Çanakkale Zaferi’nin Dünya Tarihindeki Önemi

BİR YOLCUYA

Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın,

Bu toprak bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver,  bu sessiz yığın,

Bir vatan kalbinin attığı yerdir!..

Bu ıssız, gölgesiz yolun solunda,

Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda,

İstiklal uğrunda, namus yolunda,

Can veren Mehmet’in yattığı yerdir!...

               Necmettin Halil ONAN (1908- 1968)

Bu dizelerin  şairi Necmettin Halil ONAN’ dır.  Kahraman Mehmetçiklerimiz bu duygu ve düşüncelerle gözlerini kırpmadan vatan uğruna şehit olmuşlardır.

Bu yıl Çanakkale Zaferinin 109 yılını kutlamanın gururunu milletçe yaşıyoruz.  Bu büyük Zafer milletimize kutlu ve mutlu olsun. Çanakkale Savaşlarında yaklaşık 252 bin kahraman Mehmetçiklerimizi kaybettik.  Başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak silah arkadaşlarıyla birlikte tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Mekânları cennet olsun. Bu vatan onlara minnettardır.

Çanakkale Savaşlarında ordularımız yedi düvele karşı canla, başla savaşmışlardır. Bin bir zorluklar içinde düşmanlara geçit vermediler. Düşmanlar geldikleri gibi gittiler.

Kahraman Türk ordusunun büyük bir zafer kazandığı Çanakkale Savaşının Dünya tarihinde olmuştur. Bu etkileri aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

1-Birinci Dünya Savaşı üç buçuk yıl daha uzun sürmüştür.

2- Osmanlı Devleti yenilmeyip, savaş dışı kalmayınca büyük bir manevi güç kazanmıştır. Bu manevi güç Türk ulusunun İstiklal Savaşı gibi büyük bir savaşta başarılı olmuştur.

3-Çanakkale ve İstanbul Boğazları yoluyla İngilizlerden yardım bekleyen Rus Çarlığı amacına ulaşamamıştır. Bu amaçla Rusya’da Çarlık idaresi yıkılmıştır.

4-Çanakkale’de yenilen İngilizlerin Müslüman Sömürgeleri üzerinde itibar ve otoritesi sarsılmıştır. Nitekim Hindistan, Müslümanları, Pakistan ve Bangladeş başta olmak üzere uzak Doğudaki Müslüman toplulukların da bağımsızlık meşaleleri birer birer yakılmıştır.

5-Fransız ve İtalyan sömürgelerinde de bağımsızlık ümidi güçlü biçimde uyanmış ve sonraki dönemlerde Afrika’da müstakil Müslüman devletlerinin de bağımsızlıklarının da elde etmesine neden olmuştur.

6-Çanakkale Savaşları sonucu İngilizlerin politikasını da etkilemiştir. Savaşın baş mimarı Churchill ( Çörçil ), siyasi etkisini, saltanatını yitirmiş ve politika sahnesinden silinmiştir.

7-Batı Dünyası kahraman Türk Milletinin varlığını, dünya üzerindeki yerini bir kez daha anlamaya ve Mehmetçiğin bütün maddi imkânsızlıklarına rağmen her tehlikeye karşı var gücü ile savunma yapacağına dair inandırmıştır.  Bundan dolayı batı dünyası bir daha Mehmetçikle karşı karşıya gelme cesaretini gösterememiştir.

8- “ Anzak” adını alan Yeni Zelandalılar, Avustralyalılar  -Çanakkale Savaşları nedeniyle ve bu savaşlar sayesinde bir millet olma bilincini kazanmışlardır.

Atatürk’ün, Çanakkale’ye ta başka dünyalardan bizi vatanımızdan kovmak için gelmiş, dövüşmüş, ölmüş, öldürmüş, bu olaya kadar tanımadığımız ve düşman dediğimiz Anzaklar ( Avustralya-Yeni Zelanda) için şöyle diyordu:

“Bu memlekette kanlarını döken ve hayatlarını kaybeden kahramanlar!

Şimdi burada bir dost ülkenin toprağında yatıyorsunuz. Huzur içinde uyuyunuz. Bizim için, burada koyun koyuna yatan Mehmetçiklerle Johniler arasında bir fark yoktur. Siz uzak diyarlardan, evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı siliniz,

Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra bizim de evlatlarımız olmuşlardır.  Müsterih olunuz… (1)                                              Gazi Mustafa KEMAL

Çanakkale Savaşları Dünya tarihi bağlamında önemi çok büyüktür. Onun için Çanakkale’ye geçilmez demişlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Çanakkale Savaşlarında Türk’ün varlığını cümle âleme gösteren başta Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyor, mekânları cennet olsun diyorum. Çanakkale Zaferinin yüce milletimize 18 Mart - 109 yılı kutlu olsun.

1-  Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı( Gezi, Araştırma, İnceleme) Abdülkadir Güler 3.baskı- 2013

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.