Gazetemiz Söke Ekspres 61 Yaşında

Söke’mizin en eski basın, yayın organlarından Söke Ekspres gazetesi 61 yaşındadır. Onunla birlikte doğanlar şimdi torun, torba sahibi oldular. Yaklaşık 61 yıldır bir gazeteyi yaşatmak dille anlatmak kolay değildir. Geçte olsa Söke Ekspres’e 61. Yaşı hayırlı ve uğurlu olsun. Adı geçen bu uzun ömürlü gazeteye, tüm emek verenlere yazar ailesine gecikmeli de olsa sağlıklı, başarı dolu yıllar diliyorum.  Bu yazımı Eylül ayı içinde yazmayı çok isterdim. Eylül ve Ağustos günleri içinde Söke’nin dışında idim. Söke Ekspres hakkında bir yazı yazmak bugünlere dek geldi.

Söke Ekspres Gazetesi’nin kuruluş tarihi 06.09.1962’dir. Kalaycı Matbaası tesisleri arasında günlük olarak yayınlanmaktadır. Sahibi Kadir Kalaycı’dır. Babası Yılmaz Kalaycı’dan devr almışlardır. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Sülünoğlu, Sayfa Sekreteri Yaşar Başkurt, Muhabirler İbrahim Özgezici, Hukuk Danışmanı Av. Nilgün Akdaş’tır.  Fahri Yazarları ise: Ali Sarayköylü, Mustafa Kavruk, Turgut Türkoğlu, Cevdet Üzüm, Halil Güven, Muzaffer İşlekel, Hasan Hüseyin Gökten, Yılmaz Salum, Cem Günay, Yaşar Örkeli ve bu satırların yazarı Abdülkadir Güler’dir.

Söke Ekspres gazetesi, Söke’de halen günlük olarak yayınına devam eden en eski basın organlarından biridir. Toplum yaşantısında günlük olarak çıkan gazeteler halkın gören gözü, duyan kulağı ve konuşan dilidir. Gazetelere “4. Kuvvettir” diyenler bile vardır. Söke’nin sesini, dert ve sorunlarını Anadolu’ya taşıyan Söke Ekspres gazetesi zengin bir yazar kadrosu ile bu görevi onurla yapmaktadır.

Söke Ekspres Gazetesi,1962 yılında Zeki Yavaş ve gazeteci yazar Şevki Gemicioğlu ile birlikte yayın hayatına başlamışlardır. O yıllarda bu gazetenin         Yazı İşleri Müdürü Mahbup kılıç ve Halil Özşarlak idi. Daha sonra Muharrem Bora 1965 yılında devir almıştır. Muharrem Bora’dan sonra Yılmaz Kalaycı devir almıştır. O yıllarda Yazı İşleri müdürü Nuh Günday, Yayın Koordinatörü Arif Akçay idi, bir süre Söke Ekspres’e hizmet etmişlerdir. Yukarıda da yazdığım gibi bu gazetenin sahibi Kadir Kalaycı’dır.

1985 yılında Şanlıurfa’dan Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geldiğim günlerde Yeni Söke Gazetesi ve Söke Ekspres Gazetesi İle tanıştım. Yeni Söke’nin kuruluşu  (1993), 2002 yılına kadar Yeni Söke’de yazdım. O günlerde bu gazetelerde yazı yazan merhum Ahmet Güçsav’la tanıştım. Daha Söke’ye gelmeden Ahmet Güçsav’ın adını duymuş ve yazılarını Ankara’da yayınlanan Ord. Prof. Dr. İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu’nun çıkardığı YENİ ADAM dergisinde yazıyordu. Söke’ye gelince daha yakından görüştük. Dostluğumuz vefat edene kadar sürdü. Aşık  Veysel’in  çok sevdiği ve  benim yakın dostum dediği kara toprağa   21 Mart 1996 günü kavuştu.  Ölümünden 5. yıl sonra onun hakkında bir kitap yazdım.   “Sökeli Bir Güzel Adam AHMET GÜÇSAV “ Bu kitap Yeni Söke Gazetesi yayınları arasında çıktı. (Ocak 2001) . Yeni Söke’nin sahibi H. Hüseyin Yavaşoğlu’dur. Yeni Söke Gazetesinin de Söke’de yayın hayatında önemli hizmetlerde bulunduğuna inanıyorum. Ona da başarılar diliyorum.

Söke’de basın ve yayın hayatı bir hayli zengindir. Dünden bugüne Söke yerel gazetelerden bazıları: Işık Gazetesi(1919),Ses Gazetesi (1936),Söke’nin Sesi (1939), Söke Gazetesi (1951),Demokrat Söke(1952), Hakikat Gazetesi( 1958),Hür Söke Gazetesi (1958), Söke Ekspres (1962),  Yeni Söke (1993), Gerçek Gazetesi (1995), Bilge Gazetesi 1962), Esnafın Sesi(1995),Söke Özgür Gazetesi (1990), Mizan Gazetesi (1995) Maraton Gazetesi( 1997),Haftalık Yeni Çaba Gazetesi (1997),Bu gazete sadece bir gün çıkmıştır. Bunlardan başka Flaş Gazetesi, Yiğitçe Gazetesi, Lider Gazetesi, Ege Rehber, Söke Altı Eylül Gazetesi, Yankı Gazetesi gibi gazeteler de çıkmış olsa da bunların ömrü çok kısa olmuştur.

Bu gazetelerden sonra Söke kültürüne hizmet eden sanat ve kültür dergiler de vardır. Örneğin Beşparmak Dergisi 30 yıla yakın bir zaman diliminde Söke kültürüne hizmet vermiştir. Balova dergisi, Flaş, Savuca’ da Bir Işık, Sarızeybek ve İyonya gibi dergileri de unutmamak gerekir. (Geniş bilgi için: “ Söke’de İz Bırakanlar( Araştırma, İnceleme, Biyografi)  Abdülkadir Güler, Söke Cumhuriyet Matbaası-2017)   

Uzun yıllardan beri Söke kültürüne hizmet edenleri unutmamak gerekir.  Samim Kocagöz, Halil Kocagöz, Ferzan Gürel, Ziya Gürel, Ahmet Güçsav,  Şevki Gemicioğlu, Hilmi Meydan, Selim Sabit Pülten, M. Kemal Yılmaz, Talat Avcı, Av. Mustafa Genç, Caner Genç, Ahmet Altümsek,  Necati Çakıcı, Ali Karagöz, Güven Pamukçu, Mustafa Pamukçu, Mustafa Özcanyüz,  İsmail Dalgıç,  Halil Özşarlak,  Zeki Kemiklioğlu, Ali Sarayköylü, Tülay Sarayköylü, O. Hasan Bıldırki, Muhtar Zeki Acet,  Yaşar Çağbayır, Mehmet Ali Akkar, Necip Alpan, Nebahat Alpan,  Halil Güven,  Şennur Çoban Parıldar, Ensar Turgut Tekin, A. Ziya Kabak, Necati Maldar, Mızrap Nazlı, Gazeteci Yılmaz Ölmez, Kerim Yalçınkaya ve bendeniz Abdülkadir Güler Söke basınında, yerel gazetelerde, dergilerde yer alan yazar ve şairlerimizden bazılarıdır. Hepsini yazamadım. Yazmadıklarım beni lütfen bağışlasınlar.

Yukarıda adı geçen gazete ve dergilerin sahipleri, kurucuları ve yazarlarının çoğu vefat etmiştir. Aramızdan ayrılanları saygıyla ve rahmetle anıyor, yaşayanlara uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. 

Sözü biraz uzattım galiba. Söke Ekspres Gazetesinden söz ederken nerelere geldim.  Basın yaşantımızda basın ve yayın organlarının hizmeti önemlidir. Bu bir sayfalık yazı işi değildir. Bu alanda emek verenleri unutmamak gerekir. Ben de bu amaçla yazıyorum. Yazanlara da her zaman saygılı olmayı bir görev sayarım.    

Söke basınında yaklaşık yarım asırdan fazla ter döken binbir zorluklarla karşı karşıya gelen ve bu günlere gelen Söke Ekspres gazetesine daha uzun ömürler diler, yazı ailesiyle birlikte tüm okurlarına sağlıklı ömürler dilerim. 61. Yaşı kutlu ve mutlu olsun efendik.

----------------------------------------------------

BİR ÖNERİ: Söke Belediyesinde Kültür İşlerine bakan arkadaşımıza bir rica: Dünden bugüne Söke’de yayınlanan gazetelerin başlıkları kuruluş tarihleri ve yazarları fotoğrafları, kısa öz geçmişleriyle birlikte Kemalpaşa’da bulunana Kültür Sanat Evinde yer vermelerini Sökeli Sanatçılar adına bir dilekte bulunuyorum. Bunlar gelecek nesillere bir kaynak olur diye düşünüyorum. Benden söylemesi.

( A.GÜLER)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.