Schorndorf

Şu küçük ölçekli Alman kentleri bile düzenliliği, temizliği, müze ve benzer olanaklarıyla şehir dışından gelmiş olanlara keyif vermektedir.

İnsan kendi ülke topraklarında iklimin, doğanın çokça bonkör davrandığı şehirlerde aynı düzeni göremediği zaman üzülmektedir. Hiçbir şey akla gelmiyorsada bu tertipli anlayışın görüldüğü ecnebi kentlere bakılarak biraz feyiz alınabilir.

Güney Almanya`da Stuttgart`in 25 km doğusunda yer alan 40 bin nüfuslu Schorndorf şehrinide bu kriterlerde değerlendirmek gerekmektedir.

Özellikle kent meydanında (Marktplatz) yer alan 18. ve 19. yüzyıllarından kalma ahşaptan yapılmış yüksek cepheli, dik çatılı kendine özgü ev mimarisi, tarihsel süreçte 1668 Fransız işgaline karşı Barbara Künkelin’in önderliğindeki Schorndorflu kadınların direnmesi, kentin civarındaki tepeliklerde şarap üretimi için oluşturulmuş üzüm bağlarıyla dikkati çeken bir yerdir Schorndorf.

Schorndorf`un 15 km. kadar doğusunda yer alan Lorch kasabasından M.S. 2. yüzyılla tarihlenen Roma İmparatorluğu`nun savunma amacıyla oluşturduğu Roma-German sınırı (Limes) geçer ve bununla birlikte yine Lorch kasabasında Roma askeri karargahıda bulunmaktaydı. Ayrıca yakın mesafelerde yer alan diğer benzeri askeri karargahlarla (Bad Cannstatt, Welzheim, Aalen) ilişkili olarak Schorndorf civarında Roma caddeleri ve küçük yerleşim birimleri (vicus) olmalıydı.

Günümüzde Schorndorf`un merkezinde yer alan kilisenin (Evangelische Stadtkirche) bulunduğu yerde M.S. 8. yüzyıldan itibaren yerleşmenin başladığına dair kanıtlar mevcuttur. Schorndorf isminin yazılı olduğu belgelerede ilk kez 1235 ve 1236 yıllarında rastlanılmaktadır. Kent Otuz Yıl Savaşları esnasında 1634 yılında bir işgal sırasında tamamen yanmıştır. 

Schorndorf için önemli bir kişilik olan otomobil geliştirme ve içten yanmalı motorlar konusunda çığır açan Mercedes markasınında içinde barındırdığı Daimler firmasının kurucusu olan Gottlieb Daimler 1834 yılında burada yani Schorndorf`da doğmuştur. Doğduğu ev Belediye Binasının yakınında olup günümüz itibariyle müze haline getirilmiştir.

Küçük bir Alman kasabanın daha 1800 lü yılların ortalarından itibaren altyapı hizmetlerine verildiği önemi göstermesi açısından şu bilgileride kısaca verelim: Schorndorfa 1861 yılında demiryolu rayları döşenerek trenler vasıtasıyla ulaşım hizmetleri kullanılmaya başlanmış, aynı şekilde 1896 yılında kentin su teminini sağlamada önemli adımlar atılmış, 1899 yılındada elektirik santrali çalışmalarına başlanmıştır.

Kentde yine 1800 lü yıllardan itibaren endüstrileşmeyle başlanan üretim ağırlıklı işletmelerde dikkat çekmektedir. Kiremit, tütün, bira, dikiş yüzüğü, deri, kereste, porselen, konserve, pasta/kek, metal, buzdolabı gibi çeşitli alanlarda küçük veya büyük ölçekli işletme ve fabrikalar Schorndorf merkezli olarak kurulmuştur. Burada dikkati çeken Almanya`nın küçük bir kentinde bile bu kadar yoğunluk ve çeşitlilik gösteren üretim faliyetlerinin/tesislerinin bulunmasıdır. Bu işletmelerin bazılarının dünya ölçeğinde adı geçen kuruluşlar olduğunuda belirtelim. Örnegin buzbolabı üretimi konusunda bir dünya markası olan Bauknecht, bahçe aletleri üretiminde söz sahibi olan Freund Victoria, makine/döküm fabrikası Frech ve spor bilmi konusunda hatırı sayılır çalışmalara imza atan Yayınevi-Hofman hep Schorndorf`ta faliyet gösteren işletmelerdir. Fakat Almanya genelinde 1980 li ve 1990 lı yıllarında üretim anlayışlarının değişmesiyle bu işletmelerin çoğu küçültülmüş veya kapatılmıştır.

1357 yılında Latince öğretilen okul olarak kurulan bina günümüzde Şehir Müzesi olarak hizmet görmektedir. Buradaki müzede Schorndorf ve yakın çevresinin şehir ve kültürel tarihini gösteren eserler mevcuttur. Bunlar içersinde yazı öncesi, Kelt ve Roma dönemini içeren çeşitli eserler, 17. yüzyıldan başlanarak çeşitli portre ve tablolar, değerli porselen takımları gibi eserler sergilenmektedir. Ayrıca kentde Arnold Galeri olarak isimlendirilen binada teknolojik eserler ve çeşitli sanatçıların fotoğrafları sergilenmektedir. Küçük formatlı çizgi romanların sergilendiği Comic Piccolo Müzesi, eski eczane mobilyaları, eski eczane kavanozları, aletler, kitaplar, vazolar, belgeler ve eski zamanlardan kalma anekdotların bulunduğu tarihi Gauppse Eczane Deposu/Mahzeni gibi yerler Schorndorfa gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekanlardır.

Schorndorf`ta her sene Temmuz ayının ortasında başlayıp düzenli olarak gerkeçleştirilen ve 5 gün süren, içerisinde çeşitli konserlerin, farklı eğlence türlerinin, yiyecek/içecek standlarının olduğu Schowo olarak bilinen aktivite kentde iyi vakit geçirmek isteyenler için güzel bir seçenektir.

Her Avrupa yerleşiminde olduğu gibi herhangi bir şehrin içinden veya yakınından geçen nehirler orayı daha da güzelleştirmektedir. Schorndorf`taki Rems nehride özellikle son yıllarda çevresindeki yeni düzenlemelerle rahatlıkla gezebileceğiniz, kenarında kitabınızı okuyup, dostlarınızla sohbet ederek nehir şırıltısınıda duyarak keyif alacağınız bir yerdir.

Şehir meydanında (Marktplatz) her Salı ve Cumartesi günü saat 7.00-13.00 arasında meyve, sebze, peynir, et, yumurta, bal, çiçek gibi ürünlerin taze olarak satıldığı Pazar/Panayır Yeri kentin daha hareketli olmasına vesile olur. Bu sayedede burayı gezenler taze meyve veya çiçek kokuları arasında çeşitli tezgahlara bakınarak ihtiyacı olan ürünleride satın alarak güne güzel başlamasına neden olur.

Şehircilik kavramını düşünürken bunun oluşmasında sorumlu olan politikacılar/yöneticiler sadece kuru vaatlerle insanları kandırmamalıdırlar. Bugün haritada bulmaya zorlandığınız Avrupanın küçük ölçekli kentleri bile doğanın korunmasıyla, yapılan meydan, park düzenlemesiyle, çeşitli festivaller ve diğer kültürel hizmetlerle dışardan gelenlerin bile hoşça vakit geçireceği, yeni bilgiler öğrenebileceği kentler durumuna gelmişlerdir. İşte 40 bin nüfuslu Schorndorf kentide böyle sorumlu yöneticilerin bu çalışkanlığıyla, bakımlı eski binalarından o tarihi hazzı alarak, Rems nehri kıyısında doğanın/yeşilin tadını çıkartarak, farklı kategorilerdeki müzelerini ziyaret ederek, şehir meydanında bir Kafe`de içeceğinizi yudumlayarak bu tarihi eski evlere bakarak tahmin ettiğinizden daha çok güzellikler vaad etmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Cem Günay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.