Söke Halkı Adına Soruyorum! (1)

Sayın Belediye  Başkan Adayı,

Ben sizden değilim, diğerlerinden de değilim. Ben, başkan olduğunuzda  Söke’yi kimlerle ve nasıl yöneteceğinizi, Söke’de yaşayan bizlerin yaşamını kolaylaştıracak, hani sık sık kullanılan söylemiyle ‘’projelerinizi’’ öğrenmek isteyen bir  seçmenim.

Seçim meydanlarında, sosyal medyada , televizyon programlarında adaylarca  çokça dillendirilen ve sizlerinde kullandığınız veya itiraz etmediğiniz.’’ Sosyal ,katılımcı ,halkçı, demokratik,’’yerel yönetim anlayışınızı ve görüşlerinizi  bizimle paylaşmanızı isterim. 

Çünkü sosyal, katılımcı, demokratik ve halkçı belediyecilik anlayışının,  klasik belediyecilik (köprü, park, yol, kanalizasyon yapma, çöpleri toplama vb.) anlayışından  farklı  bazı özellikleri olsa gerek.

Her ne kadar da, 31 Mart Yerel Seçimlerini yalnızca yerel seçim olarak kalmayacağı, ülkemizin geleceğinin yeniden şekillenmesinde de rol oynayacağı   siyasetin ortak kanaati ise de, Ben ve benim gibi düşünen yüzlerce   Sökeli seçmen adına  yerel  yönetimle ilgili konularda sorularımla  görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

Örneğin, yapılacak işlere dair kararları  klasik belediyecilik anlayışıyla 28+3 = 31 kişilik belediye meclisi  ile mi ?  Yoksa halkçı , sosyal ve demokratik belediyecilik anlayışının gereği  yönetiminde halkın söz sahibi olacağı‘’ KENT MECLİSLERİ ‘’oluşturarak, yapılacak işlerle  ilgili  kararlar alınmadan önce ,mahalle sakinleri tarafından seçilmiş mahalle temsilcileri, tüm mahalle muhtarları ,belediye sınırları içerisinde örgütlü memur ve işçi sendikaların  temsilcileri, kadın örgütleri emekli sendikaları temsilcileri  , oda temsilcileri, yöre ve köy dernekleri temsilcileri, kültür sa-nat ve spor kuruluşları temsilcilerinin katılacağı toplantılarda tartışılarak  ve tarafların görüşleri alındıktan sonra  karara bağlanarak uygulamayı düşünür müsünüz ?

Belediye başkanı  olduğunuzda  belediyede , işçi veya memur statüsünde çalışan personelin ücret ve sosyal haklarını iş kolunda yetkili sendikalarla toplu iş sözleşmesiyle  belirlemeyi  düşünür müsünüz?

Belediye başkanı olduğunuzda belediyede çalışan  kadrolu veya sözleşmeli statüsünde çalışan personele karşı  hiçte insani olmayan , etiğe aykırı,düşmanca tutum   diye tanımlana bilecek  mobbing  uygulamalarına asla başvurmayacağınıza ve müsaade etmeyeceğinize söz verir misiniz?

Belediye Meclisi toplantılarını biz Sökelilerin takip etmesi için belediye internet sitesinden canlı olarak yayınlanmasını düşünür müsünüz?

Belediye bünyesinde  bulunan LİMA gibi  işletmelerin ve şirketlerin  kar amacı gözetmeden  çalı-şanlarına , biz Sökelilere,  kentimize gelecek olan misafirlere daha  kaliteli ve ekonomik hizmet sunmalarını düşünüyor musunuz ? Projeniz var mı?

Sayın aday,bir sonraki yazımda   Söke de yaşayan biz kent sakinlerinin karşılaştığımız   sağlık,eğitim,ulaşım,beslenme,konut,sosyal yardımlar ve çevre sorunları ile ilgili sorularla sorunlarımıza yaklaşımınızı öğrenmeye çalışacağım. Başarılar dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Kamiloğlu - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.