Bu Kent Bizim Gelin Birlikte Yönetelim

31 Mart seçimleri sürecinde yerel yönetimlerle ilgili daha önce de Söke Ekspres Gazetesi ‘inde farklı başlıklarla  bir kaç yazım yayınlandı. Yazılarımda Söke’nin içinde bulunduğu durum ve geleceğine yönelik tespitler yaparken, yeni seçilecek belediye başkanından beklentilerimizi anlatmaya çalıştım. Nihayet seçimler bitti. Söke geleceği konusunda karara verecek belediye başkanına ve belediye  meclisine kavuştu.

Ve nihayet  bir seçim  süreci tamamlandı   ve Sayın Dr. M. İberya Arıkan’ı yeni belediye başkanı olarak seçti. Bu başarılı sonuç CHP ve işbirliği yaptığı siyasi partilerle ile benimde içerisinde aktif olarak yer aldığım  Söke de örgütlü  sivil  demokrasi güçleri’’nin ve demokrat bireylerin  ortak çabasıyla kazanılmıştır

Bu seçim sürecine aktif olarak katılan ve çaba harcayanların   Sayın başkandan beklentisi sosyal, halkçı, demokratik yerel yönetim (belediyecilik) anlayışıdır 

Söke için önerim  çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme vb. hepimizin katılacağı demokratik, halkçı, sosyal  belediyecilik anlayışıdır. Bu anlayışın yaşam bulması için önerim, mahalle sakinleri tarafından seçilmiş mahalle temsilcileri, tüm mahalle muhtarları ,belediye sınırları içerisinde örgütlü memur ve işçi sendikaların  temsilcileri, emekli sendikaları temsilcileri  , oda temsilcileri, yöre ve köy dernekleri temsilcileri, kültür sanat ve spor kuruluşları temsilcilerinden ve kadın platforum ve derneklerinden    oluşan ‘’KENT MECLİSLERİ’’ yada danışma kurulları’ oluşturarak, yapılacak işlerle  ilgili  kararlar alınmadan önce , ilgili  taraflarla yapılacak toplantılarda tartışılarak  ve tarafların görüşleri alındıktan sonra karara bağlanması ve uygulanması.

Sayın Başkan, bütün bu yazdıklarım sizinde iddialı olduğunuzu düşündüğüm‘’DEMOKRATİK BİR YEREL YÖNETİM ‘’sorusuna ortak yanıt aramak içindir.

Kentimizde yaşayan farklı sosyal kesimlere yönelik destekleyici projeler geliştirmek ve onlara birlikte çözüm üretmek önceliğiniz olmalıdır. Kentimizle ilgili sorunların ‘’KENT MECLİSLERİ’’ veya ‘ DANIŞMA KURULU’ zeminde daha rahat  çözeceğinize inanıyorum.

Başkanı olduğunuz kentte karşılaşılacak sorunların çözümünde ilgili tarafları işin içerisine katarak çoğulcu, katılımcı , saydam  ve şeffaf bir yerel yönetim anlayışıyla uygulayıcı olmanız başarılı olma şansınızı artıracak ve  kent sakinleri tarafından takdirle karşılanacaktır.

Yerelde  yapacağınız her türlü plan ve projelerde niyetinizin Sökelilerin çıkarlarını koruma yönünde olacağından şüphemiz yok. Ama sizde bilirsiniz ki kenti yönetmek için iyi niyet olmak  yeterli değildir.

İlk adım olarak belediye meclisi toplantılarını biz Sökelilerin takip etmesi için belediye internet sitesinden canlı olarak yayınlayarak şeffaflık ilkenizi görmek isteriz.

Başarılar dilerim…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Kamiloğlu - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.