E. Öğretmen Av. Mustafa Genç’in Ardından

En zor yazdığım yazı bir arkadaşımın, bir dostumun ölümünden sonra yazı yazmaktır.  Yazmadan da edemiyorum. Ağabeyim olarak tanıdığım ve saygı duyduğum Sayın Mustafa Genç’i 10 Mart 2024 günü mübarek ramazanın başında kaybettik. Önemli bir kültür adamı E. Öğretmen Mustafa Genç 93 yaşında iken aramızdan ayrıldı. Aradan aşağı yukarı 15 gün geçti, acı hâlâ yüreğimde yanıyor.

M. Genç 03.03.1932 Aydın’ın Söke ilçesinde doğmuş, ikisi kız dört evlat babası idi. E. Öğretmen, Av. Mustafa Genç Diyarbakır Erkek İlköğretmen Okulundan mezun olmuştu (1952). Ben de aynı okuldan 1963-64 Eğitim- Öğretim yılında mezun oldum. O benden 12 yıl önce mezun olmuştu. Bundan dolayı karşılıklı olarak birbirimize karşı sevgi ve saygı dolu bir ilgimiz vardı.  Ben onu bir ağabey olarak biliyorum.

Öğretmen- Av. Mustafa Genç, Söke’de yaşayan İz Bırakan Öğretmenlerimizdendi.  Söke’de İz Bırakanlar Araştırma, İnceleme, Biyografi- 2017) baskılı kitabımda onun için şunları yazmışım. Bir kısmını özet halinde sunuyorum:

Öğretmen okullarının kendine özgü bir işleyişi vardı. O benden aşağı yukarı 12 yıl önce mezun olmuştu. Zaman zaman bir araya gelir Diyarbakır’dan öğretmen okulu anılarımızdan hep söz ederdik. Öğretmen olduğu halde Ankara Hukuk Fakültesinde de kaydını yapmıştı.  Söke’de yaşayan ve 1956 yılında kaydolduğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne erken evlendiği için devam edemeyen Mustafa Genç,1998 yılında çıkan aftan yararlanarak devam ettiği okuldan 83 yaşında iken mezun olmuştu. Anılarında söze derken: “Kahve ve sokak kültürüm olmadığı için geldim hukuk tahsili yaptım. Ailemde destek verdi. Kendilerine teşekkür ederim. Bu arada “yapamazsın edemezsin” diyenler de oldu. Sağlığımız, yaşımız müsait olursa meslekte faaliyet gösterebiliriz. İdeallerim ise yine okumak yine çalışmak, yine topluma hizmet vermektir” dedi. Bunları söyledikten sözlerine devam etti.  Yüzde 90 görme özürlü olduğum için okumak için zor günler yaşadım. Bu durumu genç arkadaşlarım takdirle karşıladılar, onlara daima çalışmalarını çok okumalarını tavsiye ettim. Gençlerin önlerinde güzel yıllar vardır. Bu yılları değerlendirmelerini isterim...

Mustafa Genç’in kızı Fatma Neval Genç ise, ailemizdeki herkesin eğitime çok büyük destek verdiğini belirterek  “babamız bizi okuttu, mezun etti, bizde şimdi babamızı mezun ediyoruz. Kendi görme engelli olduğu halde çalıştı ve başardı” dedi.

Mustafa Genç, aynı zamanda araştırmacı bir yazar ve bir de şairdi. Yaklaşık 15 yıldan fazla Yeni Söke gazetesinde Söke’nin Tarihi, Söke’nin Milli Mücadeledeki Tarihi ve Önemi, Söke’nin Coğrafyası, Söke’nin dünü ve bugünü gibi konularda yazılar yazdı. Ayrıca 27 yıl Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Yunancayı, Osmanlıcayı da çok iyi biliyordu.1971- 1974 yılları arasında Yunanistan Dedeağaç vilayetinde öğretmenlikte yapmıştı. Söke Tarihi, Söke Coğrafyası dışında bir ara  “ Şoförün El Kitabı “ adı altında bir kitabı yayımlandı. Bu kitap Söke Şoförler ve Otomobilciler Derneği tarafından basımı gerçekleşti (1996). Ayrıca sevgili evladı tarihçi yazar İsmail Caner Genç’in hazırladığı koca devasa 3 ciltlik kitabında da Mustafa Genç’in emeği vardır. Hatta 3. Cilt İsmail Caner Genç ile birlikte hazırladılar.

· Söke Bir Güzel Anadolu - I (2018)  621 sayfa

· Söke Bir Güzel Anadolu - II  (2018) 544 sayfa

· Söke Bir Güzel Anadolu - III (2019)  586 sayfa

Bu her üç kitapta Söke’yi dünden bugüne anlatan en güzel kaynak kitaplardan biridir. Okunmasına ve incelenmesine yarar vardır.

Kitabın arka kapağında İsmail Caner Genç’in şu sözleri not almaya değerdir: Kadim bir şehrin değerini bilmek, yaşanan toprakları tanımakla, geçmişi öğrenmekle olur. Sahip olunan değerlere değer katmak gönüldeki sevda ile başarılır.

Söke Sevdalılarına selam olsun…     

Eğitimci, Av. Mustafa Genç, hayırlı bir aile reisi idi, sevgi dolu bir baba, mesleğinde olsun veya yazılarından olsun birçok teşekkür ve takdir almıştı. Çalışkan ve başarı dolu bir öğretmendi. 83 yaşında iken bir hukukçu olarak avukat oldu, onun bu durumu gençlere örnek olmalıdır. (1)

Sevgili Sayın Mustafa Genç bir ara Yeni Söke gazetesinde benim için bir yazı yazmıştı.  Onun unutulmaz anısına bu yazıdan bir iki cümleyi sizlerle de paylaşmak isterim.

“Sayısız kültür organizasyonunda isim yapmış, sayısız takdirname, teşekkür almış ve plaketlerle ödüllendirilmeye hak kazanan Sayın Abdülkadir GÜLER ile ben Türkiye’de isim yapmış çok değerli öğretmen ve öğrencileriyle unutulmayacak olan Türk Eğitim ve Öğretim tarihine hizmet vermiş Diyarbakır Öğretmen Okulu mezunuyuz. 19 Mart 2001 tarihli Yeni SÖKE gazetesinde Sayın Abdülkadir GÜLER’in  ( ZAM GELİYOR)  başlığını taşıyan isimli şiirini okudum.  Sosyal yapımızın bu günkü yaşayış sırrını açıklayan bundan başka şiirin yazılamayacağına inancım var. Yedi yıldır Yeni Söke gazetesinde “Kültür ve Sanat” sayfasını titizlikle yönetiyor. Bu çalışmaları yanında şiir, deneme, hikâye, biyografi, folklor, röportaj (Halk Bilimi) gibi geniş kapsamlı konularda eser veren Abdülkadir Güler için bir şeyler yazayım dedim.  Bundan dolayı Sayın Güler’i yürekten kutluyorum. ( Mustafa GENÇ, Yeni Söke gazetesi 21 Mart 2001 (2).

Değerli eğitimci, yazar Av. Mustafa Genç, son birkaç ayda bir hayli rahatsızdı. Onunla en son 24 Kasım münasebetiyle 27 Kasım 2023 günü 100 Öğretmene Ahde Vefa bağlamında Amerikan Kolejinde etkinliği yapıldı. Bu toplantıda bir araya geldik. Toplantıda öğretmenlik mesleğiyle ilgili bir konuşma yaptı. En son görüşmemiz o gün oldu… 

Evet, Eğitimci yazar ve Avukat Mustafa GENÇ 10 Mart 2024 günü aramızdan ayrıldı. O her zaman eserleriyle aramızda onurlu bir şekilde yaşayacaktır. Sayın GENÇ ailesine başsağlığı ve sevgili ağabeyim olarak sevdiğim ve saydığım Av. Mustafa GENÇ’ e Allah’tan rahmet diliyor ve sözlerimi biri iki şiiriyle bağlamak istiyorum:    

           DEĞİRMEN

Bu sakalım, Değirmende ağardı…

Dağlardan, derelerden oluğuna gelir, sular

Değirmenim döner tıkır tıkır her sabah, akşam

Katar, katar merkeplerle, öbek, öbek çuvallar

Götürülür fırınlara, mis kokulu unlar.

                               xxx

SÖKEDE TENEKECİ LERİMİZ

Çeşme, Sokak, Saraçlar Dip Han Uzun Çarşıda

Yıllarını verdiler bıkmadan, usanmadan

Ellerinde havya, lehim, nişadır, pergel

Tenekeyi işlediler, alın teri emekle

Sabri, Nuri, Yunus, Hayrettin, Ali Rıza Ustalar

İsimlerini yazdılar Söke’nin tarihine. ( 3 )

                                                Mustafa GENÇ

1-Söke’de İZ Bırakanlar (Araştırma, İnceleme, Biyografi)  Abdülkadir Güler, Söke 2017

2- Yeni Söke Gazetesi, Mustafa Genç, 21 Mart 2001

3-Söke Bir Güzel Anadolu / Söke Etnografyasında Meslekler ( Cilt: 33 ), Mustafa Genç, İsmail Caner Genç,  Ödemiş-İzmir 2019

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.