Seçime Çeyrek Kala!

Bugünlerde gündem seçim.

Ve seçim çalışmaları.

Aday adayları belli ve çalışmalarını sürdürüyorlar.

Fakat partilerin kesin adayları henüz açıklanmadı.

Böyle olunca da hem aday adaylarının hem vatandaşların bir bölümünün kafaları karışık.

Meraklı bekleyiş her iki tarafta da sürüyor.

Çarşıda, pazarda, ofiste, evde herkesin birbirine sorduğu soru “Kim kazanır?”

Kararsız seçmen de “Kime oy vereceğiz?” diye soruyor.

Bana gelen bu tarz sorulara benim yanıtım tabi ki “ Söke kazansın!”

Söke kazanır mı kazanmaz mı bunu zaman gösterecek.

Fakat Söke’nin kazanması için “Belediye Başkanı”nın kim olacağı önemli olduğu gibi; “Belediye Meclis Üyeleri”nin, “Belediye Başkan Yardımcıları”nın, “Başkan Danışmanları”nın kim olacağına da bakmak lazım.

Bu şehrin uzun yıllardır birikmiş sorunları olduğu kadar, gelecek vizyonuyla ilgili sorunları da mevcut.

“Ortak Akıl”, “Güçbirliği” ve “Marka Şehir” kavramları konusunda bir belirsizlik hakim.

Oysa biran önce tüm kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, odaların, borsaların, derneklerin “Söke vizyonu”nu belirleyip, ortak hareket etmesi, koordine olması, Söke’ye yeni katma değerler ve işgücü kazandırması şart.

Söke’nin hem küçük ve orta, hem de büyük ölçekli yatırımlara ihtiyacı var.

Söke ovasında üretilen tüm ürünlerin “Hammadde” ya da “Yarı Mamül”den “Mamül”e dönüştürülmesi gerekiyor.

Kulak çubuğundan, hidrofil pamuğa, turşudan, konserveye, sofralık zeytin işleme tesislerinden, markalı yağ fabrikalarına, meyve suyu, salçaya, jeotermal enerjinin seracılığa kazandırılmasına, gül, lale, lavanta ve benzeri çiçek üretimine, sağlık turizmine uygun tesislere kadar geniş ölçekli birçok alanda yatırıma ihtiyaç var.

“Söke” markalı hidrofil pamuğun, “Söke” markalı zeytinyağının, zeytinin ve diğer kavanozlu, ambalajlı ürünlerin raflarda yer alması için ortak akla, vizyona, plan projeye, üretici, yatırımcıyı bir araya getirmeye ve sermayeye ihtiyaç var.

Yıllardır süregelen “ Tarım Kenti mi” olalım?, “Turizm Kenti mi” olalım, “ Sanayi Kenti mi” olalım? Kısır döngüsünden şehri kurtaracak, tarımı, turizmi, sanayiyi ve hatta “eğitimi”, “kültür turizmi”ni, “gastronomi”yi, “sağlık turizmi”ni de kucaklayacak adımların hızla atılması gerekiyor.

Bütün bunları yapabilmek ve Söke’nin kaybettiği yılları telafi edebilmek için “Padişahım çok yaşa” diyenlerden çok, “Kral Çıplak” diyebilenlerden oluşan çalışkan ve özverili kadroları, çalışma gruplarını bir araya getirmek önemli.

Bu bazı kişiler için önemli olmasa da “Söke” için yani şehir için oldukça önemli.

Egoların, bilmiş tavırların, sığ beklentilerin ne yeri ne zamanı.

Söke geçmişten bugüne; tarımdan, turizme, sağlıktan, eğitime kadar pek çok alanda ölçeğindeki şehirlerin gerisinde kaldı.

Son kırk yıldır şehrin sağlıklı büyümesine katkı sağlayacak ve şehrin etrafındaki şehirler gibi hızla büyümesine imkan sağlayacak projeler oluşturulamadı.

Siyasi çevrelerde de, akademik alanlarda da, tarım, turizm ve şehirleşme konularında da şehir kendini tam olarak anlatamadı.

Ortaya ayakları yere basan, fizibilitesi yapılmış gelişmiş bir Söke modeli konulamadı.

Varolan çabalar da yetersiz kaldı ya da gereken desteği kurumlardan, yatırımcılardan, kamuoyundan alamadı.

Şehre gelen yatırımların büyük bölümü “kendi fizibilitesi, araştırması” sonucu Söke’ye gelip yatırım yaptı.

Ya da ileriye dönük vizyonu nedeniyle kapasite artışına gitti.

Kısaca toparlamak gerekirse, belediye başkanının kim olacağı önemli olsa da, birlikte çalışacağı kadrolar da en az onun kadar önemli ve değerli.

Yukarıda anlattıklarım seçilecek belediye başkanının yapmasını istediğim şeyler de değil. Böyle bir şeyi istemek, görev yetki ve bütçe açısından gerçekçi olmaz.

Benim anlatmak istediğim şey; Söke’nin her yönden kalkınması için “Güçbirliği”ne ihtiyacı olduğu. Belediye başkanı ve ekibinin de bu konuda gerekli kurum ve kuruluşları bir masa etrafına toplayabilecek yeterlilikte ve benzer vizyona sahip olması gerektiği.

Yoksa çöpler yine bir şekilde toplanır, yollardaki çukurlar bir şekilde doldurulur.

Söke’nin kaybedecek zamanı olmadığı bilinciyle; kısır çekişmeleri bir kenara bırakıp, Söke’nin hızla büyümesi, gelişmesi ve daha yaşanabilir bir şehir olabilmesi için ; “Belediye Başkanı kim olacak?” sorusunu kendimize sorarken, “Belediye Meclis Üyeleri”, “Belediye Başkan Yardımcıları”, “Başkan Danışmanları” kimler olacak? Sorularını da hem kendimize, hem de aday adaylarına sormamız gerekiyor.

Bu şehir hepimizin. Kimin Söke’yi yöneteceğine de, özgür iradeleriyle Sökeliler karar verecek.

Bize düşen; daha yaşanabilir, daha güzel bir Söke için el ele vererek çalışmak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Özgezici - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.