İzmir’de 5. Uluslararası Amazonlar Ve Titanlar Sanat Buluşmasını İzlerken (2)

5. Uluslararası Amazonlar ve Titanlar Sanat Buluşması sanatçıların resimle ilgili eserleri 15 – 24 Nisan günleri arasında İzmir- Konak Metro Sanat Galerisi’nde hazırlanmıştı. Bu etkinliği hazırlayan Dr. Ümit Yaşar Işıkhan açılış konuşmasını şu veciz sözlerle tamamladı:

“Çünkü sanat; barışı, kardeşliği, demokrasiyi ve doğa haklarıyla insanlığın kurtuluşuna yakılan ışıktır. Sanatın, güzelliğin farklı teknikleri deneme ve çok sayıda tarzdan ilham alma yeteneğinde yattığını düşünüyorum. Sanat eserlerimiz soyut, dışavurumcu ve figüratif hareketlerin çeşitli yönlerini farklı tonlar ve insanı kucaklayan imgeleri sibernetik medyayla birleştirerek, sanat disiplinlerindeki dayanışmayı güçlendirmek adına yola devam ediyoruz.

İnsanlığın ve hayatın kuruluşu için sanatsal ürettiklerimizle ışığı çoğaltmaya, dayanışma içinde geleceği inşa etmeye devam ediyoruz.

Son söz olarak; yaşasın sanat, yaşasın barış ve evrensel duyarlılığımızla, kardeşliğimize selam olsun diyoruz “ diyerek sözlerini tamamladı… Daha sonra Ödül töreni başladı.      

Ödül Töreni 16 Nisan Elhamra Sahnesi Konak’ta gerçekleşti. Bu törende Uluslararası Amazonlar ve Titanlar Birliği Başkanı Dr. Ümit Yaşar Işıkhan’In konuşmasından sonra yurtiçinden ve yurtdışından gelen sanatçılara sırasıyla ödülleri verildi. Bana verilen listeye göre Sanat konusunda Ödül ve Başarı belgelerini alanları yazıyorum:

1- Seramik Dalında Onur Ödülü MEHMET / TÜZÜM KIZILCAN,

2- Edebiyatta 60.Yıl Onur Ödülü /  ABDÜLKADİR GÜLER

3- Resim Dalında Onur Ödülü /  ÇETİN EROKAY

4- Folklor Dalında / AHMET DİKER

5- Belgesel Dalında /  GÜROL KAPLAN

6- Edebiyatta 40. Yıl Onur Ödülü /  AYDIN ŞİMŞEK

7- TV Sanat Programı Dalında /  SEVİNÇ ÖZTÜRK

8- Tiyatro Onur Ödülü / METİN GÜLER

9- Müzik Dalında Onur Ödülü / CENGİZ ONUR

10-Müzik Dalında Onur Ödülü Doç. Dr. GÖKHAN BALIK ‘ a verildi. Ödüllerini alan  sanatçılar kısaca kendilerini tanıtıp teşekkür ederek  birer  konuşma yaptılar.  Bana gelince “EDEBİYTTA 60.YIL ONUR ÖDÜLÜNÜ” Dr. Ümit Yaşar IŞIKHAN verdiler. Ben ödülümü alırken kısaca kendimi tanıttıktan sonra dinleyenlere bir şiirimi okudum. O günün anısına okuduğum şiiri sizlere sunuyorum:

CEMRE DÜŞECEK SULARA

Gün ışığında bir çiçek

Kırlangıcın güz türküsü

Ufuk dağlarını öpecek

Aşk sevginin giz örtüsü

Sorma, kimdir, nasıl, neden? 

Aydınlığa gebe şafak

Yağmur yağacak inceden

Damla damla, ufak ufak

Ortam dönüşür bahara

Her çiçekte bal arısı

Cemre düşecek sulara

Gitti gecenin yarısı

                      Abdülkadir GÜLER

Harran’da Atatürk Çiçeği / Şiirler,

Abdülkadir Güler- İzmir 1986

Bunlardan başka eserleriyle barışa, dostluğa, kardeşliğe önem veren çeşitli sanat dallarında adını yurtiçinde ve yurtdışına ulaştıran sanatçılarımıza başarı ödülleri vermeğe devam edildi.  Bunları da   yazıyorum: Alireza GHOOJARİ–İRAN, Alpay Hükümdar, ANASTASİA, COŞKU KAZAKİSTAN, Aslı ÖZEN, Ayşe Perin TATARİ, Avni BEHLUL- KOSOVA, Binay BUKEL, Berkay ÇETİNDAĞ, Cenk MISIRLIOĞLU,  Ceyda KİRAZ, Demet DAYI; Maryam H.GOSHAYESH-İRAN, Dijle TALUN, Dilek BAYAT, Dilek ÜSTÜNDAĞ, Dilşad  ATASOY, Ekaterine –Lemesheva –UKRANYA,  Şeyhnaz YILMAZ, Esat ERÇETİNGÖZ, Elvan DOK, Emel ATALAY,  Emine ÖZDEMİR, Emre AKÇAY, Eylem SÜRER, Faden Suzan KUDSİOĞLU, Şefkat  İŞLEGEN, Fatma Elvin ÖZTÜRK ,Filiz PELİT, Funda Alkan CUMBUL, Gönül  OCAK, Gönül SAYAN, Hatice TÜRKERGİN, Hakan SARIHAN, Hülya GÜL, Hüsniye CEYLAN, İnci TARAKÇIOĞLU, Hüsniye  CEYLAN, Lütfiye  Mine  AKBATÜR, Mediha KIZILKANAT, Mehlika  KOROL, Melis ERDÖLEK, Mualla GÜRLE; Özgür ŞANLI, Deniz ŞANLI, Mustafa Ali KASAP( Efelerin Ressamı), Dr. Munira Al- MEER – KATAR, Nilgün ÜNAL, Neval KAFESÇİOĞLU, Nuri ARSLAN, Ömer ÇAM,  Dr. Yıldız ARUN, Seba UĞURKAN, Selmina Melikoğlu IŞIKHAN, Yıldanur KETENCİ; Seher Söyleme   ÇELİK, Yasemin DİREN, Tülay MORAL, Melody ABEDY, Hülya  KULOĞLU, Rana SİRKECİOĞLU, Semra Duygulu ÖZAR, Ümit ÖZMAT, Sevinç Hüseynova KAHVECİ, Nevai Metin MEMMEDOĞLU, Yeşim ALCA,  Onur Baran IŞIKHAN, Özlem  TOK, Reyhan ABACIOĞLU, Sedat KUMOVA  ve Türkan KUDSİOĞLU  adlı sanatçılar başarı  ve katılım belgelerini aldılar.

Biraz kaldığım yerden ATLAS OTELİNDEN söz etmek istiyorum.  ATLAS OTELİ İzmir’in Konak Mahallîsindedir. Derli toplu bir oteldir.   Tarihi bir yönü vardır.

İzmir’i kalbinde yaşamak ve hissetmek için; yenilenmiş mimari tasarımıyla, keyifli ve ferah odalarıyla çevre göz dolduruyor. Çankaya yeraltı treni istasyonuna ve otobüs duraklarına çok yakındır.

İzmir’in ilk banyolu ve kaloriferli otelidir. Atlas Oteli’nin ilk temelleri 1956 yılında atılmıştır. Dönemin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve 3.  Cumhurbaşkanı Celal Bayar gibi büyük devlet adamları bu otelde kalmayı tercih etmişlerdir. Dışişleri Bakanları, siyaset ve sanatçıların birçok ünlü kişilerin kaldığı bir oteldir. Ayrıca bu yapı 23.03.2000 yılında 8401 sayılı karar ile İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından 2.Grup korunması gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiştir.  2005 – 2016 yılları arasında bina kendi dokusu ve kimliğine uygun bir şekilde restore edilmiştir. Yapı güçlendirme işlemleri uygulanarak sağlamlaştırmıştır.

Atlas Oteli 45 standart, 4 aile odası ve 1 Cumhuriyet süiti ile toplam 50 odanın yanı sıra 30 kişilik kapsamlı toplantı salonu, 40 kişilik restoranı ile 15 kişilik kafe salonu ile misafirlerine hizmet vermektedir.

Sözün özü 15- 24 Nisan 2024 tarihleri arasında Konak Metro Sanat Galerisi ile sanatçılara  verilecek ödül töreni  16 Nisan 2024 akşamı Elhamra Sahnesi Konak Otelinde  amacına uygun olarak başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu  sanatsal hizmeti hazırlayan Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Derneği Kurucu Başkanı  Dr. Ümit Yaşar Işıkhan  5. Uluslararası Amazonlar ve Titanlar Sanat Buluşmasında  büyük bir başarıya imza atmışlardır.  Sanatçılar arasında barış dostluk ve kardeşlik bağı güçlendirilmiştir.

Ayrıca bu gecede etkinlikle ilgili bizlere Onur Ödülleri ve Başarı Belgeleriyle birlikte etkinliği anlatan 108 sayfalık bir kitapta armağan etmişlerdir. Bu kitapta etkili ye katılan sanatçıların fotoğrafları, özgeçmişleri ve eserleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Bu kitapta çok kaliteli bir baskıyla hazırlanmıştır. Gelecek için önemli bir kaynak olacaktır. Kitabın giriş bölümünde  Gazi M. Kemal Atatürk’ün  kalpaklı fotoğrafı ve “Yüksek Uygarlığın Merdiveni Sanattır” sözleri  yer almaktadır.

Böylesi onurlu etkinlikleri hazırlamak elbette kolay değildir, para ister, yürek ister ve hizmet ister. Dr. Ümit Yaşar kardeşimiz ekibiyle birlikte bunu başarmışlardır. Çabaları kutluyordum. Bu etkinliğin parasal giderleri başta İzmir Büyükşehir Belediyesi, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından karşılanmıştır. Tüm emeği geçenlere; sanatımız teşekkürler. Kültürümüz adına, sanatımız adına sonsuz teşekkürler. Sanatımızı ve kültürümüze  özveriyle yaşatanlara selam olsun…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.