Söke Halkı Adına Soruyorum! (4)

Sayın Belediye Başkan Adayı,

Biz Sökeliler olarak 31 Mart günü sandık başına gittiğimizde sizlere oy verebilmemiz için sizi diğer adaylardan faklı kılan kentimizin yaşamıyla ilgili projelerinizi duymak istiyoruz. Önceki yazılarımda (mektuplarımda) birçok konuya değinmiştim. Eksik kaldığını düşündüğüm ve beklentimiz olan bazı beklentilerimizle ilgili soru ve sorunları kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Kente yaşayan farklı sosyal yaşam kesimlerinin eşit yurttaşlık temelinde desteklenmeleri gerekir. Kentin çeperlerinde yaşayan, Örnek: Romen yurttaşların sorunları (barınma, eğitim, ulaşım ve günlük ihtiyaçlarını karşılama) ile ilgili  özel bir planlama yapılmalı. Kent merkezi dışında yaşayanların kente ulaşımı için özel önlemler alınmalıdır. İhmal edilmiş mahallere öncelik tanınmalı.

Yaşlılar için özel programlar geliştirilmeli, sağlıklı yaşamanın koşulları yaratılmalıdır, ihtiyaç sahipleri gerekirse koruma altına alınmalıdır.

Kullandığımız suyun her türlü kirlenmeden arındırılarak sağlıklı ve ekonomik biçimde evlere ulaştırılmalı. Kente yaşayanlar paketlenmiş sulara mahkum edilmemeli.

Kent içi ulaşım hak olarak bakılmalı yaşlılar ve öğrenciler, görev gereği araç kullanması gereken kamu çalışanları için ayrıcalık tanınmalı. Emekliler için sosyal projeler geliştirilmeli.

Engelliler için özel sosyal hizmet uygulamaları geliştirilmeli, çalışmayan engelliler kamu hizmetlerinden ücretsiz yararlandırılmalı.

Yerel yönetimlerin asli görevlerinden olan sağlıklı ve güvenli yapı üretim ve denetimi ticari bir alan amacıyla özele devredilmemeli yerel yönetimlerin mimarlık ve mühendislik alanı güçlendirmeli.

Yurt dışına gittiğimde karşılaştığım bir yerel yönetim uygulaması ‘’aile restoranları’’ detayına girmeyeceğim köylerde –beldelerde  kurulan yerel yönetim destekli işletmeler. Köyden kente göçü engelleyen, kentte yaşayanı doğal yaşam ortamıyla buluşturan bir uygulama.

Yasal olarak yerel yönetimlerin görevlerinden olan sağlık hizmetlerinin kente yaşayan tüm kesimlere eşit ve kolay ulaştırılmasının sağlanmalı.

Sayın Başkan Adayı,

Yerel  yöneticiler öncelikle ‘’halkın temsilcileri ‘’olarak karşılaşacakları her türlü plan ve projelerde  Sökelilerin çıkarlarını korumalı  kentin geleceğine zarar verici plan , proje  ve uygulamalara  karşı çıkmalıdır.

Biz sizden ve diğerlerinden de olmayan seçmenler olarak yaşadığımız kentle ilgili yaklaşımlarınızı izleyerek  31 Mart günü seçmen irademizi sandığa yansıtacağız. 

Hepinize başarılar dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Kamiloğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.