Kitaplar Arasında: “Kayseri Kayseri!” Üzerine Düşüncelerim (1)

Halk arasında güzel ve unutulmayan bir deyim vardır. “Öğünmek gibi olasın amma, Kayseriliyim ”deyimi Kayseri ve yöresinde gururla kullanılmaktadır. 

Abdullah Satoğlu orta Anadolu’nun Kayseri kentindendir. Sanatımıza, kültürümüze öteden beri değer veren ve bu uğurda eser kazandıran bir insandır. Yaklaşık yarım YY’ dan bu yana Kayseri’ye hizmet veriyor. Kitaplığımda onun bana imzalı olarak armağan ettiği 10’dan fazla eseri vardır.  Bunlardan biri de “ Kayseri Kayseri” adlı eseridir. Bu değerli eserini “ Mümtaz Eğitimci, Yazar ve Şair pek aziz kardeşim Abdülkadir Güler’e en iyi dilek ve saygılarla” diyerek İstanbul’dan bana göndermişlerdir. (İstanbul 9 Eylül 2023). Öncelikle Sayın Abdullah Satoğlu’na bu nazik davranışından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu eseri hayırlı ve okuyucuları bol olsun. Eline, diline sağlık diyorum. KAYSERİ KAYSERİ (38-38) adını taşıyan kitap, Ankara’da Akçağ Yayınları arasında gün ışığına çıkmıştır. (1. Baskı, Ankara 2023) Kitabın tertemiz bir baskısı olup, 394 sayfadır.

Kitabı severek okuduğumu belirtmek isterim. Zaten Abdullah Satoğlu deneyimli, tecrübeli bir şair ve yazardır.  Edebiyatımızda Abdullah Satoğlu’nu “Lâle şairi” diye tanıtmışlardır. Onun Lâle adı ile ilgili birçok eseri ve şiir kitapları vardır. Şiirlerinin çoğunu 2023 yılında “Lâle Lâle”   isimli bir şiir kitabında topladığını biliyoruz.  “ Gönlümde Açan Lâleler”  başlıklı şiirinden bir iki dörtlüğünü sırası gelmişken sizlerle paylaşmak isterim:

Solsa da ermez visale

Gönlümde açan lâleler

Özenmiş İsim-i Celal’e

Gönlümde açan Lâleler

O’na “nur-i canan” denmiş

Hem Aşub-i cihan” denmiş

Harfleri cevahirdenmiş

Gönlümde açan lâleler

Dillerde hep “Gülbahar “ var

Nerde “ Fevvare-i bahar”?

Şair Nedim’den yadigâr

Gönlümde açan Lâleler? 

              Abdullah SATOĞLU

Şimdi A. Satoğlu’nun binbir emekle hazırladığı “ Kayseri Kayseri” adlı kitabına dönelim. Kitabın giriş bölümünde  “Kayseri Kayseri” üzerine birkaç söz” adlı yazısında şunları yazıyor:

“ Nice bir hasret-i dildâr ile giryân olayım

“Yanayım ateş-i aşkın ile büryân olayım.”

Dedikten sonra: Bizim,” doyduğun yer değil,                                 doğduğun yer vatan” tarzında güzel bir atasözümüz vardır. Fakat Yahudi, birçok milli değerlerimizi olduğu gibi, bu güzel ifadeyi de; “Doğduğun yer değil, doyduğun yer vatan”  şeklinde tahrif ederek, halkımızın inanç ve yurt sevgisini yozlaştırmak istemiştir.

Buna en güzel cevabı, “ Türk Milli Destanı” – OĞUZLAMA “ şairi Basri Gocul:

“ Duyulan yer- diyorlar- aslında vatan”

Vatansız mı sayılır karnı aç yatan?

Yalnız doyanlar mı vatanlıdırlar?

Vatan’ın mânâsı bu kadar mı dar?

Gerçek vatan, soy ile yaşanan yerdir

Ayrılınca, gözden yaş boşanan yerdir”.

Mısralarıyla gerekli cevabı en güzel vermiştir.

Şair ve yazar Abdullah Satoğlu’nun “KAYSERİ KAYSERİ” adlı eserinde Kayseri’yi dünden bugüne en güzel bir şekilde tanıtmaya çalışmışlardır. Kitapta yer alan konulardan bazıları şunlardır:

Kayseri’nin Tarihi ve Kültür Tarihine bir Bakış (s 11), Tabiat Harikası Erciyes (s 12),Kaniş - Kültepe (Çivi Yazılı Ticari Tabletler,(s 14),  İlim ve İrfan Yuvası Medreseler (s 19),Büyük Âlim, Şair ve Mimarlar (s 22), burada XIV. Yüzyılda yaşayan büyük şair ve hükümdar Kadı Burhanettin. Somuncu Baba’yı ve XV. Yüzyılda yaşayan Hacı Bayram-ı Veli’yi de anmadan geçmiyor. Yine XV. Yüzyılda yaşayan büyük âlim Şeyh İbrahim Tennûrî  “ Gülizar’ı Manevi”  isimli eserinde de bir dörtlük ile anıyor:

Ey, Padişah-ı Lemyezel

Zatı ebet, Hayyi ezel,

Ey Lütfu bol, kahrı güzel

Kahrında hoş, lütfun da hoş!..

Kayseri Orta Anadolu’muzun sevilen, sayılan büyük âlimler yetiştiren; şairler ve halk ozanlarının harman olduğu yerdir. “Hazar denizi kıyılarından Macaristan’a, Bosna’dan Mekke’ye kadar genişleyen Osmanlı toprakları üzerindeki, Türk Medeniyeti ve haritası, bugün sadece Kayseri’nin değil, Ağırnas köyünde yetişen, Koca Mimar Sinan’ın muhteşem eserleri ile yaşamaktadır.”  Sayın A. Satoğlu, halk ozanlarından söz ederken Cingözoğlu Seyid, Dadaloğlu, Salihoğlu, Erkiletli Âşık Hasan, Develili Âşık Seyrani, Derviş Osman ve Molulu Revai‘de anmadan geçmiyor. Bunları yazdıktan sonra ünlü halk ozanı Âşık Seyrani’den de bir dörtlük örnek veriyor:

SEYRANî kaldır parmağın 

Vaktidir Hakk’a durmağın

Deryaya akan ırmağın

Katre  olsam sellerine.

Bunlardan günümüz şair ve ozanları da unutmadan hatırlamaya çaba gösteriyor: Dr. Rahmi Duman, Behçet Kemal Çağlar, Coşkun Ertepınar, Mustafa Necati Karaer, Fikret Sezgin, Abdullah Satoğlu, Kemal A. Şen, Muhsin İlyas Subaşı, Fikret Kavafoğlu, Halim Kâmil Teoman, Mehmet Selim Karaca, Aşık Meydani, Yüksel Gemalmaz, Bekir Oğuz Başaran, Mustafa Miyasoğlu, Mehmet Ateşoğlu, Yağmur Tunalı gibi usta şairlerin yanı sıra günümüzde de çeşitli dergi ve sanat sayfası yöneten gazetelerde şiirlerini zevkle okuduğumuz bazı şairleri de unutmadan yazıyor.  Bunlardan Emine Ertem, Abdullah Akay, Ali Rıza Nevruz, Recep Çalkaner, İsmail Adil Şahin, Sergül Vural, Hasan Sami Bolak şairler gibi. Tabi bunlardan başka şairler de vardır.  Hepsini yazamadım, beni lütfen bağışlasınlar.

Abdullah Satoğlu’nun yukarıda yazmış olduğum birçok şairi ya görmüş, onlarla çeşitli etkinliklerde tanışmış veya mektuplaştığım şairler de var. Örneğin Coşkun Ertepınar,  Hisarcı’lardan Mustafa Necati Karaer, Fikret Sezgin, bu kitabı hazırlayan Abdullah Satoğlu, Muhsin İlyas Subaşı, Bekir Oğuz Başaran gibi şairleri yakından tanıyorum.  Yukarıda adlarını verdiklerimin bir kısmı bugün yok aramızda. Olmayanları rahmetle anıyor, yaşayanlara sağlıklı günler diliyorum. Sayın Abdullah Satoğlu bu adı geçen şair ve yazarları kitabına eklemiş çokta iyi etmişler. Gelecek kuşaklar bunları tanımalıdır.

“ KAYSERİ KAYSERİ  ” adı geçen devasa eserde başka konular da vardır. Bunlardan bazıları: Kayseri’nin siyaset ve ekonomisine katkı sağlayanlar (s 29). eski Başbakanlarımızdan Turgut Özal ve eski Cumhurbaşkanlarımızdan Abdullah Gül. Yine son 70 - 80 yılları arasında Kayseri’de yetişen seçkin parlamenterlerden Suat Hayri Ürgüplü, Turhan Feyzioğlu, A. Pulat Gözübüyük, Hayrettin Nakipoğlu, Dr. Vedat Özkan, Mehmet Yazar, Cengiz Tuncer, Mehmet Özhaseki, Mehmet Elitaş ve bazı belediye başkanlarından da söz ediyor. Örneğin Osman Kavuncu, Mehmet Çalık, Şükrü Karatepe, Dr. Memduh Büyükkılıç, Mutasarrıf Muammer Bey ve Vali Fuat Bey gibi.      

Abdullah Satoğlu, kitabını özenle ve itina ile hazırlamışlar.  Kayseri’ye hizmet eden büyük komutanları ve iş adamlarını unutmamışlardır.  Kumandanlardan Tavlusunlu Halil Paşa Erkiletli Halil Paşa Yenihisarlı Hacı Halil Paşa, Kaptın-ı Derya Ahmet Paşa, Ali Saip Paşa, Dilaver Paşa, Küçük Hasan Paşa, Ateş Zade  Mehmet İzzet Paşa,  General İsmail Berkok, General Salih Aygun, General Emir Hüsnü Erkilet ve Şehit Miralay Nazım Bey gibi kumandanları ve Milli Mücadeledeki hizmetlerini onurla adı geçen kitabında sergilediklerini görüyoruyoruz.  Kayseri’ye hizmet eden İş Adamları ise Sabancı Holding  sahipleri, Sakıp Sabancı, Güler Sabancı, Hacı Ömer Sabancı, Nuh Hacı Yazgan, Mustafa Özgür, Kemal Dedeman, Hüseyin Bayraktar, Nuri Has, Tuncay Özilhan ve Süleyman Çetinkaya gibi İşadamlarının kurdukları  müesseslerde yüzlerce, binlerce kişiye istihdam alanı açtıkları gibi ve ürettikleri ve ihraç ettikleri ürünleri sayesinde Adana’da, Çukurova’da, Türkiye’nin başka illerinde çeşitli iş yerlerini kurmuşlar ve bu iş yerlerinde  binlerce   insan iş sahibi olmuşlar, geçinme  imkânını bulmuşlardır. Kayseri bütün dünyanın her bölgesinde tanınmış iş adamlarıyla kanat çırpar.

NOT: Yazımız devam edecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.