çatısı altında emek verip, bugün varoldukları mesleklerin sahibi oldular.

Zeki Yavaş, Şevki Gemicioğlu, Mahbup Kılıç, Halil Özşarlak, Muharrem Bora, Kerim Yalçınkaya, Durmuş Tuna, Hamdi Akgül, Ali Sarayköylü, Tülay Sarayköylü, Halil Güven, Abdülkadir Güler, Muzaffer İşlekel, Oyhan Hasan Bıldırki, Mesut Coşkun, Süleyman Kara, Selim Sabit Pülten, Cevdet Üzüm, Ali Selçuk, Turgut Türkoğlu, Mustafa Kavruk, Yılmaz Ölmez, Arif Akçay, Ayşe Öz, Nuh Günday, Levent Tuncer, Nezir Çetin, Mevlüt Haliloğlu, Mehmet Çavdar, Yılmaz Salum, Tayfun Sivri, Duygu Yılmaz, Hüseyin Akbacak, Gülcan Akça, Ensar Turgut Tekin, Necati Maldar, Sabahattin Azazi, İsmail Dalgıç, Zeki Kemiklioğlu, Ahmet Güçsav, Hilmi Meydan, Osman Barut, Faruk Haksal, Fatih Eren, Güntuğ Sökeli, Yaşar Karakulak, Mustafa Özcanyüz, Fahri Sevil, Ziya Gürel, Tufan Dinarlı, Hasan Tuntaş, Talat Turgay, Hasan Hüseyin Gökten, Cem Günay, Yaşar Örkeli, Sevgi Türksönmez ve adını hatırlayamadığım için beni affetsinler pek çok yazar Söke Ekspres Gazetesi çatısı altında yazdılar, sorunları ve çözüm yollarını dile getirdiler.

Yukarıda isimlerini saydığım pek çok değerli isim bugün aramızda yok. Hayatını kaybedenleri saygıyla ve rahmetle anıyorum. Geride kalanlara da, Söke’nin, Sökelinin gözü, kulağı, sesi olma yolundaki çabalarından dolayı başarılar diliyorum.

Söke Ekspres Gazetesi bugün 61 yılı geride bırakıp, 6 Eylül tarihinde 62. yıla ilk adımlarını atıyor. İlk günkü  heyecanı ve amatör ruhunu korumaya çalışarak yayın hayatını sürdürüyor. Okuyucularımıza bugüne dek verdikleri destek için, hem gazete yönetimi, hem de kendi adıma çok teşekkür ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Özgezici - Mesaj Gönder

# Söke, cuma

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.