Aristoteles

Hadi bu sefer yazımıza Anadolulu olduğumuzu kullanarak ünlü filozof Aristotales`in M.Ö. 347-344 yılları arasında Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kıyısında bulunan antik bir liman kenti olan Assos`ta yaşadığını buradada felsefe okulu kurduğunu belirterek başlayalım. Assos, Aristoteles’in yaşamının en önemli evrelerinden birini geçirdiği, evlendiği, çocuk sahibi olduğu, gymnasiumda (yüksek okul) ders verdiği, ideal devlet anlayışı ve siyaset üzerine ünlü yapıtı Politika’nın ilk çalışmalarına başladığı yerdi.

Aristoteles, Yunanistan’ın kuzeyinde bugünkü Selanik yakınında yer alan küçük bir kasaba olan Stagira’da M.Ö. 384 yılında doğdu. Aristoteles’ın babası Nicomachus, Makedon kralı II. Amyntas’ın doktoruydu. Aristo’nun babası öldükten sonra, Aristo’nun ablası Arimnest’nin eşi Proxenus`un gözetimine verildi. Aristoteles 17 yaşına geldiğinde, Proxenus onu yüksek öğrenim görmesi için Atina’ya gönderdi. Aristoteles Atina’nın önde gelen öğrenim kurumu olan Platon’un Akademisi’ne kaydoldu. Buradaki eğitim hayatı boyunca doğa ve evren bilgisi, matematik, coğrafya, ahlak öğretisi gibi konularda dersler almıştır.

Eğitim hayatı sonrasında Atina-Assos-Midilli`de çalışmalarına devam eden Aristoteles M.Ö. 342 yılında tekrar Atinaya dönerek burada bir okul açmıştır. Bu sıradada Makedonya kralı II. Philippos`tan o dönemde 13 yaşında olan oğlu İskender`e ders vermesi için bir davet almıştır. Aristoteles topumu yönetecek olan kişilerin eğitimli olması gerektiğine inanıyordu. Bu düşünceye küçük bir parantez açalım: Günümüzdede toplumların geleceği için hayati karar verecek yöneticilerin her yönden donanımlı olması gereklidir ki Aristotales bunu yaklaşık 2400 yıl önce öngörmüştür. Geri kalmış ülkelerdeki en önemli sorunlarından birisi bilgi-birikim bakımından eksik olan şahısların yönetici pozisyonda olup kilit kararlar vermesidir. Yine asıl konumuza dönecek olursak; 13 yaşındaki Büyük İskenderi eğitmesi için teklif alan Aristo bu teklifi kabul etmiş, böylece yedi yıl boyunca Büyük İskender`in öğretmeni olarak bu süreç içersinde siyaset felsefesine dair hükümdarın görevleri ve yönetim sanatı gibi konuları içeren alanlarda İskendere dersler vermiştir. Bu derslerin fikir alışverişi ve derin tartışmalar şeklinde yapıldığı bilinmektedir. Bu derslerin sadece siyaset felsefesi alanıyla sınırlı kalmadığı örneğin çağının edebi bir şaheseri olan Homeros`un eserlerininde ele alındığı ifade edilmektedir.

Aristoteles akılcı yaklaşımı ve bilimsel görüşleriyle felsefede gerçekçiliğin “Baba”sı ve mantığın öncüsü kabul edilir. O gördüklerinin notlarını ve kayıtlarını alarak, dünya hakkında ayrıntılı gözlemler yapmayı severdi. Aristoteles, biyoloji hakkında bilgi edinmek için epey çabalamıştır. Farklı hayvan türlerini farklı gruplara ayıran ilk kişi Aristoteles`tir. O farklı hayvan parçalarının çizimlerini yapmış ve farklı organların işlevlerini belirlemeye çalışmıştır.

Aristoteles’e göre gerçek olan varlıklar, elimizle tuttuğumuz ve gözümüzle gördüğümüz varlıklardır. Bilimin görevi ise tek tek varlıkları gözlenmleyerek onları sınıflara ayırmak, bu sınıflandırma vasıtasıyla sistemlere yüklemektir. Bu düşüncesiyle Aristoteles, antik Yunan dünyasında sistematik/metodik çalışmayı ortaya koyan ilk düşünürdür. Aristoteles ayrıca ilerki dönemlerde Hristiyan skolastik felsefesi ve Orta Çağ İslam felsefesi için önemli adımların başlangıcınıda yapmıştır. Önde gelen islam düşünürleri olan İbn-i Rüşd, İbn-i Sina, Gazali, Farabi Aristoteles`ten etkilenmiştir (Skolastik felsefe: Aklı vahiy doğrularıyla uzlaştırarak, Hıristiyanlık anlayışını anlaşılabilir kılmaktır. Bu dönemde amaç yeni bir şey bulmak değildir).

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dr. Cem Günay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.