Kitaplar Arasında: Hüseyin Zeybek Ve Şiirleri Üstüne

Hüseyin Zeybek Aydın Didim’de oturan, sanatımıza değer veren bir şairdir. Geçenlerde 13 Ocak 2024 günü akşamında Oba Pastanesinde “Sanat ve Edebiyat Dünyasında 60 Yıl Nasıl Geçti” benimle ilgili yapılan şairler buluşmasında Hüseyin Zeybek ta Didim’den gelmişti. Bana yeni şiir kitabını imzalı olarak armağan ettiler. Kitabı imzalarken” Sevgili Hocam, kitabım için bir şeyler yazarsanız sevinirim “dediler. Öncelikle şair dostum Hüseyin Zeybek’e bu nazik davranışından dolayı teşekkürler ediyorum.

Şair Hüseyin Zeybek,1953 yılında Burdur / Gölhisar Kargalı Köyünde doğmuş, şiire çocuk yaşlarda başlamıştır. 1995 yılından bu yana Dirim’de yerleşmeye karar vermişlerdir. Daha önce “Borana Karıştın”  ve daha sonra “ Bir Dağ Masalıydı Sevdamız” adlı şiir kitapları yayınlanmıştır. Şairimizin bu 3.cü kitabı “Zülüflerin Telinden” (şiirler) adını taşıyor. Eser İstanbul’da Tunç Yayıncılık yayınları arasında çıkmış olup, birinci baskısı Ocak 2019 yılında okuyucularına merhaba demiştir.  Kitabın tertemiz bir baskı vardır ve 196 sayfadan ibarettir. Eserin Yayın Danışmanı D. Günay Demirel, Hazırlık Tasarımı: Mehtap Öztürk ‘tür. Kitaba bir hayli emek vermişlerdir. 

Hüseyin Zeybek, aşkı, sevdayı, yalnızlığı, dostluğu seven bir insandır. Onunla zaman zaman Aydın, Söke, Nazilli ve Didim gibi yerlerde yapılan şairler buluşmasında ve Şiir, Kitap Günlerinde bir araya geliyoruz. Eserin giriş bölümünde Hüsnü Sönmezer şunları yazıyor: “ Hüseyin Zeybek Bir şiirinde şöyle diyor:

“Yaralı Ceylan gibi dağda gezerim

Gönül dünyamı yazanım gelsin

Ahu zar ile bağrım eserim

Gönlüyle yüreğim kazanım gelsin”.

Diyerek halk âşıklarını andıran bu güzel deyişi ile gönülleri fetheden bu değerli insanı daha yakından tanıma fırsatını buldum” diyor.  Kitabının editörlüğünü de Sayın Hüsnü Sönmezer yapmışlardır. Ellerine, yüreklerine sağlık diyorum.

Şiirlerinde kimi zaman Dadaloğlu, kimi zaman Karacaoğlan’ı hatırlatan dizeler gözüme çarpıyor.  Dedim ya Hüseyin Zeybek bir aşk şairidir. “Ağladı”  başlıklı şiirinde Karacaoğlan gibi dile geliyor:

Gönül duygularım coşup çağlarken

Bülbülün yandığı güller ağladı

Ecel yollarımı koşup bağlarken

Aşığın sözünde diller ağladı.

Dereler çağladı döndü ummana

Yardan ayrılınca döndüm gümana

Sevda melekleri uydu fermana

Mecnun’un gezdiği çöller ağıladı.

Şair Hüseyin Zeybek’in “ Ahu Gözlüm” şiiri de yabana atılmaz. Su deyişinde de Âşık Emrah’ı, Âşık Veysel’i anımsatan dizeler okuyoruz.

Ahu gözlerini sevdiğim dilber

Gelip geçtiğin yollar öğünsün

Aşınmasın ayak bastığın yerler

Beline dolanan kollar övünsün

Aynından gerdana ter dökünce

Gözler o terleri bakıp görünce

Güzel bakışına hayran olunca

Bana hayran olan gözler öğünsün. (sayfa: 10)   

Şair Hüseyin Zeybek şiirlerini bir Zeybek coşkusuyla kaleme alıyor.  Şiirlerinin bir kısmı ölçülü ve düzgün hecelidir, bir kısmı da serbestçe yazıyor. Yukarıda verdiğim örneklerde 6+5= 11 heceli olarak yazdığını görüyoruz. Şairimizin şiirlerini Anadolu’da yayımlanan birçok sanat ve kültür dergilerinde örneğin Aydın Efesi, Sarızeybek, Bizim Ece gibi dergilerde ve Aydın Güzelhisar,  Söke Ekspres Dedim’in yerel gazetelerinde ve Aydın’da binbir emekle çıkardığı Aydın Efesi dergisinin sahibi Şükrü Öksüz’ün hazırladığı Antolojilerde şiirlerini görüyoruz.  Ayrıca Hüseyin Zeybek’in tanınmış besteciler tarafından da birkaç şiiri bestelenmiştir. Şairimiz Hüseyin Zeybek yalnızlığını, aşkını, sevgilerini ve acılarını, insanlara karşı olan dostluk ve kardeşliğini anlatmaya çalışıyor.  Bir yerde o bir aşk ve sevda şairidir.

Severek okuduğum ve altını kırmızı kalemle çizdiğim şiirlerinden bazıları:  Acem Kızı ( s. 7),Ağladı ( s.9), Ahu Gözlüm (s. 10), Anne ( s12), Aşk Yarası( s.14),Babam İçin (s17), Gülen Gözlerin (s.68), Öğretmenim( s.106), Sevdalı (s.114) gibi şiirlerini severek ve duyarak okuduğumu belirtmek isterim.

Sözün özü, Şair Hüseyin Zeybek şiir yolunda ağır ağır ve sevgiyle, aşkla şiir yazıyor.  Şiirlerini özellikle ölçülü ve hece ile yazarken biraz daha kendisini yormasını, acele etmemesini dileriz. Çünkü şiir sabırla ve aşkla yazılır.  Bir ara Ankara’da ( 1975 ) şair ve yazar Halil Soyuer (D. 04 Ocak 1921- Ö. 17 Ocak 2004)  ile şiir konusunda konuştuğumuz bir saate şöyle diyordu:  “Şiir kolay kolay yazılmaz, şiir yorulmadan,  terlemeden ortaya konulmaz ” diyordu.  1970 yılında yayınladığı “Dicle Köprüsü ) adlı şiir kitabının önsözünü Halil Soyuer yazmıştı. Sırası gelmişken bu değerli şair ve yazarımız Halil Soyuer’i saygıyla ve rahmetle anıyorum.

Şair dostumuz Hüseyin Zeybek’i bu çabasından dolayı gönülden kutluyor başarılarının devamını diliyorum. Öğretmenler için bir şiir yazmış. Biraz da kendimi bu satırların arasında buldum. Çünkü ben de bir öğretmenim. Bozkırların öğretmeni. 1964 - 1980 yılları arasında dağ köylerinde öğretmenlik yaptım. Şair Hüseyin Zeybek beni o günlere götürdü.  Alileri, Mehmetleri, Hatçeleri, Kezbanları, Ayşeleri, Fatmaları,  İncileri ve Zeynepleri bir kez daha hatırladım. O günler ne denli güzeldi… Bir kez daha dünyaya gelirsem öğretmen olmayı tercih ederim. Sözümü O’nun bir şiiriyle bağlamak istiyorum:

  ÖĞRETMENİM

Sen mayıs yağmurları kadar bereketli

Sen sarı başaklar kadar büyüksün

Mavi gözlü dev kadar büyük

Çünkü sen O’nu öğretensin

Sen ilim savaşının savaşçısı

Sen Atatürkçülüğün en güçlüsü

Sen gönlümüzün yegâne ülküsü

Sen bozkırların yanık türküsü   

Ülkene can vermek için can verensin

Öğretmensin sevda kokarsın

Bir koyunun kuzusu kadar bize yakınsın

Çünkü sen bir başöğretmensin

Yazmayı, sevdayı sende öğrendik

İnsanlığı, kardeşliği, yavukluyu sende bildik

Memleket devrimini senle gördük

Çünkü sen bir ülkü başöğretmensin.

Hüseyin ZEYBEK

Zülüflerin Telinden ( şiirler )

Tunç Yayıncılık - İstanbul Ocak 2019

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.