Anılarımda Üç Vali İle Yolculuk (2)

1991 yılı Yunus Emre SEVGİ  YILI di.

Bundan  dolalı  Eskişeihr’e  gitmeği çokistiyorum.  Bu arada  Eskişehir’den bir mektup aldım.

Beklediğim mektubu aşağıya alıyorum:

YUNUS EMRE KÜLTÜR SANAT ve TURİZM VAKFI

ESKİŞEHİR

Sayı: 8

Konu: Uluslararası Şairler Şöleni,

21 / 1 / 1991

Sayın Abdülkadir GÜLER

1991 Dünya Yunus Emre Sevgi Yılı nedeniyle 14- 16 Şubat 1991 tarihleri arasında ilimizde “ Dünya Yunus Emre Sevgi  Yılı Kongresi ve Uluslararası Türk Halk Edebiyatı Semineri” düzenlenmiştir. Bu münasebetle 14 Şubat 1991 akşamı Kültür Sarayı Kongre Salonunda Uluslararası düzeyde Şairler Şöleni yapılacaktır.

Şölene sizin de iştirak ederek, şiirlerinizi okumanızı rica ediyoruz. Kabul buyurduğunuz takdirde Eskişehir’deki konaklama ve ağırlama giderlerinin tarafımızdan karşılanacaktır.

Olumlu olmasını arzu ettiğiniz takdirde cevabınızın 5 Şubat 1991 tarihine kadar (mektup – telefon - Telgraf yolu ile)  bildirilmesini diler, bu vesileyle selam ve saygılarımı sunarım.

Bahaeddin GÜNEY Eskişehir Valisi ve Yunus Emre Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı Başkanı                                                                   (imza)

----------------------------------------------------

Turizm Müdürlüğü

Vilayet Binası Kat:1

Tel: 10 38 65

14-16 Şubat 1991 tarihinde Eskişehir’de yapılacak olan uluslararası şairler Şölenine katılmak için anılan tarihlerde Söke’nin Kaymakamı Sayın Şemsettin Uzun’du.  7 gün izin almak için Kaymakam Sayın Şemsettin Uzun’a gittiğimde “ Eskişehir’e gideceğim sizden 7 gün izin almak istiyorum” dediğimde Şemsettin Bey, çok sevinmişti. ”Kaymakamı olduğum benim ilçemde bir şairin Eskişehir’e gidip ve Uluslararası Şairler Şölenine katılmasına çok sevindim. Size bir hafta değil bir ay dahi izin verebilirim, haydi güle güle gidiniz “ demişti. Bunu da unutmadan yazayım, bu Şairler Şölenine katılmamı sağlayan değerli folklorcu araştırmacı yazar İrfan Ünver Nasrattınoğlu’nun da payı olduğunu hatırlatmak isterim.

Adı geçen Uluslararası şairler Şöleninde benimle birlikte olanları bir hatıra bağlamında yazmak istiyorum.

O gün bana verilen listeye göre yazıyorum: Faika Sarp, Cemal Safi, Gülten Çiçek, Abdülkadir Güler, İsmail Ergi, Nedim Uçar, M. Aziz Bolel, İsmail Ali  Sarar,  Ali  Tanyıldız, Yücel Saraçoğlu, Nuriye  Hidayet,  Fikret Akın, Kerim Aydın Erdem, Muharrem Kubat, Berdan Karagöz,Trajan Petrovaski,  Ahmet  Asrar, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, Osman Baymak,  Nikolay Babaoğlu, Gönül Ünver, Meryem Sevin ve Hayrettin İvgin katılmışlardı. Anca TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem, M. Aziz Bolel ve Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu işleri dolayısıyla bu törene katılmamışlardı.  Törenin sunuculuğunu Sayın İrfan Ünver Nasrattınoğlu yapmıştı. Bugün bu adlarını yazdığım şairlerimizin bir kısmı yok aramızda, olmayanları rahmetle anıyor ve yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum. O günlerde çok değerli bilim adamları ve şairlerimizle tanıştım.  Yunus Emre dedim onun veciz bir şiirini bu yazıma ekmesem ayıp olmaz mı? Koca Yunus Emre şöyle diyor: 

         Gelin tanış olalım

         İşi kolay kılalım

         Sevelim sevilelim

         Dünya kimseye kalmaz…

Eskişehir şairler şöleninden döndüğümde daha önce yazdıklarımla beraber Yerli ve Yabancı Gözü ile Yunus Emre ( Araştırma, İnceleme, Derleme  - 1992) başlığı altında bir kitap yazdım. Kitapta yer alan yazılarım aşağı yukarı 2 aya yakın bir zaman diliminde Yeni Söke Gazetesinde yayınlandı. Ankara Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce yapılan bir değerlendirme sonucu Araştırma ve İnceleme Dalında Yeni Söke gazetesiyle birlikte bana Türkiye genelinde birincilik ödülünü verdiler. Bu ödülü almak üzere Ankara’ya gittim. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Ankara Başkent Öğretmenler Evi’nde bu ödülü dönemin Başbakanı Sayın Tansu Çiller’den aldım. (26 Kasım 1996)  Bu ödül yaklaşık yarım asırdır aldığım ödüllerin en önemlisi oldu. Adı geçen bu kitabı başta Eskişehir olmak üzere birçok tanıdığım şair ve yazarlara gönderdim.   “Yerli ve Yabancı Gözü İle Yunus Emre” adlı eserim hakkında o günlerde benimle birlikte Eskişehir’de tanıdığım Dr. Mehmet Öndere de gönderdim. Sayın Dr. Mehmet Önder’in bana göndermiş olduğu ( 2 Nisan 1993) tarihli mektubunu o günlerin anısına aslına uygun olarak buraya almak istiyor ve Sayın Dr. Mehmet Önderi de bu vesile ile rahmete anmak istiyorum:

Mehmet ÖNDER

AND Sok. No: 28 / 21

Çankaya / ANKARA Ankara: 2 Nisan 1993

Sayın Abdülkadir GÜLER,

Az önce postadan ( YERLİ VE YABANCI GÖZÜ İLE YUNUS EMRE)  adlı pek değerli kitabınızı aldım. Kitapta bana da yer verdiğiniz, ayrıca göndermek lütfunda bulunduğunuz için teşekkürler ederim.

Pek verimli ve faydalı geçen YUNUS YILI, bu kitabınızla bir kere daha derli, toplu değerlendirilmiş oldu. Aslında YUNUS YILI’ ndan sonra bir değerlendirmeye ihtiyaç vardı. Bunu siz yapmış oldunuz. Sizi yürekten kutlarım.

Dergilerden sizi takip ediyor ve şiirlerinizi takdirle dokuyorum. Keşki sizin gibi edebiyatın, milli sanatın gür kaynağından içenlerin sayısı fazla olsa…

Selam ve muhabbetlerimi sunarım, efendim. Dr. Mehmet ÖNDER   

-----------------------------------------------

KİTAP SEVGİDİR.

“Tanrım; bana Kitap dolu bir ev, çiçek dolu bir bahçe ver.”

KONFÜÇYUS

--------------------------------

Yazımız devam edecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.