Kitaplar Arasında Aşır Tunca’nın / Muhabbet Deryası’ Nı Okurken

Tanrım sana arz etmiştim halimi

Derdimin dermanı şifası sende

Çıkarma karşıma zulmü zalimi

Kalbimin dermanı şifası sende

                     ***

Sensin bana sabretmeyi öğreten

Dillerime zikretmeyi söyleten

Besmeleyle lokmaları çiğneten

Gönlümün dermanı şifası sende

Bu dörtlükleri şair Aşır Tunca’nın yeni şiir kitabından alıntı yaparak sizlere sundum. Aşır Tunca geçen gün bizim Söke’de bir araya geldik.  Daha önce Söke’de kalıyordu. Epey zamandır Kuşadası’nda kaldığını öğrendim.  Yanında gazeteci Hamdi Akgül’de vardı.  Biraz sohbet ettikten sonra hanımının rahatsız olduğunu, Aydın’da bir ameliyat geçirdiğini söylüyordu. Ben de geçmiş olsun dileğinde bulundum.   

Biz böyle biraz söyleşirken çantasından yeni bir şiir kitabı çıkarıp “Sayın Abdülkadir Güler Hocama Sanatının 60. Yılı Anısına armağanım olsun“ diyerek imzaladılar. Kitabı bana verdikten sonra: Sayın Hocam, Sanatınızın 60.Yılı kutlandığını duydum,  böyle bir günde yanınızda olmayı çok isterdim.  Tekrar hayırlı olsun daha nice sağlık ve mutluluk dolu yıllara diyorum “ dedi. Tabi ben de kendilerine teşekkür ettim ve darısı sizlere olsun dedim.  Bu girişten sonra şair Aşır Tunca’nın şiir kitabına dönelim.

Muhabbet Deryası ( şiirler) Söke’de yayın yapan kadim dostum Hasan Hüseyin Yavaşoğlu’nun sahibi olduğu Şafak Ofset Matbaası tesisleri arasında gün ışığına çıkmıştır.  Yayın tarihi 2022 olup dizgi ve sayfa düzeni Yaşar Çağbayır tarafından hazırlanmıştır. Kitabın tertemiz bir baskısı vardır. 124 sayfadan ibarettir. Eserin ilk sayfalarında Yaşar Çağbayır’ın bir yazısı yer alıyor. Y. Çağbayır Aşır Tunca için özetle şunları yazıyor:   

“ O İnce düşünür, dikkatli gözlemler, ayrıntıları fark eder, derin düşünür… En çok da bu yönünü dağlarda yürüyüş yaptığımız zamanlar fark etmişimdir.(…) Şiirlerini okuduğunuzda göreceğiniz gibi o bir halk şairidir. Hece ölçüsüyle yazar” diye vurgular. Ben de aynı görüşteyim. Zaten Aşır Tunca bir halk şairidir.  Aslen Konyalıdır. Konya Anadolu’nun şair ve halk ozanlarının harman olduğu yerdir. Ünlü şair ve Halk Bilim yazarı (folklor) Feyzi Halıcı’nın hemşerisidir. Ne yazık ki şair ve araştırmacı yazar Feyzi Halıcı şimdi yok aramızda. Sırası gelmişken onu da saygıyla ve rahmetle anmak isterim. ( Feyzi Halıcı- Konya 1924-  9 Ekim 2017) Konya’da uzun yıllar Türk şiirine ve Türk kültürüne hizmet etti. Onun çıkardığı Çağrı Aylık Sanat ve Folklor Dergisi halen çıkıyor ve 68 yıldır yayınına onurla devam ediyor. İşte şair Aşır Tunca böyle bir topraktan geliyor. Onun mayasında şiir vardır. Ben de onun bu yönünü takdir ediyorum.

Aşır Tunca bir halk şairidir,  onun şiirlerinde dostluk vardır, muhabbet vardır, sevgi vardır ve aşk vardır.  Bir yerde şiir sevgisini koca halk ozanı Yunus Emre’den de aldığını görüyoruz.  Koca Yunus bir şiirinde:  “ Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim sevilelim / Dünya kimseye kalmaz “  “derken ( 1 )  Aşır Tunca da şunları ozanca yazıyor:

Sevgi haktır, hakikattir

Sevelim hem sevilelim

Sevmek sevilmek sevaptır

Sevelim hem sevilelim

               ***

Sevgiyle çiçek açılır

Âlemlere nur saçılır

Cennete bahçe yapılır

Sevelim hem sevilelim.( s. 12 )

Bu şiir, hece ölçüsüyle yazılmış olup 4 + 4= 8 hecelidir. Zaten şairimizin şiirleri hece ölücüsüyle yazılmış olup daha çok şiirleri 11 hecelidir. Örnek olarak “Muhabbet Yoluna” bir göz atalım:

Aşkın itibari bitmiş özümde

Bıraktım dünyayı dostlar gözümde

Dilim sadeleşti hak var sözümde

Muhabbet yoluna sevdalanınca

                       ***

Dinledim Tunca’ yi şaşırdım kaldım

Dostun sözlerinden ilhamı aldım

Sevda kapısının zilini çaldım

Muhabbet yoluna sevdalanınca ( s.20 )

Şairimiz Aşır Tunca, genel olarak aşk, sevgi, dostluk, arkadaşlık, vatan, millet ve Atatürk gibi konularda yazmaktadır. Şiirlerinde yapıcı ve birleştiricidir. Dizelerinde yakası kirlenmiş sözcük bulamazsınız. Örneğin dost ve dostluğa değer veren A. Tunca “Görürsem Eğer “  başlıklı şiirinde şunları yazıyor:

Dost elinden zehir olsa içerim

Dostun dostluğunu görürsem eğer

Kapısında köle olur pişerim

Dostun dostluğunu görürsem eğer    

                    ***

Dostun bahçesinde pınar olurum

Başına gölgelik çınar olurum

Dosttan ayrılınca yanar olurum

Dostun dostluğunu görürsem eğer. ( s. 32)

O böyle söylerken, gerçek dostlardan söz ediyor. Adı geçen şiirler kitabında 112 şiir vardır. Cümlesini severek okuduğumu belirtmek isterim.   

Şair Aşır Tunca,  1947 Karaağa-Doğanhisar Konya doğumludur.1959-1960 yılı sonunda Karaağa İlkokulu’ndan mezun oldu. 1979-1980 yılı eğitim- öğretim yılında Çumra Cumhuriyet Lisesi Orta kısmını bitirdi. Daha sonra Açık Öğretim Lisesine devam ederek kendi kendini yetiştirmiştir. 1972 yılında PTT’de görev almış uzun yıllar bir PTT memuru olarak onurla göre yaptıktan sonra 1996 yılında emekliye ayrılmıştır. Şiirlerinin bir kısmı ilahi makamında bestelenmiştir. Şiirleri Sarızeybek dergisi, Yeni Söke, Mücadele (Aydın), Güzelhisar (Aydın) Kıroba (Aydın), Hürsöz (Aydın), Söke Ekspres gazetesi,  Anadolu’nun değişik bölgelerinde yayımlanan çeşitli yerel gazetelerde şiirleri yayımlamış olup birçok da çeşitli Antolojilerde yer almıştır.  Daha önce Umut Çiçekleri ( 2005) ve Şiir Şiir Söke (2018), adlı iki şiir kitabı daha çıkmıştı. Şairimiz Aşır Tunca evli ve üç çocuk babasıdır. Halen Kuşadası’nda oturmaktadır. Aşır Tunca’yı bu eserlerinden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.    

1-  Yerli ve Yabancı Gözü ile Yunus Emre ( Araştırma, İnceleme )  Abdülkadir Güler, İzmir 1992

2-  12, 20 ve 32 / Nolu şiirler Aşır Tunca’nın adı geçen şiir kitabından alınmıştır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.