Anılarımda Üç Vali İle Yolculuk (1)

Sanat, Kültür ve Turizmle ilgili bazı dergiler ara sıra bana geliyor.  Bu dergileri zevkle okuyorum. Sanat ve kültür dergilerine hayranım. Her ay bunları dört gözle bekliyorum.  Geçenlerde Ankara’dan bana gelen dergiler arasında sanatçı dostum Hayrettin İvgin’ in çıkardığı 2 aylık Kültür Çağlayanı dergisinin ( sayı: 81,82. 83) sayıları da vardı.  Bu günlerde bu dergileri zevkle okuyacağım. Öncelikle Sayın şair ve yazar dostum Hayrettin İvgin’ e sonsuz teşekkürler ediyorum. Bunca zorluklara rağmen bu zamanda bir derginin çıkarılması, yayınlanması her yiğidin işi değildir. Sayın H. İvgin bunu başarıyor.

Kültür Çağlayanı, sayı: 81’de Sayın Hayrettin İvgin’in yazısının giriş bölümünde eski Valilerimizden Bahaeddin Güney ve şair dostlarımızdan İsmet Bora Binatlı’nın vefat ettiklerinden söz ediyorlardı. Çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Adı geçen derginin gelecek sayılarında bunlarla ilgili bazı anılardan söz edeceklerini yazıyorlardı. Ben de Bahaeddin Güney, tanıdığım Valilerden eski Mardin Valisi Celal Kayacan ve Sıra dışı Vali Recep Yazıcıoğlu’ndan biraz söz etmek istiyorum.  Vali deyince ilk önce benim aklıma gelen valilerden biri Celal Kayacan’dır. Celal Kayacan Mardin Valisi olduğu günlerde tanıdım. 

Mardin Valisi Celal Kayacan:

1968-1973 yılları arasında Mardin / Kızıltepe’de çiçeği burnunda genç bir ilkokul öğretmeni idim. O yıllarda Celal Kayacan Mardin Valisi idi. Kızıltepe’ye bağlı bahçeli Gürsu’yu eski adı Üzeyir diye anılan (Ğürse), bölgede birbirine yakın 12 köy vardı. Hemen akla gelenlerden: Sancarlı, Kocalar, Alipaşa, Karaman, Ortağürs (Yüceli), Uluköy ve Yedikardeş köyleri vardı. Ben Sancarlı ve Uluköy’de 6 yıl öğretmenlik yaptım. O yıllarda Uluköy ve Ortağürs yani Yüceli ile birbirleriyle düşmandılar. Aralarında bir kan davası vardı. Öğretmenliğimin yanı sıra köyün sosyal ve toplumsal işleriyle de uğraşıyordum. Bu her iki köyün insanlarını barıştırmak istedim. Bunun için İlçenin Kaymakamı Sayın Abdülkadir Güzeloğlu ile Mardin Valisi Sayın Celal Kayacan ile sık sık görüşüyordum.  Yüceli veya Gürse ile aralarındaki bu Kan Davasının barışla son bulunmasını istiyordum. Ve Nihat en sonunda muvaffak oldum.   Barıştılar ve kardeş gibi oldu. Aradan yarım asır gibi bir zaman geçti, olumsuz bir olayın meydana geldiğini hiç duymadım. Bundan dolayı Mardin Valisi Sayın Celal Kayacan ile bayağı dost olmuştuk. Bu çalışmamdan dolayı bana bir Teşekkür de vermişlerdi.  Sayın Celal Kayacan ayrıca Mardin’de çok sevilen ve sayılan bir Vali idi. Mardin’de hatırasını yaşatmak için bir caddeye adını bile verdiler. Celal Kayacan daha sonra Sivas Valisi oldu.(1971-1975). İşte o yıllarda Mardin Valisi başlıklı bir şiir yazdım, bu şiirim Mardin’in yöresel gazetelerinde yayımlandı. 1971 Sivas Valisi iken bu şiirimi ona gönderdim.  Bana Sivas’la ilgili koca bir kitap gönderdiler. Bu kitap Sivas yıllığı idi.  Sivas ve yöresini anlatan dört dörtlük bir eserdi. Sayın Kayacan, “ Değerli öğretmen kardeşim Abdülkadir Güler’e sevgiyle “ diye imzalayıp armağan etmişlerdi. Bu kitap Ankara’da Ajans Türk Yayınları arasında çıkan bir Sivas Yıllığı idi. Değerli Vali Celal Kayacan 12 Haziran 2004 yılında aramızdan ayrıldı. Rahmetle ve saygıyla anıyorum. O günlerin anısına uygun yazdığım şiirimi sizlerle paylaşmak istiyorum:   

MARDİN VALİSİ CELAL KAYACAN

Sayın Celal Kayacan’a Saygılarımla.

Yine duman oldu Mardin Kalesi

Gittin de gelmedin Mardin Valisi

Babacan insandı Celal Kayacan

Gittin de dönmedin Mardin Valisi

Üç yıl kaldın üç gün gibi ne çıkar

Hem gittin gideli kalede yas var

Sokaklar perişan, köşe, bucak kar

Gittin de gelmedin Mardin Valisi

Okul yaptın, köprü yaptın Mardin’e

İlaç idin her hastanın derdine

Ah bir bardak suya susadık yine

Gittin de dönmedin Mardin Valisi

Gerçek idareci Celal Kayacan

Adın dilden dile düşmüyor her an

Bizlere öndersin ey örnek insan

Gittin de gelmedin Mardin Valisi. 

Abdülkadir GÜLER

22 Mart 1971-Kızıltepe

Eski Mardin Valisi Celal Kayacan’ı biraz tanıyalım:

Celal Kayacan ( d. 1929 - ö. 12 Haziran 2004) Türk bürokrat, (1957-1958 yılları arası Düzce kaymakamlığı, 1964-1967 yılları arası Hakkâri, 1967-1968 yılları arası  Trabzon, 1968-1971 yılları arası   Mardin, 1971-1975 yılları arası Sivas, 1975-1978 yılları arası Bolu, 1978-1979 yılları arası  Kayseri,1979 yılında Denizli  ve 1979-1980 yılları arası Kocaeli gibi İl ve ilçelerde kaymakamlık ve valilikleri yapmıştır. Merkez valisi olarak görev yaparken 28 Şubat 1982 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur.  Sayın Celal Kayacan 75 yaşında iken 12 Haziran 2004 yılında aramızdan ayrılmıştır. Rahmetle ve saygıyla anıyoruz. O unutulmaz anılarıyla her zaman aramızda saygıyla anılacaktır. 

Tanıdığım bir başka valide Eskişehir Valisi Sayın Bahaeddin Güney’dir. Onunla ilgili bir anımı sizlerle paylaşarak rahmetle ve saygıyla anmak istiyorum:

Sayın Bahaeddin Güney Eskişehir Valisi olduğu günlerde ben de Aydın ili Söke İlçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü idim.1991 Yılı ünlü halk ozanı Yunus Emre SEVGİ YILI olarak kabul edilmişti. Bu konu uluslararası düzeyde Unesco tarafından kabul edilmişti. Bundan dolayı 1991 yılında Yunus Emre hakkında Eskişehir’de Yunus Emre hakkında kongreler ve Uluslararası Şairler Şöleni yapılacaktı. Bundan dolayı Uluslararası şairler Şölenine katılmak üzere o günlerde Eskişehir Valisi olan Sayın Bahaeddin Güney’den bir mektup aldım. Bana gelen mektubu aynen aşağıya alıyorum.

----------------------------------

yazımız devam edecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.