Fethiyeli Ünal Şöhret Dirlik’e Geçmiş Olsun Diyorum

Bir sempozyum münasebetiyle  Fethiye Belediyesi tarafından   Fethiye’ye  davetli  olarak gitmiştim. Bundan 10 yıl önce şair Ünal Şöhret Dirlik’in 75.Yaş Jübilesi kutlandı. O gün ben de  Fethiye’de idim. 23 Mart 2013 günü sempozyum bildirileri bittikten sonra Fethiyeli eğitimci, araştırmacı yazar Ünal Şöhret Dirlik için Fethiye Belediyesi Kültür Salonunda Sanatta 60. yıl ve 75.Yaş jübilesi Günü bir program düzenlendi… Konuşmacılardan sırasıyla HAGEM Eski Genel Başkanı Nail Tan, HKAK Genel Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Eğitimci şair ve yazar Recai Şahin ve Ünal Şöhret Dirlik yer aldı.

Ünal Şöhret Dirlik’in hayatı, Şiirleri eserleri ve folklor üzerindeki çalışmaları konuşuldu. Nail Tan Konuşmanın bir yerinde Ünal Şöhret Dirlik Türk toplumunu ve Fethiye’yi tanıtıyor, Türk Diline önem ve hizmet veriyor. Milletleri meydana getiren okumuş, aydın evlatları vardır. Milletleri meydana getiren işte bu aydın insanlarıdır. Ünal Şöhret Dirlikte bu aydın evlatlardan biridir. Ekonomik yönden güçlü olan devletler onu koruyan devlet ve hükümetleri de güçlü olur. Ünal Şöhret Dirlik uzun yıllar Türk kültürüne ve Türk diline hizmet etmiştir.

Türk Dil Kurumunun uzun yıllar sözcük araştırmalarıyla hizmet etmiştir. Zaten TDK’n un %80 ‘ni öğretmenlerden oluşuyor. İşte Ünal Şöhret Dirik’te bu aydın ve çalışkan, üretken öğretmenlerden biridir. Ünal Beyin Türk Diline yaptığı hizmetlerinden biri de Fethiye folklor araştırmaları ve Fethiye masallarıdır. O bunları köy köy dolaşarak derlemiş ve kitaplarda yer almıştır. Her memleketin bir delisi vardır. Ünal Şöhret Dirlik’te bir Fethiye delisidir. Edebiyat ve kültür delisi işte o da bu delilerden biridir.

Ünal Şöhret Dirlik, bir çok ödüller almış almıştır bunları hakkıyla almıştır..Hepsinde de alnının teri vardır.Ayrıca Fethiye belediyesi onun adına bir Halk Kütüphanesi açmıştır. Bugün gündüz gezdiğimiz gibi bu kütüphaneye Ünal Şöhret Dirlik adını vermekle Fethiye Belediyesi büyük bir kadirşinaslık örneği vermişlerdir. Sayın Belediye Başkanı Behçet Saatçı’yı bu duyarlılığından dolayı tebrik ediyorum.

Ünal Şöhret Dirlik 1938 yılında Fethiye’nin İncirköyü’nde doğdu. İlkokulu kendi köyünde okudu, daha sonra Aksu Köy Enstitüsü sınavlarına girmiş Aksu İlköğretmen Okulu’ndan mezun olmuştur. (1956-1957). Çeşitli okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Uzun yıllar folklor araştırmalarıyla uğraştı, yazılarıyla çeşitli sanat ve kültür dergilerinde göründü.

Emekli öğretmen yazar Fethiye’nin yakın okul arkadaşı olan eğitimci yazar ve şair Recai Şahin’de Ünal Şöhret’in eserleri ve şiirleri üzerinde konuştu. Ünal Şöhret dirlik yaptığı hizmetlerden dolayı bir çok ödüller almış bunlardan bir tanesi de TDK’ dan aldığı onur ödülüdür. Ünal Şöhret Dirlik benim gibi Fethiye’nin İnciröyü’nden doğmuş ve bugün 75 yaşındadır. 25 Ten ten fazla eseri vardır. Bunların çoğu Fethiye ile ilgilidir. Evli ve altı çocuk babasıdır. Ünal Şöhret Dirlik’in hayatı ve eserleri hakkında Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıf öğrencilerinden Halil Dirmilli tarafından bir okul bitirme tezi hazırlanmıştır.

Ünal Bey fakir bir köy çocuğudur, annesinin adı Hatice’dir. Babası dağlardan kar taşıyarak çocuklarını binbir zorluklarla yetiştirmiş- ve onları okutup hayata hazırlamıştır. Okuma odalarında kitaplar okuyor kendi kendini yetiştirmiş bir öğretmendir.

İlk şiiri Antalya’da yayımlanan ŞELALE Dergisinde yer almıştır, daha sonra şiirler, denemeler, folklorik yazılar ve özellikle Keloğlan masallarıyla Türk halk edebiyatımıza birçok eserler kazandırmıştır.

Eserlerinden bazıları:

Keloğlan, Kel Kız, Sen Şimdi Güneyde, Şiirli Bilmeceler, Fethiye Bilmeceleri, Fethiye’de İnanışlar, Fethiye’de Halk İnanışları, Fethiyeli Gülüyor, İncirköy! İncirköy! Fethiye Atasözleri, Deyimler ve Kargışlar, Fethiye’de Söylenen Maniler, Ey Fethiye Fethiye, Mezar Taşları, Çocuklara Atatürk Şiirleri, Güney Havaları, Masallarımız, Şiirlerde Fethiye, Yüz Görümlüğü- Bilmeceler, Fethiye Dedikleri, Halk Nelere Gülüyor, Ramazan Manileri, Ünal Şöhret Dirlik’in 50 Sanat Yılı, Anılarda Tahir Kutsi Makal, Sanatta 60. Yıl, Ünal Şöhret Dirlik İçin Yazılan Şiirler ve hakkında Selçuk Üniversitesi’nin hazırladığı bir okul bitirme tezi vardır.

Recai Şahin, şiirlerinden örnekler verdi. Daha sonra Prof. Dr.İrfan Nasrattınoğlu Ünal Bey’i anlattı. Ünal Şöhret Dirlik’in bir Halk Kültürü Araştırmaları üyesi olduğunu ve yıllardan beri özellikle Fethiye folklor Araştırmalarıyla uğraştığını ve bu yolda birçok eserler verdiğini ortaya koyduğunu ifade etti. Şairler ve şiirler okuyanlar oldu. Bunlardan örnekler verdi Yurt dışından birçok şairler şiirler okuduktan sonra Türkiye’den Abdülkadir Güler, Birdal Can Tüfekçi, Sadettin Yalçın, Recai Şahin, Cahit Yargıç, Ümmü Gülsüm gibi şairler Ünal Şöhret yazdıkları yazdığı şiirlerden örnekler sundular. Daha sonra Fethiye Belediyesi başkanı Behçet Saatcı, HKAK Genel Başkanı İrfan Ünver Nasrattınoğlu ve FETAV Yönetim Kurulu Üyeleri Ünal Şöhret Dirlik’e birer plaket verdiler. Ünal Şöhret Dirlik’e kutlayıp birer fotoğraf çektiler. Fethiye Belediye başkanı Behçet Saatcı Ünal Şöhret Dirlik’e çağımızın ve Fethiye’nin Dedekort’u unvanıyla tebrik etti…

Kadim dostum  Ünal Şöhret Dirlik, Türk folkloruna  (Halk Bilimine)  hizmet etti. Ona  geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum. sözümü onun için yazdığım ve Fethiye’de yapılan bir  sempozyumda okuduğum bir şiirimle sözlerimi noktalamak istiyorum ve bir kez daha   acil şifalar diyorum:

  ÜNAL ŞÖHRET DİRLİK  VAR

Anadolu’da sağlık, öz yurdumda birlik var

Fethiye’de folklorcu Ünal Şöhret Dirlik var

Hem arıyor, soruyor candan gönül adamı

Yılların kadim dostu, her an gelir selamı

Fethiye’den ses verir, O, bir kültür pınarı

İncirköy’den boy verir, O,bir kültür çınarı

Öğretmenim merhaba, günün kutlu olsun

Yarınların aydınlık, haneniz mutlu olsun

İlim, irfan sahibi yirmi beştir kitabı

Yayında ve basında eksilmiyor hitabı

Allah’ım sen sağlık ver, böyle güzel insana

Örnek bir öğretmendir, hizmet eder vatana

Gururla yazıyorum, aramızda birlik var

Fethiye, İncirköy’de Ünal Şöhret DİRLİK var…(1)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.