Abdullah Satoğlu’ndan Bir Kitap Daha (2)

“Öğünmek gibi olmasın amma, Kayseriliyim ”deyimi Kayseri ve yöresinde gururla kullanılmaktadır

---------------------------------------

Şair ve Yazar   Abdullah Satoğlu ile  yapılan bir konuşma sırasında Kayseri’ye has bir fıkra  anlatılır:

Buraya kadar gelmişken İş Adamlarıyla ilgili Abdullah Satoğlu’ndan bir fıkra dinleyelim:

Ben de Kayserili Oldum:

Hastalığı sırasında Kan’a ihtiyacı olan bir Amerikalıya, ilanı okuyan bir Kayserili, gidip kan vermiş. Amerikanlı kan karşılığı olarak, kendisine 500 dolar vermiş…

Aynı Amerikalıya ikinci defa kan lazım olmuş, Kayserili yine kan vermiş. Bu defa Amerikanlı 300 dolar vermiş. Olacak ya, üçüncü defa kan lazım olduğunda ise, sadece 100 dolar ödemiş.

-Efendi , demiş lazım olan kan için ilkinde 500 dolar verdin.. İkincisinde 300’e düşürdün… Üçüncüsünde ise sadece 100 dolar verdiniz. Neden böyle oldu? diye sorunca, Amerikalı, gayet rahat bir şekilde cevap vermiş: 

-Senden  kan ala ala, ben de az-çok, Kayserili oldum da ondan !...(s  39)’da… Bir de  “Eşik ve Eşek Boyama”  fıkrası var, bunu da kitabı alanlar, okuyanlara bırakıyorum…

“ Kayseri Kayseri “ ( 38- 38) adlı eserde yine ilgimi çeken konulardan bazıları: Mevlana’nın İlk Hocası Seyyid Burhaneddin (s 43),Şeyh Hamid-i Veli / Somuncu Baba (s 55),Ahi Evran –Ahilik ve Bâcıyân-ı Rum  (s 61),Fatih Sultan Mehmet ve Siftah Eden Rum (s 62),Ahi Evran Kırşehir’de Şehit Edildi (s 63), Pabucun Dama Atılması(s 65),Medreselerin Banisi Gevser Nesibe Sultan (s  66), Alaeddin Keykubat’ın Eşi Mahrem Hunat Hatun (s 69),Nasreddin Hoca’nın Mezarı Kayseri’dedir. (s 71),Mehmet Çınarlı’ ya Cevap (s 81),Kadı Burhaneddin (s 87),Mimar Koca Sinan (s 96), Güldürü Ustası İncili Çavuş (s 105),Sadrazam Mehmet Paşa ( s 121),Develili Aşık Seyrani (s 135), General Hüsnü Emir Erkilet (s159), Milli Mücadele Kayseri’de Şehit Düşen Lise Öğrencileri (s 171), Faruk Nafiz Çamlıbel’in Kayseri Hatıraları ( s 188),Arif Nihat Asya’nın Şiirlerinde Kayseri (s 191),Hamiyet ve Fazilet Timsali Katipzade Nuh Naci Bey (s 231),Hacı Ömer Sabancı( s 235), Ünlü Hayır ve İş İnsanı Kadir Has (s 239),  “Adama İş Değil, İşe Adam”  diyen Sakıp Sabancı (s 251),Efsane Adam Osman Kavuncu (s 253),11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (s 309),Serdengeçti’den Gelen Mektup ve Osman Yüksel (s 319),Kayseri Türk ve Kültür Derneği ve ERCİYES Dergisi  ( bu  yazının yazarı bendeniz Abdülkadir Güler 1980’den 1993’ lere kadar hep bu   derginin  abonesi idim,  Erciyes’te  birçok yazılarım  ve şiirlerim yer aldı. Kurusu Av. Nevzat Türkten ve Yazı İşleri Müdürü Âlim Gerçel’di.  Av. Nevzat Türkten’i kaybettik (9 Aralık 2016).Onu da rahmetle ve saygıyla anıyorum ) . Büyük Elçi Suat Hayri Ürgüplü ( s 327).

“ Kayseri Kayseri”  dört dörtlük bir eser. Yazarı Abdullah Satoğlu’nu yürekten tebrik ediyorum. Emeğine ve ömrüne bereket.  Kayseri Büyükşehir Belediyesi bu kitabı alıp ve Kayseri’nin tüm okullarına dağıtmalıdır. Hatta Anadolu’nun tüm 82 ilin Halk Kütüphanelerine göndermelidir.(kimine göre Türkiye 84 ildir.)

Sözü biraz uzattım galiba. Aslında şair ve araştırmacı yazar Abdullah Satoğlu’nun böyle bir övgüye ihtiyacı yoktur.  Ancak kültürümüze ve sanatımıza değer verenleri yeri gelince yazmalıyız. Yazmakta bir erdemliktir.

Abdullah Satoğlu kimdir?

15 Mayıs 1934’te Kayseri’de doğdu. İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.1956’dan beri 15 yıl süre içinde günlük siyasi Hâkimiyet gazetesini çıkardı. Bu arada Filiz adlı bir sanat ve kültür dergisini de çıkardı. Yazılarında kimi zaman   “İsmeti”  ve   “Bülent Müşker” mahyasını kullandı. Şiirlerini Bir Demet Lâle, Lâle Üstüne, Lâle Bahçelerinde, Gönlümde Açan Lâleler, Lâle Devri Masal Gibi ve Lâle Lâle isimli kitaplarda topladı.  Bundan dolayı Türk Edebiyatı coğrafyasında Abdullah Satoğlu’na  “Lale şairi”  diyorlar. Ayrıca Türk Şiirinde Lâle,  Aşık Hasan, Kayseri, Erciyes ve Çevresi, Kayseri Pastırmacılığı, Kayseri Şairleri, Mevlana’nın İlk Hocası Seyyid  Burhaneddin,  Efsane Adam Osman Kavuncu, Halk Şairi Molulu Revai,  Mimar Sinan Şiir Antolojisi ve Kayseri Ansiklopedisi gibi eserleri vardır.   Bu eser T.C. Kültür Bakanlığı tarafından basılmıştır.   Abdullah Satoğlu Sarı Basın Kartı sahibidir, İLESAM ve TÜRKSAV üyesidir. Ayrıca Satoğlu’nun birçok ödülü vardır. Bunlardan birkaçı:

•Türk kültürüne ve folklor hazinemize katkılarından dolayı; Kayseri Sanatçılar Derneği tarafından  “1982 / Folklor ödülü,

•Folklor Araştırmaları Kurumu tarafından 1996 yılı Türk kültürüne hizmet ödülü,

•Kayseri’de Sahabiye mahallesinde “ Şair Satoğlu Sokağı “ adı verildi,

•Orhan Şaik Gökyay 2006 yılı şiir ödülü,

•1996’da davet edildiği Bağdat’taki “Marbit Şiir Akşamları’ na,

•2004 yılında Azerbaycan Bakü’deki Hazar Şiir Akşamlarına,

•2006 yılında GESAM’ın düzenlediği Mısır - Kahire Karma sergisine katıldı,

•2009 yılında “ Gönlümde Açan Lâleler”  isimli şiir kitabı Azerbaycan Türkçesine çevrildi,

•2008 ve 2013 yılında Türkiye’yi temsil etmek üzere, Yahya Akengin’le Makedonya’ ‘da yapılan Uluslararası “Struga Şiir Akşamlarına katıldı,

•2013 te, Newyork’ta yapılan 32 Türk Günü Yürüyüşüne katıldı, çeşitli televizyonlarda “Gönül Sohbetleri  “ adıyla edebi konuşmalar yaptı. Elbette Şair ve araştırmacı yazar Abdullah Satoğlu’nun başka ödülleri de vardır.

Abdullah Satoğlu’nun sözünü ettiğimiz “ Kayseri Kayseri”  adlı kitabı sanatımız ve kültürümüz bağlamında tümü ile Kayseri’yi anlatan büyük bir hazinedir. Kitabın değişik sayfalarında Kayseri’ye özgü yerel ve sevilen fıkra ve bazı deyimlerin alınması ayrıca kitabına değişik bir çeşni kazandırmıştır. Bu çalışma, başka illerde yazı yazan yazarlarımıza bir örnek olmalıdır. Bundan dolayı A. Satoğlu’nu gönülden kutluyor, çalışmalarında sağlık ve hayırlı ömürler diliyorum.

Meraklısı için: Akçağ Yayınları- Ankara

Tel: 0312. 432. 17.98-433.86.51

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.