Seçimler Yaklaşıyor

Söke’nin önümüzdeki beş yılını şekillendirecek Yerel seçim süreci yaklaşıyor.

31 Mart 2024’de yapılacak seçimler sonrası Söke’yi beş yıllığına yönetecek kadrolar iş başına gelecek.

Bugünden ismi öne çıkan aday adayları mevcut.

Birçoğu şimdiden ziyaretlere, destek arayışlarına da başladılar.

Demokrasinin olmazsa olmaz süreçlerinden biri bu.

Fakat dönüp Söke’nin son elli yılına baktığımızda, görünen tablo çok da iç açıcı değil.

Söke geçtiğimiz elli yılda şehirleşme ve şehrin geleceğini planlama adına çok da bir şey yapmış, ya da ileriye dönük projeler üretebilmiş değil.

Geçmişten günümüze, Yenikent ya da 13 - 15 katlı binalar şehirleşme adına örnek gösterilecekse, buna “Modern Şehirleşme”, “Modern Yapılaşma” ya da “Şehrin Geleceğini Planlama” diyemeyiz.

Hem kendi lokalinde, hem de yakın çevresindeki birçok altyapı ve üstyapı sorunlarıyla “şehrin içine iliştirilmiş bina blokları” daha doğru bir tanımlama olur.

Çünkü görüyoruz ki, bu bölgelerde halen altyapı ve üstyapı sorunları nedeniyle; trafik, otopark, doğalgaz, fiber internet, yağmur suyu, kanalizasyon, içme suyu ve benzeri birçok sorun mevcut. Altyapı ve üstyapı yaşlandıkça şehirdeki sorunların daha da artacağını bugünden görmek çok da zor değil.

Son elli yılda, Söke’nin Yenicami Mahallesi, Çeltikçi Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Konak Mahallesi, Fevzipaşa Mahallesi gibi mahalleleri, değişik dönemlerde yapa boza; su, kanalizasyon, doğalgaz, fiber internet altyapısına göreceli olarak kavuştu. Fakat bu mahallelerin birçok yerinde halen büyük eksikler ve sorunlar mevcut.

Söke’nin mahallelerinde, cadde ve sokaklarında hatırı sayılır bir genişleme, iyileştirme, yeşil alanlar, spor sahaları, sosyal alanlar konusunda orta ve büyük ölçekte yatırımlar yapılmadı. Küçük ölçekli veya genişlemesi, büyümesi mümkün olmayan alanlara sıkıştırılmış; park, çocuk oyun sahaları ve yeşil alanlar bahsettiğim kategoride planlama ve yatırımlar değiller.

Söke’nin birçok eski mahallesine zaman zaman parke taşı döşendi. Zaman zaman asfaltlandı. Zaman zaman ortaya çıkan sorunlar kısa vadeli çözümlerle giderildi. Fakat hiçbir zaman Söke’nin tamamını bir bütün olarak önümüzdeki yıllara tam anlamıyla entegre edecek çalışmalar sahaya yansımadı.

Örneğin 21. Yüzyılda, Söke çayının bir yüzünde elektrik dağıtımını sağlayan kablolar büyük ölçüde yeraltına taşınırken, çayın diğer yüzünde halen yeraltına alınmayı bekliyor.

Şu ana dek yapılan Doğalgaz yatırımları henüz tam anlamıyla arzu edilen ölçüde değil.

Aynı şekilde Söke’nin büyük bir bölümü 21. Yüzyılda fiber internet hizmetinden faydalanamıyor.

Büyükşehir yasası ile birlikte ilçeye bağlanan Savuca, Yenidoğan, Sazlı gibi nüfusu yüksek bazı beldeler aldıkları hizmet konusunda şikayetçiler ve yetkililerden seslerinin duyulmasını istiyorlar.

Şehrin sınırları fiziki olarak büyüdüğünde, altyapı ve üst yapı çalışmaları da buna paralel olarak hızla büyümek zorunda. Bunun için hem güçlü bir bütçeye, hem de makul, mantıklı, günün ve geleceğin şartlarına uygun planlama şart.

Tabelasında “Söke” yazan birçok mahalle üvey evlat gibi dışarıda kaldığını iddia ediyor. Kimi altyapı sorunlarından, kimi üst yapı sorunlarından, kimi su kesintilerinden, kimi de çamurdan, çukurdan, yatırım eksikliğinden yana muzdarip.

Söke fiziki olarak bu denli büyüyünce, sorunların artması tabi ki kaçınılmaz. Fakat çözüm yolları üretmek vatandaşın değil, yöneticilerin asli görevi ve sorumluluğu.

Ve şu ana kadar ortaya koyduğum tablo sadece inşaat, mühendislik, sağlıklı kentleşme büyüme gibi bazı şeyleri içeriyor.

Peki ya Söke Vizyonu?

Söke Belediye Başkanı seçilirken, bir de Söke Belediye Meclis üyeleri seçildiğini her zaman unutuyoruz.

Hangi partiden seçilirse seçilsin, belediye meclis üyelerinin “Söke” markası oluşturma, koruma ve geliştirme ödevleri var.

Sökeli için de, Söke için de alacakları her kararda “Söke Vizyonu” çerçevesinde haraket etme beklentileri var.

Fakat ortada çerçevesi çizilmiş bir Söke kavramı olmadığı için, sosyal medyada “Söke İlçe Olsun”, “Söke Köy Olsun” gibi cümleler okuyoruz. İnsanlar yaşadığı şehrin gündelik sorunlarının çözüme kavuşmaması nedeniyle bir süre sonra “Şehir” ve “İnsan” kavramlarını birbirine karıştırmaya başlıyor.

“Söke” bir şehir.

Fiziksel olarak geniş bir coğrafyaya yayılmış, verimli topraklara sahip, stratejik açıdan önemli bir konuma sahip. Ulaşım hizmetleri konusunda tek bir eksiği yok. Havalimanı, deniz yolu, demiryolu ve karayollarıyla çevrili bir lojistik üs Söke.

Aynı zamanda hem sulu tarım, hem susuz tarım, seracılık, sanayi yatırımlarına uygun altyapı ve donanımı mevcut.

Söke’nin il olmak için “ortak fikir” ve “ortak çaba” haricinde bir eksiği yok.

Söke’nin en büyük eksiği iş ve hizmet üretmekte isteksiz insanların çokça bu şehirde bir araya gelmesi.

Bir de kendini herkesten üstün gören kişilerin, “Söke” denince dudak büküp, küçük görme çabaları.

Oysa “Söke İnsan değil, bir şehirdir”

Ve şehirler, insanlara rağmen bir gelişim süreci yaşarlar. Bu bazen uzun zaman alır, bazen kısa sürede yukarı yönlü bir ivme yakalar.

Söke bunu zamanı geldiğinde yakalayacak. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Söke zamanı geldiğinde il de olacak.

Zamanı geldiğinde tarım, turizm ve sanayiden elde ettiği katma değerini en az on kat artıracak.

Bizim “Söke’yi kaprisleri, alınganlıkları, beklentileri olan bir insan gibi algılamayan, Söke’nin fiziksel potansiyelini gören” yöneticilere, idarecilere, siyasilere ihtiyacımız var.

Söke’nin büyümesi, gelişmesi, gelecek vizyonlarını, planlarını ortaya koyması için lokomotif olacak bu insanların derslerine iyi çalışmaları, kahvaltı masalarında, içki sofralarında Söke’nin bugüne dek çözülmüş tek bir sorunu olmadığını bir kenara not etmeleri gerekiyor.

Söke Sökelilere ait, katma değeri yüksek bir şehir olsun isteyenler, önce Sökeli gibi davranmalı ve tüm enerjilerini, azimlerini, bilgilerini, mesailerini “Söke” için harcamalıdır.

Söke küçümsenecek bir şehir değildir.

Toparlamak gerekirse; yaklaşan seçimlerde “Söke”nin şehir olarak beklentileri farklı, Söke’de yaşayan bazı insanların beklentileri farklı olabilir.

Toparlamak gerekirse; yaklaşan seçimlerde “Söke”nin şehir olarak beklentileri farklı, Söke’de yaşayan bazı insanların beklentileri farklı olabilir.

Fakat ikisini tek bir potada eritip, daha yaşanabilir, katma değeri yüksek, altyapı ve üstyapı sorunlarını çözmek için istekli, çevre kirliliğine karşı duyarlı, ses, koku, su, hava kalitesi gibi konularda çözüme odaklı, sokak hayvanlarından, çarpık kentleşmeye kadar her konuda plan, proje üretebilen ve bunu sahaya yansıtmak için istekli belediye başkan adaylarına, belediye meclis üyelerine ve bu potansiyele sahip, amacı “Söke” olan insanları destekleyecek Sökelilere ihtiyaç var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Özgezici - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.