Bu Dünyadan Fethiyeli Ünal Şöhret Dirlik Geçti

Fethiyeli araştırmacı şair ve yazar Ünal Şöhret Dirlik’i  ne yazık ki kaybettik aziz dostlarım.( 7 Nisan 2024). Son birkaç aydır  görüşemiyorduk. Hasta olduğunu öğrendim. Telefonla aradım bir türlü görüşemedik. Hasta olduğu için  yanıt veremiyordu. Türk edebiyatı bir çınarını  daha  kaybetti. Üzüldüğümü belirtmek isterim. Saygıyla  ve rahmetle anmak isterim.Fethiye’de büyük bir boşluk bıraktı.  Ünal Şöhret Dirlik  Türk edebiyatı coğrafyasında   unutulmaz bir değerdi.  Onun anısına  bir şeyler yazmak istedim.

Böylesine aziz  vefalı    bir dostu  unutmak mümkün değildir. Onunla  yarım asırdan fazla  bir dostluğumuz vardı. Şiir ve   değişik sanatsal yazıları Tarla, Defne, Yeni Defne, Ajans Türk,Türk Edebiyatı Çağrı, Türk Folkloru Araştırmaları, Türk Dili  Gülpınar,  Sevgi Yolu, Bizim Ece, Kültür Çağlayanı, Gönül Eri gibi dergilerde yazılarımızla çoğu zaman  bir araya geliyorduk.  Yine Türkiye genelinde Denizli’de, Aydın’da, Nazili’de, Söke’de, Bodrum’da, Burdur’da  ve Fethiye’de yapılan  Şiir ve Kitap günlerinde  bir araya geliyorduk. Sanatımıza, kültürümüze sevdalı bir insandı. Ünal Şöhret’le Dr.Tahir Kutsi Makal’ın  İstanbul’da çıkardığı Tarla sanat ve kültür dergisiyle ilk tanışmamız oldu.(1965). Vefat edene kadar  dostluğumuz devam etti. Onunla ilgili bir anımı sizlerle paylaşmak isterim.

Bir sempozyum münasebetiyle  Fethiye Belediyesi tarafından   Fethiye’ye  davetli  olarak gitmiştim. Bundan 11 yıl önce şair Ünal Şöhret Dirlik’in 75.Yaş Jübilesi kutlandı. 23 Mart 2013 günü sempozyum bildirileri bittikten sonra Fethiyeli eğitimci, araştırmacı yazar Ünal Şöhret Dirlik için Fethiye Belediyesi Kültür Salonunda Sanatta 60. yıl ve 75.Yaş jübilesi Günü bir program düzenlendi… Konuşmacılardan sırasıyla HAGEM Eski Genel Başkanı Nail Tan, HKAK Genel Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Eğitimci şair ve yazar Recai Şahin ve Ünal Şöhret Dirlik vardı.

Anılan bu  sempozyumda, Ünal Şöhret Dirlik’in hayatı, şiirleri eserleri ve folklor üzerindeki çalışmaları konuşuldu. Nail Tan Konuşmanın bir yerinde Ünal Şöhret Dirlik, Türk toplumunu ve Fethiye’yi tanıtıyor, Türk Diline önem ve hizmet veriyor. Milletleri meydana getiren okumuş, aydın evlatları vardır. Milletleri meydana getiren işte bu aydın insanlarıdır. Ünal Şöhret Dirlik’te bu aydın evlatlardan biridir. Ekonomik yönden güçlü olan devletler onu koruyan devlet ve hükümetleri de güçlü olur. Ünal Şöhret Dirlik uzun yıllar Türk kültürüne ve Türk diline hizmet etmiştir.

Türk Dil Kurumunun uzun yıllar sözcük araştırmalarıyla hizmet etmiştir. Zaten TDK’n un %80 ‘ni öğretmenlerden oluşuyor. İşte Ünal Şöhret Dirik’te bu aydın ve çalışkan, üretken öğretmenlerden biridir. Ünal Beyin Türk Diline yaptığı hizmetlerinden biri de Fethiye folklor araştırmaları ve Fethiye masallarıdır. O bunları köy köy dolaşarak derlemiş ve kitaplarda yer almıştır. Her memleketin bir delisi vardır. Ünal Şöhret Dirlik’te bir Fethiye delisidir. Edebiyat ve kültür delisi işte o da bu delilerden biridir.

Ünal Şöhret Dirlik, birçok ödüller almıştır bunları hakkı ile almıştır. Hepsinde alnının teri vardır.Ayrıca Fethiye belediyesi onun adına bir Halk Kütüphanesi açmıştır. Bugün gündüz gezdiğimiz gibi bu kütüphaneye Ünal Şöhret Dirlik adını vermekle Fethiye Belediyesi büyük bir kadirşinaslık örneği vermişlerdir. Sayın Belediye Başkanı Behçet Saatçı’yı bu duyarlılığından dolayı tebrik ediyorum.

Ünal Şöhret Dirlik 1938 yılında Fethiye’nin İncirköyü’nde doğdu. İlkokulu kendi köyünde okudu, daha sonra Aksu Köy Enstitüsü sınavlarına girmiş Aksu İlköğretmen Okulu’ndan mezun olmuştur. (1956-1957). Çeşitli okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Uzun yıllar folklor araştırmalarıyla uğraştı, yazılarıyla çeşitli sanat ve kültür dergilerinde göründü.

Emekli öğretmen yazar Fethiye’nin yakın okul arkadaşı olan eğitimci yazar ve şair Recai Şahin’de Ünal Şöhret’in eserleri ve şiirleri üzerinde konuştu. Ünal Şöhret dirlik yaptığı hizmetlerden dolayı birçok ödüller almış bunlardan bir tanesi de TDK’ dan aldığı onur ödülüdür. Ünal Şöhret Dirlik benim gibi Fethiye’nin İnciröyü’nden doğmuş ve bugün 75 yaşındadır. 25’ten  fazla eseri vardır. Bunların çoğu Fethiye ile ilgilidir. Evli ve altı çocuk babasıdır. Ünal Şöhret Dirlik’in hayatı ve eserleri hakkında Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıf öğrencilerinden Halil Dirmilli tarafından bir okul bitirme tezi hazırlanmıştır.

Ünal Şöhret Dirlik fakir bir köy çocuğudur, annesinin adı Hatice’dir. Babası dağlardan kar taşıyarak çocuklarını binbir zorluklarla yetiştirmiş ve onları okutup hayata hazırlamıştır. Okuma odalarında kitaplar okuyor kendi kendini yetiştirmiş bir öğretmendir.

İlk şiiri Antalya’da yayımlanan ŞELALE Dergisinde yer almıştır, daha sonra şiirler, denemeler, folklorik yazılar ve özellikle Keloğlan masallarıyla Türk halk edebiyatımıza birçok eserler kazandırmıştır.

Eserlerinden bazıları:

Keloğlan, Kel Kız, Sen Şimdi Güneyde, Şiirli Bilmeceler, Fethiye Bilmeceleri, Fethiye’de İnanışlar, Fethiye’de Halk İnanışları, Fethiyeli Gülüyor, İncirköy! İncirköy! Fethiye Atasözleri, Deyimler ve Kargışlar, Fethiye’de Söylenen Maniler, Ey Fethiye Fethiye, Mezar Taşları, Çocuklara Atatürk Şiirleri, Güney Havaları, Masallarımız, Şiirlerde Fethiye, Yüz Görümlüğü- Gülmeceler, Fethiye Dedikleri, Halk Nelere Gülüyor, Ramazan Manileri, Ünal Şöhret Dirlik’in 50. Sanat Yılı, Anılarda Tahir Kutsi Makal, Sanatta 60. Yıl, Ünal Şöhret Dirlik İçin yazılan Şiirler ve hakkında Selçuk Üniversitesi’nin hazırladığı bir okul bitirme tezi vardır.

Eğitimci yazar Recai Şahin, şiirlerinden örnekler verdi. Daha sonra Prof. Dr.İrfan Nasrattınoğlu Ünal Bey’i anlattı. Ünal Şöhret Dirlik’in bir Halk Kültürü Araştırmaları üyesi olduğunu ve yıllardan beri özellikle Fethiye folklor Araştırmalarıyla uğraştığını ve bu yolda birçok eserler verdiğini ortaya koyduğunu ifade etti. Toplantıda hazır bulunan bazı  Fethiyeli şairler onun şiirlerinden örnekler  sundular. Ayrıca Abdülkadir  Güler, Bir dalcan Tüfekçi, Sadettin Yalçın, Recai Şahin, Cahit Yargıç, Ümmü Gülsüm gibi şairler Ünal Şöhret yazdıkları yazdığı şiirlerden örnekler sundular. Daha sonra Fethiye Belediyesi başkanı Behçet Saatcı, HKAK Genel Başkanı İrfan Ünver Nasrattınoğlu ve FETAV Yönetim Kurulu Üyeleri Ünal Şöhret Dirlik’e birer plaket verdiler. Ünal Şöhret Dirlik’e kutlayıp birer fotoğraf çektiler. Fethiye Belediye başkanı Behçet Saatcı Ünal Şöhret Dirlik’e çağımızın ve Fethiye’nin Dedekort’u unvanıyla tebrik etti…

Kadim dostum  Ünal Şöhret Dirlik, Türk folkloruna  ( Halk Bilimine )  uzun yıllar hizmet etti.  Arşivimde birkaç mektubu vardır.  Bunları onun anısına    bir dosyada tutuyorum. 29.4.2004 yılında el yazısı ile İncirköy’den bana yazdığı    mektubunda:

“Değerli  Abdülkadir Güler,

Söke Şairler ve yazarlar  Derneği  tarafından yayınlanan   Sarızeybek  dergisinin ( 4 ve 7  sayıları) arşivimde yak. Ben  bunları   bir araya getirip ciltliyorum. Sizden ricam   Sarıyezbek’in adı geçen sayıları sayılarını  bir an önce bana göndermenizi dilerim.  Cilt için bir araya getirirken farkına vardım.

Cümlenize  selam  ve sevgilerimi gönderiyorum. Ayrıca bsana göndermiş olduğunu Aydınlı  öğretmen yazar  Mahmut Özay’ın kitabı da   çok hoşuma gitti, elinize sağlık ve  ilginize teşekkürler. Mahmut Özay bu  eserinizle ebediyen yaşayacaktır.  Sağ olunuz, var olunuz.

Selam ve sevgilerimle. 29 .4. 2004 – Fethiye  Ünal Şöhret Dirlik. ( imza)

Onu  saygıyla  rahmetle anıyor  başta ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Sözümü Ünal Bey için yaklaşık 11 yıl önce yazdığım bir şiirim var. Bu  şiiri  onun Fetihilye’ de yapılan   sempozyumda  da okumuştum.  Bu şiirimle sözlerimi noktalamak istiyor ve bir kez daha    rahmetle anıyorum.

FETHİYE’DE  ÜNAL ŞÖHRET DİRLİK  VAR

Anadolu’da sağlık, öz yurdumda birlik var

Fethiye’de folklorcu Ünal Şöhret Dirlik var

Hem arıyor, soruyor candan gönül adamı

Yılların kadim dostu, her an gelir selamı

Fethiye’den ses verir, O bir kültür pınarı

İncirköy’den boy verir, O bir kültür çınarı

Öğretmenim merhaba, bu günün kutlu olsun

Yarınların aydınlık, haneniz mutlu olsun

İlim, irfan sahibi yirmi beştir kitabı

Yayında ve basında eksilmiyor hitabı

Allah’ım sen sağlık ver, böyle güzel insana

Örnek bir öğretmendir, hizmet eder vatana

Gururla yazıyorum, aramızda birlik var

Fethiye, İncirköy’de Ünal Şöhret DİRLİK var…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.