Ankara’da Bir M. Kemal Yılmaz Vardı

Merhaba aziz dostlarım,

Yaklaşık iki aya yakın Söke’nin dışında idim.  Eşimle birlikte birlikte bazı dostlarımızı görmek ve hasret gidermek üzere Söke’den ayrıldık.

Güzel insanları, vefalı insanları ve gerçek dostlarımızı unutmak mümkün değildir. Yaş kemale erdi, ikimizde hem hasta ve hem de yaşlandık. Ömrümüzün bu son günlerinde onlarla birlikte olalım dedik ve öyle oldu… Gittiğimiz yerlerde vefat edenleri rahmetle andık, taziyelerde bulunduk,  evlenen gençlerimizi tebrik ettik. Yaşayanlara sağlıklı ve hayırlı ömürler diledik. Sağlığımız yerinde iken dostlara bir merhaba dememiz iyi oldu. Şu anda Söke’deki yuvamıza geri döndük, sevgili Sökeli dostlarımızı da sağlıklı görünce daha da sevindik. Bu arada bizi arayanlara sonsuz teşekkürler ediyorum…

Takvim yapraklarına bakıyorum,  bu ekim ayında eski Aydın Milletvekili Eğitimci, şair ve yazar M. Kemal Yılmaz’ı 10 Ekim 2013 te öbür âleme göç ettiğini görüyorum.  Bu nedenle öğretmenlerin öğretmeni, güzel vefalı insan M. Kemal Yılmaz’ı bu yazımda anmak istedim.

Günler su gibi akıp gidiyor. Aradan koca 10 yıl geçti. Ama bu vefalı dostu asla unutmadım. Onunla ilgili heybemde birçok anılarım vardır.  Bunların bir kısmını “Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M. Kemal Yılmaz “adlı bir kitabımda topladım.

Çok şükür bu kitabı o da gördü.( Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M. Kemal Yılmaz, 3. Baskı, Cumhuriyet Ofset Matbaası, 2012).

Buraya kadar gelmişken kısa bir anımdan söz etmek istiyorum:  Ne zaman Ankara’ya gitsem sanatçı dostlarımı mutlaka ziyaret etmek isterim. Bunların bir kısmını adlarını yazarak bu vesileyle anmak istiyorum:

Prof. Dr. İsa Kayacan, Erdoğan Ünver,  H. Fethi Gözler,  İlkan San, Halil Soyuer, Coşkun Ertepınar, Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Abdullah Satoğlu, Âşık Kemali Bülbül,  Âşık Şeref Taşlıova,  Nail Tan, Hayrettin İvgin, Erhan İvgin, Zehra Pınarses, manevi annem olarak tanıdığım Güzide Gülpınar Taranoğlu, Yekta Güngör Özden, Şahin Kayadil, Emekli Tank Albay şair-yazar Enver Tunçalp, Şair Göktürk Mehmet Uytun, Sami N. Özerdim, Mehmet Çınarlı, İlhan Geçer, Yaşar Faruk İnal, Gültekin Samanoğulu, Mehmet Nuri Parmaksız, Basri İmece, Sadık Necati Ok gibi hemen aklıma gelenlerden bazılarıdır. Ankara’ya gittiğim zaman fırsat bulduğum an bu saygıdeğer sanatçı dostlarımı ziyaret ederdim.  Giderken asla boş gitmezdim… En az Ankara  / Kızılay’da bir demet çiçek alır onları ziyaret ederdim.  Evlerine de gidip rahatsız etmezdim… İşte böyle bir günde yanılmıyorsam 2006 yazında Ankara’ya gitmiştim. Bu arada sevgili ağabeyim M. Kemal Yılmaz’ı ziyaret etmek istedim. Telefonla aradım. Bana aynen şöyle dedi:  “ Şairim, Kadirciğim önce Ankara’ya hoş geldiniz, yarın saat 12.30 sizi Kızılay’da büyük bir gökdelen var, sizi orada görmek isterim. Birkaç dostumla birlikte TBMM’ne gideceğiz, sakın unutma “ dedi. 

Ertesi gün dedikleri saatte Kızılay’da bir araya geldik.  Yanında şair, yazar Mehmet Aydın,  Şair Hukukçu Nurettin Özdemir’de vardı. Birlikte onun deyimiyle sarı bir arabaya (Taksiye) bindik. TBMM’ne gittik. Önce TBMM‘deki kütüphaneye uğradık, orada günlük gazetelere bir göz attık. Birer çay, kahve içtik, daha sonra TBMM’nin yemekhanesine gittik. Orada da yemek yedik,  sohbet ettik, şiirler okuduk, sanatımız ve kültürümüz üzerine konuşmalar yaptık, ben sadece onları dinlemeyi tercih ettim. Kalkarken ödemeler Sayın M. Kemal Yılmaz tarafından yapıldı. Tekrar Sarı bir araba ile   (Taksi) Kızılay’a kadar geldik. Mehmet Aydın, Nurettin Özdemir inip evlerine gittiler. M. Kemal Ağabey “Kadirciğim sen nerde kalıyorsan seni oraya kadar götürelim” dedi. Israr ettim, gitmeyelim dedim.  Hayır dedi, o zaman kayınpederlerin Abidinpaşa’da kalıyorlardı. Beni oraya kadar götürdüler. Bana “siz bizim konuğumuzsunuz “ diyordu… Bu anımı hiçbir zaman unutamam. Bugün adlarını saydıklarımın çoğu yok aramızda, cümlesine rahmetle anıyor ve yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum. Bu güzel günler artık anılarda kaldı…

M. Kemal Yılmaz, 1921 yılında Koçarlı’nın Cincin köyünde doğdu. İlkokul, orta ve lise öğreniminden sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. 1940 yılında Bartın Çiftlik köyünde öğretmenliğe başladı. Askerliğini (1942-1944) yılında yedek subay olarak yaptı. Daha sonra yüksek öğrenimini Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümünde tamamladı.( 1945-1947)  Bir ara Nazilli Ortaokulu’nda Fransızca öğretmeni olarak görev yaptı. (1947-1949) 1950 Yılında M.E. B. Dış Münasebetler Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak atandı, Londra ve Paris’te Öğrenci Müfettişi olarak, çeşitli incelemelerde bulundu.  (1964-1965) yılında Ortaöğretim Genel Müdürü oldu. 1965-1973 yılları arasında TBMM‘de Aydın Milletvekili olarak seçildi. Eğitimci şair ve yazar M. Kemal Yılmaz,  mesleğinin yanı sıra Türk Edebiyatı ve Türk kültürü ile ilgilendi.  Şiirler, denemeler, anılar ve öyküler yazdı. Yazılarından dolayı takdire değer ödüller de aldı.

(1) Hayatı, eserleri tez konusu oldu, Türk Edebiyatına kazandırdığı eserlerinden bazıları:

Şiirler: Denizin Getirdiği Ölü Asker(1975), Toprak Soyu ( 1993), Umurlu Çiçekleri 3. baskı (2006),  Nesir olarak:  Umurlu’dan Çıktık Yola, Atatürk Umurlu’da,  Umurlu’da Bir Zeytin Ağacı ve “Ben Meclisteyken” adlı kitapları yayınlanmıştır.  Ayrıca Eğitimci yazar Abdülkadir Güler tarafından   “Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M. Kemal Yılmaz ( 3.Baskı Söke- 2012 ) adlı eserleri yayınlanmıştır. Evli iki evlat ve dört torun sahibi idi. M. Kemal YILMAZ, 10 Ekim 2013 ‘te aramızdan ayrıldı.  Bir gönül adamı ve bir Cumhuriyet çocuğu idi. Vefatının 10. Yılında rahmetle, saygıyla anıyor, mekânı cennet olsun diyorum. Dost ve yakınlarına da bir kez daha başsağlığı diliyorum.

M. Kemal Yılmaz bu toprağın şairi idi,  yurdumuzu ve milletimizi çok seviyordu.  Örnek bir eğitimciydi. Okumayı, yazmayı ve kitapları da çok seviyordu.  Bölücü, yıkıcı, tepeden bakan bir insan değildi.  Kaleme aldığı tüm kitaplarının ilk giriş bölümünde şu veciz cümlesi vardı. Yazımı şu manidar sözleriyle bağlamak istiyorum. 

Kimi çoktan yitmiş,

Kimi eğik, kimi yan yatmış

Kiminin kırılmış başı…

Kitaplar ise dimdik, hep ayakta

Kitaplar

En dayanıklı

Mezar

Taşı..

Mustafa Kemal YILMAZ

-----------------------------------------------

1-   Hayatı ve Eserleriyle Umurlu’dan M. Kemal Yılmaz ( biyografi)

Abdülkadir Güler,  Cumhuriyet Ofset Matbaası 3. Baskı, 2012- Söke

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.