Yeni Oluşacak Söke Kent Konseyi Nasıl Olmalı

Kent konseyi: “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik  bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır. Tanımlamasına ve kuruluş amaçlarına ve katılımcılarına bakıldığında  kent konseyleri çok aktörlü paydaşlar  olarak kentin işleyişine katkı sağlayan, katılımcı demokratik ve yönetişim temelinde yer alan yapılardır.

Diğer bir açılımıyla  sivil toplum örgütleri, kamu- özel kurum ve kuruluşları ortaklığı kapsamında kentin işleyişi, sorunları bağlamında ortak aklın oluşturulmasını sağlayan mekanizmalardır.

Gelelim yukarıdaki kapsam ve tanımlamalar çerçevesinde SÖKE KENT KONSEYİ’ ne

Söke Kent Konseyi ,kent konseyleri yönetmeliğinde yer alan “tarafsızlık ve gönüllük” ilkesini bağlı kalarak,Söke’nin hak ve hukukun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme vb. hepimizin katılacağı demokratik  belediyecilik ilkelerini barındıran bu çalışmaları   ‘’inisiyatif’’ kullanarak mali bağımlılığı olan belediye yönetiminden isteyebilmelidir.

1- Söke Kent Konseyi’nin teşekkülünde  demokratik yaklaşım ve liyakat   belirleyici olmalıdır. Bürokrasinin veya belediye başkanının işaretle oluşacak konsey güdümlü olacağından Söke ye hiçbir katkısı olmayacaktır.

2-Söke kent konseyi yürütmesi oluşturulurken kent yaşamına dair alan çalışmaları ve birikimleri olan kişilere çağrı yapılmalı .  Konseyin hedeflediği alan çalışmaları ve gerekli komisyonlar genel kurulda  belirlenmelidir.

3-Söke Kent Konseyi  mali bağımlığı olan belediyeden bağımsız olarak ve tarafsız  bir biçimde çalışmalarını yürütebilmeli ve kabul edilmeyen önerilerinde  belediye yönetimi ve belediye meclisini karşısına almayı göze alabilmeli.

4-Kent konseyi belediye meclisinin karar alma  süreçlerine/ çalışmalarına katkısı olacağını düşünmeli  Karar merciinde olan belediye başkanı ve meclis üyeleri bu kurulun öneri ve katkısını önemsemeli.

5-Kent konseyleri yönetmenliğinde yer alan taraflardan  olması gereken   çocuklar, gençler,kadınlar, ve engellilerin katılımı pozitif olarak desteklenmeli. Bu soruları çoğaltabiliriz ama birde yaşanan süreçte  varılan sonuca bakılınca hiçte öyle gözükmüyor.Geçmişte gördüğümüz Söke Kent Konseyi oluşum ve işleyişine bakıldığında Söke Belediyesine  bağlı çalışan ‘ sosyal  işlerden’ sorumlu yan kuruluş olarak yansımıştır.

Kent konseyleri oluşturulurken, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin,  üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasal partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcilerinden oluşur diye tanımlansa ne yazık ki  ülkemizde  olduğu gibi Söke’de  de  kent konseyleri üzerinde söz sahibi belediye başkanları ve belediye meclisleridir.

Sonuç olarak demek ki; hepimizin özlemi olan  sosyal, halkçı, katılımcı, demokratik  belediyecilik  anlayışından çok uzaktayız. Klasik belediyecilikle geçirilecek beş yıl bir kent için büyük kayıptır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Kamiloğlu - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.