Abdülkadir Güler’in 60. Sanat Yılı Kutlandı (2)

Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yaklaşık 9 yıl Şube Müdürü olarak görev yaptık sonra ters bir rüzgâr eserek Ordu ili Çamaş ilçesine atandım. Burada 2 yıl İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldım (1995). Bu zaman zarfında sanat ve edebiyattan hiç kopmadım. Yerel ve ulusal yayın organlarında şiir, fıkra, deneme, eleştiri, kitap tanıtımı, hikâye, öykü,  röportaj gibi konularda yazılar yazdım.  Bugüne kadar 25 kitabı imza attım.  Yurdumuzda eser sahibi olan birçok yazar ve şairlerle tanışma fırsatını buldum. Tabi bunlar içinde sizler de varsınız. Sözü fazla uzattım galiba beni dinlediğiniz için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olunuz var olunuz efendim.

Bu konuşmadan sonra törene katılan şair ve yazar dostlarımız da benim ve kendi şiirlerinden örnekler sundular. Abdülkadir Güler‘e 60.Yıl sanat dolayından tebrik ettiler ve çeşitli hediyelerle birlikte plaketlerini sundular.

Söke Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Tülay Sarayköylü, Aydın Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Şükrü Öksüz,  Didim Sanatçılar Platformu Başkanı Hüseyin Zeybek Osmaniye- Yüreğir Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Bekir Dağsever plaketlerini sundular.  ( Şair Bekir Dağsever bu plaketini PTT kargo ile göndermişlerdi.  Bu bana çok anlamlı geldi Şair Dağsever bu plaketle birlikte ufak bir not yazmıştı. Sayın Ali Sarayköylü onun adına bu plaketi bana verdiler ve notunu aynen okudular: 

“Sayın şair dostum Abdülkadir Güler,

   Sanat ve Edebiyat Dünyasında 60. Yılınızı kutlayacağınızı çeşitli basın organlarında öğrendim. Böyle bir günde yanınızda olmayı çok isterdim. Bakmakla mükellef olduğum sevgili anneme baktığım için yanınıza gelemedim. Beni lütfen bağışlayınız. Sanatımızın 60.Yılını kutlar, daha nice yıllara sağlıkla ve mutlulukla ulaşmanızı diliyorum” diye yazmışlardı.    Sevgili şair dostum Bekir Dağsever’e bu inceliğinden dolayı teşekkürler ediyorum. Muhterem annesine de acil şifalar diliyorum.  Tülay Sarayköylü’ den sonra Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği başkanı Şükrü Öksüz kürsüye davet edildi.  Şükrü Öksüz konuşmasında özetle: Abdülkadir Güler’i yakından tanıyorum.  Ben daha ortaokul öğrencisi iken  onun şiirlerini çeşitli dergilerde okuyordum.  Söke’ye geldikten sonra daha yakından tanıma fırsatını buldum.  Onunla Isparta, Kütahya, Simav, Adana, Bursa,  Balıkesir, Eskişehir, Denizli, Aydın, Nazilli, Söke, Didim ve Kuşadası gibi yerlerde yapılan şiir ve kitap günlerinde çoğu zaman birlikte olduk.

Abdülkadir Güler şiir, fıkra, deneme, hikâye, araştırma, inceleme, folklor (halkbilim) ve diğer edebi yazılarıyla Türkiye çapında tanına bir yazarımızdır. Onunla gurur duyuyoruz. Abdülkadir Güler’in Doğum Günü münasebetiyle yazmış olduğum bir şiirimden birkaç dörtlüğü sizlerle paylaşmak istiyorum:

           ABDÜLKADİR GÜLER 

Saygı duydun yıllardır her edebi ürüne

Yıllar yılı olmuştu kitapların sana dost

Yirmiye yakın kitap verdin Türk kültürüne

Usta şair ve yazar Abdülkadir Güler dost

Şölenden şölenlere dostlarınla gezersin

Ne masum bir hayvanı, ne insanı üzersin

Altmış iki yıldan beri yazarsın, çizersin

Usta şair ve yazar Abdülkadir Güler dost

Asla pasif kalmadın, her zaman oldun tez el

Evlendiğinden beri, eşine oldun özel

Manzumelerin kadar nesirlerin de güzel

Usta şair ve yazar Abdülkadir Güler dost  (1)

Şair Şükrü Öksüz bu şiiri okuduktan sonra bir hayli alkış aldı. Elbette ben de bu güzel yorumundan ve şiirinden dolayı teşekkürler ediyor, sağolsunlar, varolsunlar diyorum.   Benim için hazırlanan “ Abdülkadir Güler’in 60. Sanat yılı bir hayli coşkulu geçti. Tüm şiir okuyan ve konuşan arkadaşların ellerine sağlık ve ömürlerine bereket. Darısı dostlar başına… Arkadaşlarımın böyle bir gecesi olursa elbette ben de sevindim.

Uzun yıllar Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde birlikte çalıştığım kadim dostum Yaşar Çağbayır rahatsız oldukları için gelmediler, ancak telefonla beni arayıp tebriklerini sundular. Ben de Sayın Yaşar Çağbayır’ a geçmiş olsun dileğinde bulundum. Söke dışından 60. Sanat Yılı münasebetiyle beni arayan, 60. Yılımı kutlayan, tebrik eden çok sanatçı dostlarım oldu.

Bir kaçını yazmak  isterim: Ankara’dan Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Kültür Çağlayanı sahibi Prof. Dr. Hayrettin İvgin, Halkbilimci Nail Tan, İstanbul’dan Çağrı Dergisi sahibi Fatma Bahar Halıcı, Aydın’dan Birsel Oğuz, Bilge Kağan Oğuz, Manisa –Salihli’den Gönül Eri Dergisi sahibi Gündüz Aydın, Fethiye’den Ünal Şöhret Dirlik, Niğde’den Akpınar Dergisi sahibi İsmail Özmel, Kayseri’den Erciyes ve Çemen dergisi sahibi Âlim Gerçel, Filiz Dergisi sahibi Abdullah Satoğlu, Mardin’den Gazeteci Adnan Avuka, Antalya’dan Güncel Sanat dergisi sahibi Arslan Bayır, Adana’dan M. Demir Babacanoğlu,  Bekir Dağsever, Mansur Ekmekçi,  Kütahya’dan Âşık Yoksul Derviş, Eskişehir’den Muharrem Kubat, Denizli’den Ahmet Çölgeçen, Tekirdağ’dan Necdet Tezcan gibi şair ve yazar dostlarım telefonla, E. Posta ve telgraf ile beni aradılar. Kutlama dileğinde bulundular. Cümlesine kucak dolusu teşekkürlerimi sunuyorum. Beni daha çok duygulandıran ise Adana’dan  şair Bekir Dağsever bana plaket ve bir mektup gönderiyor,  mektubun da   özetle şöyle yazıyor: 

“Sayın Şair Abdülkadir Güler, yaşlı bir annem ve babama baktığım için gelemedim. 60 yıldır Türk Edebiyatına, Türk kültürüne hizmet veriyorsunuz. Bu bir ömürdür.  Sizi yürekten kutlar sağlık ve başarılar dilerim“ diyor.  Ben bu satırları okuyunca inanın gözlerim yaşardı.  Sayın Ali Sarayköylü’ de giriş konuşmasında da bu mektubu okudular. Sevgili vefalı dost Bekir Dağsever’e teşekkür ediyor, anne ve babasına geçmiş olsun diyorum

Sanat ve Edebiyat Dünyasında 60. Yıl Sanat Nasıl Geçti? Gecesi iyi geçti diye düşünüyorum. Başta Söke Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Tülay Sarayköylü Hanımefendi olmak üzere, Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz ve tüm arkadaşlarına, Didim’den gelen Sanatçı Platformu Başkanı Hüseyin Zeybek’e bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Cümlesine sağlıklı günler diliyorum.

Benimle ilgili bu konuda zaman zaman haber yapan basın, yayın mensuplarına, Söke Ekspres gazetesi yazı ailesi ve tüm çalışanlarına ayrıca sonsuz teşekkürler ediyorum…

1- Şükrü Öksüz,  Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.